Jak kupić samochód

Jak kupić samochód w 2022 roku?

W tym krótkim poradniku przygotowanym przez eksprtów ubezpieczeniowych z Ubezo.pl, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z kupnem samochodu. Dowiesz się z niego:

Zawartość artykułu

Bez wątpienia zakup samochodu jest dużym przeżyciem. Szukamy samochodu, który będzie jednocześnie funkcjonalny, ciekawie zaprojektowany i wygodny. Ofert na rynku jest bardzo dużo, liczba modeli i marek samochodów może przyprawić o zawrót głowy. Kiedy już wybierzesz swój upragniony samochód, to w następnym kroku musisz dopełnić wszelkich wymaganych prawem formalności. Co zatem powinieneś zrobić krok po kroku?

Kupno samochodu krok po kroku, czyli jak nie wejść na minę

Nie trzeba być wielkim znawcą motoryzacji, żeby wiedzieć, jak trudno jest kupić używany samochód, który jest w dobrym stanie i do tego jest tani. Takich ofert jest jak na lekarstwo. Każdy właściciel bardzo sobie ceni swój samochód i jeśli jest w dobrym stanie i zadbany, to na pewno będzie oczekiwał godziwej ceny. Ostrzegamy przed tzw. okazjami. Jeżeli cena jest podejrzanie niska, to może się okazać, że właściciel lub handlarz ukryli wady pojazdu. Często na takie oferty łapią się osoby z mniejszym doświadczeniem. Dla naszych klientów przygotowaliśmy listę wskazówek, które mogą pomóc w kupnie samochodu używanego:

Określ dokładnie swój cel

Jest to bardzo ważne. Dokładnie zastanów się jakiego samochodu potrzebujesz. Przykładowo, samochód sportowy przy dużej rodzinie to nie jest dobry pomysł. Odpowiedz sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, czego oczekujesz od samochodu i dlaczego. Jakie Twoje potrzeby powinien zaspokajać. Nie bez znaczenia jest oczywiście Twój budżet. Jak już odpisujesz na te pytania, to znacząco zawęzisz obszar poszukiwań. Odhaczysz modele i marki, które nie są dla Ciebie. Na tym etapie już powinieneś wiedzieć, jakiej marki i modelu dokładnie potrzebujesz. Teraz możesz przejść do porównywania ofert i wyboru swojego wymarzonego pojazdu.

Przeglądanie ofert – kieruj się rozumem i spokojem

Zapewne każdy powie, że kieruje się rozumem, ale niestety bardzo często podejmujemy decyzje pod wpływem emocji. Jednak emocje nie są zbyt dobrym doradca. Może się wtedy okazać, że podjęta pod wpływem chwili decyzja jest bardzo nietrafiona. Pamiętaj, że zakup samochodu to poważna decyzja i powinien zapewnić ci bezpieczeństwo i komfort jazdy. Pamiętaj, że każdy sprzedawca będzie zachwalał swój samochód i niekoniecznie wszystkie informacje będą prawdziwe. Często ukrywa się też wady samochodu. Oczywiście nie oznacza to, że każdy sprzedawca koloryzuje lub coś ukrywa. Jednak do zakupu podejdź z rozwagą. Zbyt szybka decyzja może sprawić, że przegapisz ważne szczegóły i okaże się, że po zakupie samochodu, będziesz musiał ponieść wysokie koszty napraw, bo przykładowo silnik nie był do końca sprawny. Nie każdy z nas jest wybitnym znawcą. Dlatego o radę możesz spytać sprawdzonego mechanika lub pasjonata samochodów, którzy podpowiedzą Ci, co należy sprawdzić, o co pytać i co sądzą o ofercie.

Zapoznaj się z historią pojazdu

Na pewno osoba, która zna się na rzeczy, podpowie Ci, żebyś zapoznał się z historią danego samochodu. Na samym początku informacje o modelu i marce samochodu możesz znaleźć w Internecie. Znajdziesz tam cale mnóstwo artykułów. W kolejnym kroku poszukaj w sieci informacji o aucie, które chcesz kupić. Do tego będzie Ci potrzebny VIN auta, numer rejestracyjny, model, markę. Koniecznie również umów się na spotkanie i dokładnie oceń wygląd i stan techniczny auta. Zakup od osoby prywatnej to dobry pomysł pod warunkiem, że dokładnie sprawdzisz wszystkie dostępne informacje, sprawdzisz stan samochodu i ewentualnie poradzisz się fachowca.

Towarzystwo kogoś doświadczonego

Jak już wspominaliśmy wyżej, warto na spotkanie ze sprzedawcą zabrać kogoś bardziej doświadczonego w dziedzinie motoryzacji. Może to być znajomy pasjonat, mechanik, właściciel warsztatu, przyjaciel z wiedzą o samochodach. Nie musisz wiedzieć przecież wszystkiego, a takie wsparcie może nas uchronić przed podjęciem zbyt pochopnej decyzji. Na miejscu może się okazać, że samochód ma mnóstwo ukrytych usterek, a ich naprawa będzie kosztować majątek.

Jakie działania musisz podjąć po zakupie auta używanego?

Uświadamiamy swoim klientom, że niestety nie od razu będą mogli cieszyć się z zakupu swojego wymarzonego samochodu. Przed nimi wiele formalności, przez które niestety musi przejść każdy nabywca samochodu. Nie zwlekaj i załatw wszystko tak szybko, jak to możliwe, żeby zmieścić się w terminach. Kupując samochód używany, musisz przed wszystkim wejść w posiadanie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i umowy kupna-sprzedaży. To wszystkie dokumenty są konieczne przy przerejestrowaniu samochodu na nowego właściciela. Co zatem musisz zrobić zaraz po zakupie samochodu?

Sprawdź, czy polisa OC jest jeszcze ważna

Jako doradcy ubezpieczeniowi zalecamy, żeby w pierwszym kroku sprawdzić, czy polisa OC jest jeszcze ważna i kiedy wygasa. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy właściciel musi je wykupić. Każdy, kto jeździ bez ważnego OC, musi liczyć się z kara. Karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a jej wysokość zależy od tego, jak długo jeździsz bez ważnego OC. Najniższa kara wynosi 1120 zł, a najwyższa 5600 zł. To, ile ostatecznie zapłacisz zależy od tego ile dni jeździsz bez OC. Kara za jazdę bez OC jest wielokrotnością składki ubezpieczeniowej. Najniższą grzywnę zapłacisz, gdy jeździsz bez polisy od 1 do 3 dni, licząc od dnia wygaśnięcia polisy. Maksymalną kwotą kary UFG obciąży tych kierowców, którzy jeżdżą bez ważnej polisy od co najmniej 14 dni. Grzywna jest dosyć dotkliwa, dlatego tak ważne jest sprawdzenie ważności polisy. Nie opłaca się w każdym razie unikać płacenia składek. Chcieliśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt związany z ubezpieczeniem. Musisz wiedzieć, że polisa ubezpieczeniowa nie przedłuża się automatycznie. O ile nie wypowiedziałeś umowy z obecnym ubezpieczycielem i nie podpisałeś nowej, to koniecznie pamiętaj o przedłużeniu obecnej polisy. Możesz też znaleźć nowego ubezpieczyciela, ale pamiętaj, żeby to zrobić przynajmniej na kilka dni przed wygaśnięciem obecnej polisy. Zdarza się, że niektórzy kierowcy nie sprawdzili, kiedy kończy się ubezpieczenie OC i nieświadomie jeździli bez ważnego ubezpieczenia.

Ubezpiecz samochód zdalnie

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy dedykowanego agenta. Porównaj oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych!

Zamów rozmowę

Podatek od czynności cywilnoprawnych – PCC

Jedno jest pewne, od podatków nie uciekniesz. Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy osób, które dokonują transakcji na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. PCC będzie Cię obowiązywał również wtedy, kiedy kupisz używany samochód w Polsce. Obecna stawka za transakcję kupna sprzedaży samochodu wynosi 2% rynkowej wartości samochodu. Masz 14 dni od daty podpisania umowy na to, żeby zapłacić podatek. Odradzamy podawanie kwoty, która nie jest dużo niższa niż wartość samochodu. Urzędnik może dokonać wyceny na własną rękę, jeśli cena będzie odbiegać od realiów życiowych. Są jednak sytuacje, kiedy podatek PCC nie obowiązuje. Wymieńmy je zatem:

 • Kupiłeś samochód od firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,
 • Wartość pojazdu jest niska i nie przekracza 1000 zł,
 • Samochód został kupiony jako nowy,
 • Pojazd sprowadziłeś z zagranicy.

Jeżeli przy zakupie auta jest spełniony jeden lub więcej warunków wymienionych powyżej, to Twoje opłaty będą nieco niższe.

Jak wygląda procedura przerejestrowania pojazdu

Zanim zarejestrujesz samochód, to obowiązkowo musisz wykonać badanie techniczne pojazdu. Po zakończeniu tego badania powinieneś udać się do Wydziału Komunikacji, który znajduje się w miejscu zamieszkania. Przygotowaliśmy listę dokumentów, która musisz ze sobą wziąć, żeby dokonać rejestracji pojazdu. Są to:

 • dokument potwierdzający Twoją tożsamość,
 • dowód rejestracyjny samochodu lub innego pojazdu,
 • potwierdzenie badania technicznego,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • umowę kupna-sprzedaży,
 • tablice rejestracyjne (w przypadku kupna pojazdu w tym samym powiecie, możesz nie wymieniać tablic),
 • ważną polisę OC,
 • wniosek o przerejestrowanie auta.

Są to wszystkie formalności, które obowiązują w Polsce przy okazji kupna samochodu i jego rejestracji. Kiedy już zakończysz rejestrację pojazdu, pamiętaj o tym, żeby zapłacić podatek PCC. Na jego opłacenie masz 14 dni. Natomiast na przerejestrowanie pojazdu masz 30 dni.

Zakup samochodu przez osobę fizyczną od firmy – co powinieneś wiedzieć?

Zakup od firmy przebiega troszeczkę inaczej. Kupując samochód, który należał do firmy, nie podpisujesz umowy kupna-sprzedaży. Zamiast umowy otrzymujesz fakturę VAT lub VAT-marża. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT, czy też nie. Faktura jest dowodem na to, że pojazd zmienił swojego właściciela. Zakup samochody od firmy ma taką zaletę, że nie musisz uiszczać podatku PCC. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem samochodu od przedsiębiorcy. Jaki jeszcze inne dokumenty będą potrzebne do rejestracji samochodu? Lista dokumentów jest taka sama jak w przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej.

Zakup samochodu używanego na firmę od osoby prywatnej

Masz firmę i rozważasz zakup samochodu od osoby prywatnej? Może się okazać to dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Kupując samochód od osoby prywatnej, możesz uzyskać korzyść w postaci przyspieszonego procesu amortyzacji używanego środka trwałego. Jedyne, co musisz zrobić to udowodnić, że samochód był używany co najmniej przez 6 miesięcy przed sprzedażą. Zakup samochodu od osoby prywatnej ma również swoje konsekwencje. Przede wszystkim nie masz możliwości otrzymania faktury VAT i żeby zaksięgować zakup samochodu jako koszt, musisz mieć podpisaną umowę sprzedaży. Umowa musi być podpisana w dwóch egzemplarzach zawierać odpowiednie zapisy, czyli:

 • wskazanie stron umowy (dane osobowe i adres),
 • data wystawienia dowodu sprzedaży,
 • data transakcji,
 • przedmiot,
 • wartość przedmiotu (czyli w tej sytuacji pojazdu)
 • oznaczenie numeryczne umowy, do którego będzie można się odnieść w dokumentach księgowych,
 • podpisy stron.

Jakie formalności są konieczne, gdy chcesz kupić samochód z zagranicy?

Różnice pomiędzy zakupem pojazdu w kraju a zakupem pojazdy za granica nie są bardzo duże. Postaramy się je Wam przybliżyć. Na pewno niezbędny będzie dowód rejestracyjny pojazdu oraz umowa kupna-sprzedaży bądź faktura. Jednak przede wszystkim musisz mieć dokument, który potwierdzi, że samochód został wyrejestrowany w kraju, w którym go kupiłeś. Kupując samochód używany za granicą, musisz też pamiętać o konieczności opłacenia akcyzy. Akcyza wynosi 3,1% lub 18,6% wartości auta w zależności od pojemności skokowej silnika. To jeszcze nie koniec. Jako nowy właściciel musisz zadbać o przetłumaczenie dokumentów na język polski, wykonać obowiązkowe badanie techniczne i wykupić OC. Dopiero w kolejnym kroku i po dopełnieniu wymaganych formalności, możesz udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji i przerejestrować samochód. Czy można poruszać się po Polsce, gdy kupiłem samochód za granicą? Odpowiedź brzmi tak, jeśli samochód ma wykupione OC i ważny przegląd techniczny. Wtedy możesz jeździć po Polsce przez 30 dni. W przeciwnym wypadku albo musisz wykupić tymczasowe ubezpieczenie, albo sprowadzić pojazd przy pomocy lawety. Bez wątpienia są to spore koszty, ale biorąc pod uwagę to, że ceny samochodów za granica są niższe, to taki zakup może się opłacać. Co więcej, kiedy kupisz samochód za granicą, to nie będziesz musiał uiszczać podatku PCC w wysokości 2% od wartości pojazdu. Podatek ten obejmuje tylko umowy podpisane w Polsce. Jest to konkretna oszczędność, która może zachęcić do kupna samochodu za granicą.

Co jeszcze Cię czeka oprócz obowiązkowych formalności?

Dokumenty konieczne przy zakupie auta i do rejestracji to jedno, ale najprawdopodobniej niezbędny będzie również serwis auta. Podstawowy serwis obejmuje wymianę filtrów, oleju silnikowego i przekładniowego i często montaż nowego napędu i rozrządu wraz z pompą wody. Oczywiście, jeśli sprzedawca zadbał o ich wymianę, to Ty nie musisz, póki co się tym martwić. Część kierowców decyduje się również na wymianę płynu hamulcowego i chłodniczego. Nie jest to obowiązek, ale dla pewności możesz pomyśleć o takim serwisie.

Podsumowanie

Kiedy decydujesz się na zakup samochodu z drugiej ręki, czeka Cię po drodze trochę formalności. Mimo to, zakup takiego samochodu, jeśli jest w dobrym stanie i spełnia Twoje oczekiwania, jest opłacalny. Formalności nie są zanadto uciążliwe i czasami wystarczą dwa, trzy dni, żeby mieć wszystko z głowy i cieszyć się zakupem auta. Wszystko zależy od kolejek w Wydziale Komunikacji i w stacjach diagnostycznych. Zdarzają się dni, że można załatwić wszystko sprawnie i szybko. Kiedy otrzymasz nowe tablice rejestracyjne i miękki dowód, to wtedy idziesz już tylko do urzędu po twardy dowód i na tym kończą się formalności.

Zakup auta a ubezpieczenia

Jeżeli jesteś kierowcą, to już wiesz, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Zakres pakietu OC jest taki sam w każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, dlatego jedynym wyznacznikiem atrakcyjności oferty jest cena. Naszym klientom zalecamy również rozszerzenie OC, ubezpieczenie Auto Casco (AC) i pakiet assistance. Doradcy z www.ubezo.pl z chęcią pomogą Ci znaleźć dla Ciebie najkorzystniejsze pakiety ubezpieczeniowe na rynku.

contactHero

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

Wiele towarzystw do wyboru, kompleksowa ochrona Twojego auta, pełne wsparcie doradców.

Ocena artykułu
4,9
21 341 ocen

Dziekujemy za opinię!

Data publikacji: Data modyfikacji:

Przeczytaj również

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej