Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Ile kosztuje
ubezpieczenie samochodu?

Kupując samochód, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z ubezpieczeniem. Dlatego nie dziwi to, że klienci szukają najlepszych i najtańszych ubezpieczeń na rynku. Ktoś polecił ci korzystne ubezpieczenie? Pamiętaj, że niekoniecznie tez takie otrzymasz w danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Dlaczego tak się dzieje? Cena ubezpieczenia zależy od bardzo wielu czynników na podstawie których przygotowywana jest ostateczna oferta. Od czego zatem zależy cena ubezpieczenia? Co mogę zrobić, żeby zbytnio nie obciążyć swojego budżetu? Eksperci ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl przygotowali specjalny poradnik dla kierowców. Oto czego dowiesz się z naszego poradnika:

Zawartość artykułu

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Jeżeli jesteś kierowcą, to wiesz, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe. Oczywiście są również ubezpieczenia dobrowolne, ale o tym napiszemy później. Kiedy już kupiłeś samochód i go zarejestrowałeś, to musisz rozejrzeć się za ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Przepisy prawa ustalają zakres ochrony w ramach OC, także jedynym konkurencyjnym elementem jest cena. To właśnie ceną będą się różnić od siebie poszczególne oferty OC. Oferty poszczególnych ubezpieczeń mogą się od siebie znacznie różnić.

Według serwisu mubi.pl średnia cena ubezpieczenia OC w maju 2021 roku wyniosła 787 zł. Spotykało się jednak również dużo tańsze oferty. Przykładowo najtańsza składka wyniosła tylko 200 zł. Były też jednak osoby, które za OC zapłaciły dużo więcej. Bardzo ciekawa informacja znalazła się również na serwisie www.porowneo.pl. Otóż według tej porównywarki ceny OC spadły w porównaniu do 2020 r. Wynika to między innymi z konkurowania ceną między TU, ale również z rozwoju systemów dystrybucji. Otóż średnia cena OC sprzedanego za pośrednictwem kalkulatora wyniosła w lipcu 676 zł i była o 50 zł niższa od ceny sprzed roku!

Od czego zależy wysokość składki OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wycenie składki OC biorą pod uwagę różne elementy i nadają im odpowiednią według nich wagę. Co to oznacza dla kierowców? Może się zdarzyć, że w jednym Towarzystwie Ubezpieczeniowym kierowca będzie musiał zapłacić z a OC 900 zł a w innym za ten sam pojazd i bez zmiany żadnych parametrów np. 650 zł. Oczywiście są elementy uniwersalne w każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Doradcy ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl przygotowali zestawienie elementów, które mają największy wpływ na cenę polisy OC.

1. Parametry samochodu a cena OC

Każdy samochód ma pewien zbiór cech, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia. Są to oczywiście model i marka samochodu, rok produkcji samochodu i stan techniczny. Wpływ na cenę ma również pojemność silnika, na podstawie której ocenia się prawdopodobieństwo jazdy z dużą prędkością i tym samym prawdopodobieństwo doprowadzenia do groźnego wypadku, uszkodzeń, stłuczek itd. Co istotne, niektóre marki i modele samochodów mają statystycznie więcej wypadków i stłuczek. Czego możemy dowiedzieć się z popularnych porównywarek? Najmniej za ubezpieczenie OC płacą właściciele samochodów marki Isuzu, Daihatsu i Dacii. Średnia cena to odpowiednio 578 zł, 586 zł, 590 zł. Natomiast najwięcej płacą osoby, które jeżdżą luksusowymi markami. Ubezpieczenie OC Rolls-Royce’a kosztuje średnio 1460 zł, Lamorghini 142 zł, a Bentleya 1137 zł.

2. Jak kształtuje się cena OC w zależności od pojemności silnika

Pojemność silnika Średnia cena OC w maju 2021 (wg mubi.pl)
do 1.0 622 zł
1.0 – 1.2 688 zł
1.2 – 1.4 735 zł
1.4 – 1.6 742 zł
1.6 – 2.0 793 zł
Powyżej 2.0 916 zł

3. Cechy kierowcy i ich wpływ na cenę OC

Można w skrócie napisać, że wraz z wiekiem i nabywaniem doświadczenia przez kierowcę, cena OC spada. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którzy niedawni otrzymali prawo jazdy, będą płacić wyższą składkę. Jednak wraz z wiekiem i przy braku szkód będą mogli liczyć na zniżki. Na niższe składki mogą liczyć też osoby żyjące w związku i mające dzieci. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zakładają, że tacy kierowcy jeżdżą bezpieczniej. Część firm ubezpieczeniowych weźmie pod uwagę również zawód, który wykonujesz. Przykładowo sportowiec czy pracownik działu IT zapłaci za składkę więcej niż rolnik lub nauczyciel.

Ubezpiecz samochód zdalnie

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy dedykowanego agenta. Porównaj oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych!

Zamów rozmowę

4. Jak miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC

Nie jest specjalną tajemnica, że mieszkańcy większych miast, w których jest duży ruch uliczny i częściej dochodzi do stłuczek i wypadków zapłacą więcej za ubezpieczenie OC. Kierowcy mieszkający w mniejszych miejscowościach o mniejszym natężeniu ruchu, mogą liczyć na tańsze OC. Oto, jakie średnie koszty ubezpieczenia OC poniosą kierowcy w poszczególnych miastach:

Miejscowość Średnia cena OC, maj 2021 wg mubi.pl
Rzeszów 724 zł
Opole 767 zł
Olsztyn     780 zł
Kielce 786 zł
Katowice 787 zł
Kraków 801 zł
Lublin 808 zł
Białystok 818 zł
Toruń 843 zł
Łódź 848 zł
Zielona Góra 865 zł
Gorzów Wielkopolski 870 zł
Bydgoszcz 883 zł
Poznań 895 zł
Warszawa 912 zł
Gdańsk 919 zł
Szczecin 936 zł
Wrocław 948 zł
Prześledźmy to na przykładzie:
Towarzystwo Ubezpieczeniowe przygotowując ofertę OC, sprawdza dane statystyczne. Na podstawie tych danych ocenia, że ryzyko szkody jest niewielki na przykład wśród mieszkańców Kielc, którzy są w wieku od 35 do 45 lat. Dlatego Ci kierowcy otrzymają ofertę z niższą składką OC. Natomiast drugie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma inną metodologię szacowania ryzyka i ustalania wysokości składki OC. To Towarzystwo uważa, że większa liczba mieszkańców to większe ryzyko szkodowości. Kielce mają ponad 195 000 mieszkańców, co jest liczbą wyższą od średniej liczby mieszkańców. Dlatego cena ubezpieczenie będzie wyższa aż o 27% w porównaniu do oferty pierwszego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Kierowca podczas sprawdzania ofert dowie się, że oferta OC w jednym towarzystwie wynosi 550 zł, a w drugim aż 700 zł. Biorąc pod uwagę to, że polisy nie różnią się zakresem, można sporo przepłacić za ubezpieczenie. Dlatego doradcy ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl zachęcają do porównywania ofert.

Jak wyliczana jest stawka OC przez poszczególne Towarzystwa Ubezpieczeniowe? Analitycy zbierają wiele informacji oraz statystyk po to, żeby właściwie ocenić ryzyko i ustalić stawkę, która będzie z jednej strony opłacalna dla ubezpieczyciela, a także nie była zbyt wysoka dla klienta. Chcesz sprawdzić, jaką składkę możesz płacić u różnych ubezpieczycieli? Skorzystaj z dostępnych w Internecie kalkulatorów OC. Pól do wypełnienia jest bardzo dużo, ale warto poświęcić swój czas, żeby znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC. Możesz również spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym z www.ubezo.pl, który pomoże znaleźć ci najtańszą polisę.

Najniższe ceny OC w poszczególnych miastach - maj 2021 roku

Jak dowiedzieliśmy się z dostępnych w Internecie informacji, najniższe ubezpieczenie OC dla swojego Volkswagena Golfa znalazł i opłacił 50-letni mieszkaniec powiatu miechowskiego. OC wyniosło go jedynie 200 zł.

Miejscowość  Najniższa cena OC Dane z porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl [maj 2021].
Kraków  222 zł
Olsztyn  247 zł
Warszawa  255 zł
Katowice 279 zł
Gdańsk 285 zł
Białystok 287 zł
Toruń 292 zł
Lublin 302 zł
Rzeszów     315 zł
Łódź 333 zł
Gorzów Wielkopolski 341 zł
Opole 341 zł
Kielce 343 zł
Wrocław 343 zł
Zielona Góra 346 zł
Poznań 353 zł
Bydgoszcz 377 zł
Szczecin 384 zł

5. Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na cenę polisy OC, jest rocznik auta. Właściciel nowego, czy też kilkuletniego samochodu zapłaci o wiele mniej za OC niż właściciele starszych, kilkunastoletnich pojazdów. Zatrzymajmy się jednak na chwilę przy samochodach, które wyjeżdżają prosto z salonu. Wydawać by się mogło, że OC takiego samochodu będzie najniższe. Jednak tak nie jest, a OC takiego samochodu jest bardzo wysokie. Wynika to z tego, że takie samochody kupują głównie przedstawiciele dobrze płatnych zawodów, o wysokim statusie, którzy niestety jednak mają skłonność do ryzyka i do popisywania się możliwościami swojego nowego samochodu. Ubezpieczyciele w związku z wysokim ryzykiem szkodowości wymagają wyższych stawek OC. Podsumowując informacje, to najniższe OC zapłacą właściciele samochodów, które mają od trzech do dziesięciu lat, a najwyższe właściciele samochodów kilkunastoletnich i starszych oraz samochodów, które właśnie opuściły salon.

Jakie warunki należy spełnić, żeby dostać zniżkę na OC?

Zniżki znacząco obniżają cenę ubezpieczenia OC, dlatego warto je gromadzić. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma swoje wymogi co do przyznawania zniżek i ich wysokości. Zniżki mogą w zależności od ubezpieczyciela wynosić od 10% aż do 60% podstawowej ceny polisy. Na zniżkę można liczyć już w zasadzie po roku jazdy bez żadnej szkody. Warto jeździć bezpiecznie, również po to, żeby otrzymać taki upust. Cena OC bez zniżki w stosunku do OC ze zniżką może się różnic nawet o tysiąc złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc?

Polisę OC podpisujemy standardowo na 12 miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, że będziemy musieli ubezpieczyć pojazd tylko na miesiąc. Sprawdźmy, kiedy jest to możliwe i jakich konkretnie pojazdów dotyczy.

 • Kiedy sprowadzasz samochód z zagranicy, to żeby dostać zgodę na przewiezienie go przez granicę, musisz je ubezpieczyć i wykupić polisę na 30 dni. Natomiast już po rejestracji wykupujesz ubezpieczenie całoroczne przekroczyć nim granicę, trzeba mieć ubezpieczenie, najlepiej 30-dniowe. Po rejestracji trzeba będzie wykupić już całoroczne.
 • Przy rejestracji czasowej – kiedy np. wywozisz auta za granicę.
 • Auto w komisach – to jest dość istotne, warto wiedzieć, że nawet samochody, które nie są aktualnie używane, muszą być ubezpieczone. Właściciele komisów są zobowiązani ubezpieczyć sprzedawane auta na miesiąc.
 • Kiedy masz pojazd zabytkowy, wykupujesz miesięczną polisę, za każdym razem, kiedy wybierasz się na przejażdżkę takim autem, czyli np. jedziesz na zjazd takich samochodów.
 • Na miesiąc możesz ubezpieczyć pojazdy wolnobieżne, czyli takie, które osiągające maksymalną prędkość 25 km/h.

Oczywiście za ubezpieczenie, które jest zawierane tylko na miesiąc, zapłacisz odpowiednio mniej. Zazwyczaj jest to kwota rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie autocasco (AC)?

Przy ubezpieczeniu AC nie tylko cena jest elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę. W przypadku ubezpieczenia AC powinieneś przede wszystkim sprawdzić zakres ubezpieczenia, czyli to jaką ochronę proponuje ubezpieczyciel. Jest to inna sytuacja niż przy obowiązkowym OC, które musi mieć zawsze taki sam zakres ochrony. Cena AC jest podobna do ceny OC i waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jak można obniżyć koszt? Doradcy z www.ubezo.pl zalecają swoim klientom pakietu AC i OC. Takie pakiet może kosztować tylko 20-30% więcej niż samo OC.

Przykład: Znajdujesz atrakcyjną ofertę OC za 600 zł. Okazuje się, że jeżeli dodatkowo kupisz ubezpieczenie AC, to w sumie zapłacisz 824 zł. Oznacza to, że samo AC kosztuje tylko 224 zł, czyli kilkadziesiąt groszy za dzień ochrony! Dlatego warto poszukać atrakcyjnych ofert i pakietów i za niewielkie pieniądze zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo.

*Pakiet zawiera także NNW i assistance. **Pakiet zawiera także NNW. ***Pakiet zawiera także assistance.
Ubezpieczyciel     Cena pakietu OC + AC (wg mubi.pl)
Beesafe 570 zł*
TUZ 716 zł*
LINK4  747 zł*
Benefia     759 zł**
Beesafe  817 zł***
mtu24.pl 836 zł*

Jakie elementy mają wpływ na cenę AC?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają zazwyczaj w swojej ofercie kilka rodzajów ubezpieczeń autocasco. Różnią się one ceną i zakresem. Cena zależy od takich elementów jak:

 • wiek pojazdu – podział na kategorie wiekowe jest zazwyczaj następujący - samochody do 8 lat, od 8 do 15 lat i powyżej 15 lat,
 • liczba ryzyk – polisa może obejmować wszystkie ryzyka lub ryzyka nazwane i wymienione w OWU,
 • sposoby likwidacji szkody,
 • amortyzacja Twojego pojazdu,
 • suma ubezpieczenia,
 • udział własny w szkodzie,
 • miejsce zamieszkania kierowcy – podobnie jak w przypadku OC, w miejscowościach, w których częściej dochodzi do wypadków, AC jest droższe.

Elementów, które wpływają na cenę, jest jednak więcej. Wymieniliśmy tylko te podstawowe. Chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztował pakiet AC/OC? Możesz skorzystać z dowolnej porównywarki w Internecie bądź spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym z www.ubezo.pl.

Ile kosztuje Mini AC (mini autocasco)?

Wybierając mini autocasco, zapewniasz sobie ochronę od wybranych rodzajów ryzyka. Są to najczęściej takie rodzaje ryzyka jak utrata samochodu na skutek kradzieży lub całkowite zniszczenie pojazdu na skutek pożaru bądź innych żywiołów. Najczęściej z takiego ubezpieczenia korzystają właściciele starszych samochodów lub innych pojazdów. Oczywiście cena minicasco będzie dużo niższa niż AC z pełnym zakresem ubezpieczenia. Kiedy wybierzesz jedno ryzyko, to cena minicasco często nie będzie wyższa niż 50 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie Assistance (ASS) samochodu?

Nasi klienci często korzystają z ubezpieczenie Assistance i najczęściej kupują je w pakiecie z ubezpieczeniem OC i AC. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują Assistance gratis do pakietu, ale wtedy zakres świadczenia jest dość ubogi. Standardowy zakres ASS zapewnia pomoc telefoniczną, naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie, dostarczenie paliwa lub samochodu zastępczego. Jeśli zdecydujesz się na pakiet rozszerzony, to będziesz miał również gwarancję pomocy medycznej, czy noclegu dla Ciebie i Twoich pasażerów. Zazwyczaj ubezpieczyciele oferują Assistance, który działa w Polsce i za granicą. Sprawdźmy, ile kosztuje ASS za granicą.

Ubezpieczenie Assistance za granicą – koszty

Assistance obowiązujący w Polsce i zagranica może być bardzo korzystny, zwłaszcza dla osób, które dość często podróżują. Cena rocznego Assistance jest bardzo atrakcyjna. Taką polisę można nabyć już za 40 zł. Podpowiadamy naszym klientom, żeby sprawdzili, czy ASS zagraniczne obejmuje holowanie pojazdu. Za granica możemy sporo za taką usługę zapłacić, bo po pierwsze stawki są wysokie, a po drugie w grę wchodzi duża liczba kilometrów

Assistance krótkoterminowe – czy warto?

Bardzo ciekawy produkt, jaki możemy zareklamować naszym klientom to krótkoterminowe Assistance na wakacje. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne terminy dla takiej usługi. Assistance na wakacje możesz nabyć na 7, 10, 15 lub 30 dni. Zakres tego ubezpieczenia obejmuje najczęściej pomoc w razie kradzieży, wypadku bądź awarii. Assistance na wakacje najczęściej jest po prostu dodatkiem do innej polisy, np. turystycznej. Produkt ten rzadko jest oferowany samodzielnie. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Assistance na wakacje w przeliczeniu na dni może się okazać dużo droższy niż ASS na cały rok. Musisz sobie po prostu przekalkulować, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

NNW komunikacyjne – dla kogo?

Jest to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, który będzie dobra opcja dla tych osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz najbliższych. Do tej pory z ubezpieczenia NNW korzystało się przy okazji wykupu polisy na życie, czy też zakupu polisy turystycznej. Teraz możesz skorzystać również z NNW komunikacyjnego, które obejmie ochroną Ciebie i Twoich pasażerów.

Czy ubezpieczenie NNW się opłaca?

Ceny ubezpieczeń NNW nie jest zbyt wygórowana, biorąc pod uwagę komfort i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują roczne NNW za mniej niż 100 zł, a zdarzają się oferty w okolicach 50 zł. Zanim jednak skusisz się atrakcyjną ofertę cenową, sprawdź, co ubezpieczyciel gwarantuje w takiej cenie. Ważne są sumy gwarancyjne, do których wysokości Towarzystwo pokryje koszty leczenia i ewentualną rehabilitację. Sprawdź OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) pod kątem wyjątków. Bez wątpienia ubezpieczenie NNW należy rozważyć, ponieważ dają ochronę, której nie uwzględnia OC.

Różnice w cenach ubezpieczenia dla młodych i dla bardziej doświadczonych kierowców

Niestety może się okazać, że należysz do tych kierowców, którzy powinni płacić więcej za ubezpieczenie komunikacyjne. Towarzystwa Ubezpieczeniowe zdefiniowały kilka takich grup. Są to kierowcy, którzy w przeszłości mieli stłuczki i wypadki, właściciele samochodów sportowych o dużej mocy oraz młodzi i niedoświadczeni kierowcy. Szczególnie młodzi kierowcy są w nieciekawej sytuacji. Najczęściej są to osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i zarabiają niezbyt dużo, a muszą płacić dużo za składki ubezpieczeniowe. Samo OC dla młodych kierowców wyniesie ponad 1000 zł. Jednak Towarzystwa Ubezpieczeniowe uważają młodych kierowców za grupę największego ryzyka. Młodzi kierowcy są niedoświadczeni, mają skłonność do ryzyka i brawury, co niestety potwierdzają policyjne statystyki.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Jaka jest zatem cena OC dla młodego kierowcy. Według mubi.pl średnia cena OC w maju 2021 roku dla kierowców pomiędzy 18. a 25. rokiem życia wyniosła aż 1537 zł! Tymczasem średnia dla wszystkich kierowców była prawie dwa razy niższa i wyniosła 787 zł. Ta różnica najlepiej pokazuje, jak duże koszty muszą ponosić młodzi kierowcy ubezpieczający swoje samochody. To jednak nie koniec niezbyt dobry wieści dla młodych kierowców. Jeżeli jesteś młodym kierowca i do tego jesteś właścicielem auta, które jest uważane za mniej bezpieczne, (np. BMW, Audi) albo masz już za sobą pierwszą Na szczęście doradcy z www.ubezo.pl wiedzą, jak obniżyć te wydatki.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ze współwłaścicielem?

Najlepszym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy jest współwłasność. Młody kierowca, który myśli o obniżeniu kosztów, może podzielić się własnością samochodu ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą. Może to na przykład być jeden z rodziców. Sprawdźmy, ile zaoszczędzisz, gdy ustalisz współwłasność na samochodzie. Oszczędności są naprawdę dość spore. Oto średnie koszty ubezpieczenia za kwiecień 2021 dla kierowców w wieku 18 – 25 lat:

 • bez współwłaściciela – 1977 zł,
 • ze współwłaścicielem – 1496 zł.

Postaramy się niebawem napisać o tym, jak wygląda współwłasność ze strony formalnej.

O co najczęściej pytają klienci www.ubezo.pl?

 1. W jaki sposób można się uchronić przed utratą zniżek i podniesieniem składki? Doświadczenie kierowcy mogą wykupić specjalne ubezpieczenie od utraty wypracowanych zniżek. Takie ubezpieczenie daje gwarancję, że po szkodzie, będziesz miał tyle samo zniżek, jak wcześniej. Warunkiem jest przedłużenie umowy u ubezpieczyciela, u którego masz wykupioną gwarancję zniżek.
 2. Czy warto kupować najszerszy zakres ubezpieczenia AC? Tak naprawdę zakres ochrony jest zależny od Twoich potrzeb i oczekiwań. Przykładowo, jeśli jesteś właścicielem nowego samochodu i chcesz się zabezpieczyć na wypadek stłuczki, ale także od uszkodzenia przez siły przyrody i od kradzieży, to zalecamy skorzystania z szerokiego pakietu AC. Może się okazać to dla Ciebie opłacalne i przydatne. Przy starszych pojazdach i niewielkich naprawach z użyciem części dostępnych na rynku, może wystarczyć małe AC, które zagwarantuje świadczenie na skutek kradzieży lub działania żywiołów. Oczywiście im szersza ochrona i większe świadczenie, tym Twoja składka AC będzie większa.
 3. Jakie usługi wchodzą w zakres ubezpieczenia Assistance? Standardowe ubezpieczenie ASS daje gwarancję naprawy samochodu w warsztacie lub na miejscu zdarzenia, zapewnia holowanie i wypożyczenia auta zastępczego, dowóz paliwa. Najczęściej ASS zapewnia również nocleg, a także transport zastępczy w celu kontynuowania podróży. Kiedy ulegniesz wypadkowi i konieczna będzie hospitalizacja, to ASS zapewni opiekę nad dziećmi lub zwierzętami na czas pobytu w szpitalu. Zakres świadczeń w ramach Assistance może być bardzo szeroki.
 4. Czy w ramach NNW można ubezpieczyć także pasażerów? Jest to oczywiście możliwe, jeśli opłacisz odpowiedni wariant NNW. Możesz wybrać opcję NNW tylko dla kierowcy, ale także dla kierowcy i pasażerów. Jeżeli wykupisz tę drugą opcję, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie po wypadku Tobie oraz Twoim współpasażerom, którzy również ucierpieli w zdarzeniu.

Podsumowanie tematu – ubezpieczenie dla kierowców

 • OC samochodu kosztuje średnio 787 zł.
 • Najtańsze ubezpieczenie OC samochodu w maju 2021 roku można było znaleźć nawet za 200 zł, jeśli nie mieszka się w dużym mieście.
 • Wysokość składki zależy przede wszystkim od parametrów samochodu (np. marki i pojemności silnika), a także cech właścicieli i kierowców (np. wieku i miejsca zamieszkania).
 • Za bezszkodową jazdę możesz otrzymać od 10 do nawet 60% zniżki.
 • OC na miesiąc mogą kupić m.in. właściciele komisów, właściciele pojazdów historycznych, wolnobieżnych i służących do jazd testowych.
 • Ubezpieczenie OC + AC można kupić już od 664 zł.
 • Możesz też skorzystać AC Mini z wybranym ryzykiem, które kupisz już za 50 zł.
 • Assistance działające zarówno w Polsce, jak i za granicą można kupić za około 40 zł.
 • Młodzi, niedoświadczeni kierowcy płacą za OC średnio 1537 zł. Możesz obniżyć składkę, ustalając współwłasność samochodu.

Szukasz pomocy w znalezieniu najlepszego ubezpieczenia dla swojego pojazdu? Skontaktuj się z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl.

contactHero

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

Wiele towarzystw do wyboru, kompleksowa ochrona Twojego auta, pełne wsparcie doradców.

Ocena artykułu
4,9
5 573 ocen

Dziekujemy za opinię!

Data publikacji: Data modyfikacji:

Przeczytaj również

 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej
 • Jak kupić samochód

  Jak kupić samochód w 2022 roku?

  W tym krótkim poradniku przygotowanym przez eksprtów ubezpieczeniowych z Ubezo.pl, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z kupnem samochodu. Dowiesz się z niego:

  Czytaj dalej