Ile kosztuje ubezpieczenie AC

Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

Zawartość artykułu

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Cena polisy AC może się różnić w zależności od zakresu ochrony, rodzaju samochodu czy Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym chcesz kupić ubezpieczenie. Składka ubezpieczeniowa dla AC będzie wyliczana indywidualnie dla kierowcy i jego samochodu. Firma ubezpieczeniowa przygotuje ofertę, biorąc pod uwagę wiele elementów. Firma ubezpieczeniowa na podstawie uzyskanych informacji ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży. Sprawdziliśmy, jakie elementy mają największy wpływ na ofertę ubezpieczenia AC. Na co ubezpieczyciel zwraca szczególną uwagę?

 • Jednym z najważniejszych elementów, które mają duży wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej, jest wartość pojazdu, który ma być przedmiotem ubezpieczenia. To właśnie od wartości pojazdu będzie zależeć składka ubezpieczenia. Im droższy samochód, tym wyższa polisa AC.
 • Duże znaczenie ma konkretny model samochodu. Kosztowne modele wymagają droższych napraw ze względu na drogie części i skomplikowaną konstrukcję. Dlatego ubezpieczenie AC będzie droższe dla właścicieli takich samochodów.
 • Właściciele tańszych pojazdów zapłacą za polisę AC dużo mniej.
 • Zależność jest prosta. Cena ubezpieczenia AC rośnie wraz z wartością samochodu.
 • Okazja czyni złodzieja. Najwięcej samochodów znika w nocy. Dlatego ubezpieczyciel spyta Cię, gdzie parkujesz swój samochód, gdy jest ciemno. Cena Autocasco wzrośnie, jeżeli parkujesz swój samochód na ogólnodostępnym parkingu, gdzie dostęp do Twojego samochodu może mieć dużo osób. W ten sposób ryzyko kradzieży wzrasta.
 • Zapłacisz mniej za AC, gdy trzymasz samochód w garażu na osiedlu albo na posesji. Dla ubezpieczyciela jeszcze lepszą informacją dla firmy ubezpieczeniowej będzie to, że Twój samochód jest zamknięty w indywidualnym garażu lub na strzeżonym i monitorowanym parkingu.
 • Pamiętaj, że możesz zminimalizować ryzyko kradzieży, nawet gdy trzymasz samochód na ogólnodostępnym parkingu. Ważna dla wyceny polisy AC będzie również liczba i rodzaj zabezpieczeń samochodu. Ma to szczególne znaczenie dla pojazdów o znacznej wartości. Część firm ubezpieczeniowych będzie wymagać co najmniej jednego lub dwóch ubezpieczeń
Przykład!
Benefia zaoferuje ubezpieczenie Autocasco w pakiecie dealerskim, tylko tym właścicielom pojazdów, które mają: Przynajmniej jedno zabezpieczenie w aucie o wartości do 80 tys. zł oraz, co najmniej dwa urządzenia antykradzieżowe w pojeździe o wartości powyżej 80 tys. zł.
 • Duże znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej ma również wiek kierowcy. Wiek bardzo dużo mówi o Twoim doświadczeniu w roli kierowcy. Na podstawie ogólnodostępnych statystyk wiemy, że najwięcej wypadków powodują kierowcy, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia. Młodszy kierowca zapłaci dużo wyższą składkę niż doświadczony i starszy kierowca. Średnia składka dla młodych kierowców wyniosła w czerwcu tego roku aż 1301 zł.
 • Na cenę polisy wpływ będzie miał też zakres ochrony. Zakres ubezpieczenia AC, jaki możesz wybrać, jest bardzo szeroki. Polisa AC może mieć formę Autocasco all risk, które chroni praktycznie od wszystkich ryzyk lub w wariancie minicasco, które ma bardzo wąski zakres ochrony.
 • Decydując się na ochronę przed szkodą częściową lub szkodą całkowitą, weź pod uwagę również zakres terytorialny. Polisa może obowiązywać tylko na terenie Polski lub w Polsce i za granicą.

Porada doradcy ubezpieczeniowego z www.ubezo.pl:

Zależy Ci na polisie AC, ale obawiasz się, że składka będzie wysoka? Doradcy ubezpieczeniowi podpowiadają, w jaki sposób można zaoszczędzić na składce AC. Możesz wybrać wiele rozwiązań, które pozwolą na duże oszczędności. Zdecyduj się na:

 • wersję ubezpieczenia z amortyzacją części,
 • naprawą w wariancie kosztorysowym,
 • naprawę z użyciem używanych części,
 • opcję ubezpieczenia z franszyzą redukcyjną czy franszyzą integralną.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Koszt AC może być wysoki. Składka może wynieść kilkaset złotych, a nawet więcej. Wysokość składki zależy od:

 • parametrów i wartości pojazdu,
 • parametrów użytkowania samochodu,
 • danych właściciela, jak na przykład wiek.

W przypadku AC mamy do czynienia z inną sytuacją niż w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zakres OC jest zawsze taki sam, dlatego przy wyborze tego ubezpieczenia właściciele pojazdów kierują się ceną. Natomiast przy ubezpieczeniu AC największe znaczenie ma zakres ochrony. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, przy którego zakupie kierowcy kierują się przede wszystkim ceną, w autocasco największe znaczenie ma jego zakres. Ważne, żeby wybrać zakres, który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Nie ma konieczności wykupu Autocasco z najszerszym możliwym zakresem. Masz wątpliwości? Zgłoś się do doradców ubezpieczeniowych z ubezo.pl.

W jaki sposób można jeszcze zaoszczędzić? Możesz kupić pakiet ubezpieczeniowy OC/AC. Dzięki takiemu rozwiązaniu składka może być dużo niższa niż w przypadku zakupu każdego ubezpieczenia oddzielnie. Nasi doradcy ubezpieczeniowi z chęcią znajdą dla Ciebie korzystne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych. Zachęcamy również do skorzystania z porównywarek ubezpieczeniowych.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przykład. Korzystając z porównywarki ubezpieczeniowej mubi.pl, sprawdziliśmy różnicę w cenie pakietów z AC i bez AC. Kalkulacja dotyczy samochodu Opel Corsa z 2007 roku, a właściciel ma 50 lat i mieszka w mieście średniej wielkości.

Towarzystwo ubezpieczeniowe     Cena pakietu z AC (OC + AC Mini + NNW + Assistance)     Cena pakietu bez AC (OC + NNW + Assistance)     Cena AC
TUZ     552 zł     445 zł     107 zł
Beesafe     664,40 zł      482 zł    182,40 zł 
mtu24.pl     719 zł     578 zł   141 zł
Benefia     732 zł 462 zł  270 zł
 • Z powyższego zestawienie wynika, że wystarczy niewiele dopłacić, żeby poszerzyć zakres ochrony. Dopłata w wysokości około 100 zł zapewnia wsparcie firmy ubezpieczeniowej, kiedy okaże się, że Twój samochód wymaga naprawy.
 • Kiedy dopłacisz około 140 zł więcej, to wtedy oprócz OC otrzymujesz ochronę w przypadku szkody, która powstała na skutek działania żywiołów, kradzieży lub wypadku. Dotyczy to również szkody częściowej.
 • W niektórych sytuacjach należy zapłacić więcej za polisę AC. Dotyczy to kierowców, którzy mają już na swoim koncie szkody likwidowane w ramach AC, jeżdżą drogim samochodem lub mieszkają w dzielnicy, w której często dochodzi do stłuczek.

Podajmy kolejny przykład: Dla starszego samochodu trudno znaleźć ubezpieczenie Autocasco all risk. Można zdecydować się na minicasco, które chroni nas w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży. Kiedy dojdzie do stłuczki z Twojej winy, nie otrzymasz żadnego odszkodowania, ponieważ zakres ochrony minicasco nie obejmuje szkody częściowej. Za naprawę trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Ubezpiecz samochód zdalnie

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy dedykowanego agenta. Porównaj oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych!

Zamów rozmowę

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia minicasco?

Dla kogo warto polecić ubezpieczenie AC mini? Jest to oferta dla tych osób, które nie potrzebują pełnej ochrony lub nie mają budżetu na wyższą składkę, ale chcą ubezpieczyć swój pojazd, chociaż w ograniczonym zakresie. Ubezpieczenie minicasco jest zazwyczaj tańsze. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje minicasco i czy zawsze będzie dla nas opłacalne.

Załóżmy, że jesteś kierowcą po trzydziestce, mieszkasz w mieście średniej wielkości i masz 10-letni samochód. Myślisz o ubezpieczeniu, ponieważ z Twojego osiedla ukradziono już kilka samochodów, a Twój pojazd parkujesz na noc przed blokiem. Zastanawiasz się nad wykupem AC, które będzie Cię chronić od kradzieży. Jaki może być koszt takiego ubezpieczenia? Sprawdziliśmy w porównywarce mubi.pl.

Towarzystwo ubezpieczeniowe     Rodzaj i zakres ubezpieczenia AC     Cena pakietu OC + AC + NNW + ASS
mtu24.pl     AC Mini, brak udziału własnego, brak amortyzacji części, minimalna wartość szkody – 500 zł.     1142 zł
Uniqa     Mini AC; udział własny w kradzieży i pożarze – 15%, amortyzacja części – 0%, minimalna wysokość szkody – 70% wartości pojazdu.     989 zł
Trasti     Pełne AC; brak udziału własnego, brak amortyzacji części, minimalna wartość szkody – 500 zł.     1311 zł

Z tabeli wynika, że minicasco to bardzo ciekawa opcja dla tych kierowców, którzy szukają ochrony na wypadek konkretnych zdarzeń i nie potrzebują Autocasco z szerokim zakresem ochrony. Porównując oferty, najkorzystniejsza cenowo wydaje się propozycja ubezpieczenia AC Mini od Uniqi, która jednak uwzględnia udział własny w likwidacji szkody.

Zapewne zdążyłeś się zorientować, że ceny ubezpieczenia AC mini mogą się sporo różnić między sobą. Ceny AC wahają się od około 60 zł do ponad 400 zł. Wszystko zależy od ochrony, na jakiej Ci zależy w danym momencie. Natomiast jeśli do pakietu OC wystarczy dopłacić na przykład 200 zł, żeby otrzymać pełną ochronę, to warto zastanowić się nad taką polisą, ponieważ jest opłacalna. Minicasco będzie rozsądną opcją, jeśli okaże się, że do ubezpieczenia AC należy dopłacić na przykład 400-500 zł.

W jaki sposób obniżyć cenę autocasco?

Wyżej wspomnieliśmy o tym, że o wiele korzystniej jest zakupić ubezpieczenie Autocasco z w pakiecie OC, niż kupować dwa rodzaje ubezpieczeń oddzielnie. Jest to jeden ze sposobów obniżenia ceny AC. Co jeszcze możesz zrobić, żeby zapłacić mniej? Sprawdźmy:

 • Najważniejsza zasada to jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami. W ten sposób chronisz siebie, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo możesz liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Jeżeli dojdzie do drobnej stłuczki, to czasami lepiej zlikwidować ją na własną rękę niż korzystać z pomocy firmy ubezpieczeniowej.
 • Zanim kupisz konkretne ubezpieczenie, to skorzystaj z bezpłatnej pomocy doradcy ubezpieczeniowego z www.ubezo.pl lub porównywarki ubezpieczeniowej. W ten sposób znajdziesz najtańsze ubezpieczenie on-line.
 • Parkuj samochód w bezpiecznym miejscu. Najlepiej parkować samochód w indywidualnym, zamkniętym garażu, gdzie do samochodu nie będą miały dostępu postronne osoby.
 • Wybierz zakres ochrony AC, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb. Jeśli nie jest Ci potrzebny najszerszy zakres, to nie ma sensu go kupować. Zbyt wąski zakres nie zapewni Ci odpowiedniego zabezpieczenia.

Ubezpieczenie Autocasco - podsumowanie

 • Na koszt AC ma wpływ wiele elementów, do których zaliczamy wartość samochodu, zakres ochrony, Twój wiek, miejsce parkowania nocą, zamontowane w pojeździe zabezpieczenia.
 • Bardzo korzystny jest zakup ubezpieczenia OC i AC w pakiecie. Cena będzie dużo niższa niż w przypadku zakupu OC i AC oddzielnie.
 • Zakup minicasco będzie opłacalny w sytuacji, gdy do pakietu trzeba dopłacić wysoką sumę. Dlatego czasami korzystniej jest wybrać minicasco niż dopłacać do pełnego AC.
 • Cenę AC możesz obniżyć, jeśli jeździsz bezpiecznie i bezszkodowo. Kup ubezpieczenie przez Internet i z pomocą doradcy ubezpieczeniowego. Parkuj samochód w bezpiecznym miejscu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia AC

1. Od czego zależy cena ubezpieczenia Autocasco?

Towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza składkę, biorąc pod uwagę indywidulane cechy samochodu i właściciela. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę czynniki, które zwiększają ryzyko uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Najważniejsze elementy to wartość samochodu, miejsce jego parkowania nocą i odpowiednie zabezpieczenia antykradzieżowe. Duże znaczenie będzie miał też Twój wiek i doświadczenie w prowadzeniu samochodu.

2. Czy wystarczy mi ubezpieczenie minicasco?

Minicasco jest to specjalna wersja ubezpieczenia AC, które oferuje węższy zakres ochrony. Nie obejmuje szkód częściowych. Na wypłatę ubezpieczenia możesz liczyć w przypadku, gdy dojdzie do kradzieży samochodu lub wystąpienia szkody całkowitej. Jest to opcja dla tych kierowców, którzy chcą płacić mniejszą składkę i nie potrzebują pełnego zakresu ochrony.

3. Czy mam szansę na tanie ubezpieczenie Autocasco?

Co mogę zrobić? Możesz liczyć na niższą składkę ubezpieczenia AC, jeśli jeździsz bezpiecznie i od lat nie miałeś żadnej szkody. Bezszkodowa historia ubezpieczenia zapewni Ci korzystną składkę ubezpieczeniową. Co zrobić w wypadku, gdy już zgłaszałeś szkody i likwidowałeś je ramach polisy? Możesz skorzystać z innych sposobów obniżenia ceny autocasco. Jest to na przykład zakup ubezpieczenia komunikacyjnego on-line. Zapraszamy Cię do kontaktu z doradcami ubezpieczeniowymi z ubezo.pl. Znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsze ubezpieczenie komunikacyjne, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb.

contactHero

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

Wiele towarzystw do wyboru, kompleksowa ochrona Twojego auta, pełne wsparcie doradców.

Ocena artykułu
4,9
2 176 ocen

Dziekujemy za opinię!

Data publikacji: Data modyfikacji:

Przeczytaj również

 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej
 • Jak kupić samochód

  Jak kupić samochód w 2022 roku?

  W tym krótkim poradniku przygotowanym przez eksprtów ubezpieczeniowych z Ubezo.pl, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z kupnem samochodu. Dowiesz się z niego:

  Czytaj dalej
 • Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

  Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

  Kupując samochód, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z ubezpieczeniem. Dlatego nie dziwi to, że klienci szukają najlepszych i najtańszych ubezpieczeń na rynku. Ktoś polecił ci korzystne ubezpieczenie? Pamiętaj, że niekoniecznie tez takie otrzymasz w danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Dlaczego tak się dzieje? Cena ubezpieczenia zależy od bardzo wielu czynników na podstawie których przygotowywana jest ostateczna oferta. Od czego zatem zależy cena ubezpieczenia? Co mogę zrobić, żeby zbytnio nie obciążyć swojego budżetu? Eksperci ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl przygotowali specjalny poradnik dla kierowców. Oto czego dowiesz się z naszego poradnika:

  Czytaj dalej