Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

Zawartość artykułu

Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

Doradcy ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl przygotowali informacje na temat kosztów ubezpieczenia samochodu. Dowiedz się, od czego zależą koszty ubezpieczenia samochodu.

Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody. Jednak również Ty nie ponosisz wtedy większych konsekwencji finansowych. Są też produkty ubezpieczeniowe, nieobowiązkowe, które chronią przed zdarzeniami losowymi. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia OC 2022

Ubezpieczeni OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zakupu polisy OC. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego samochodu. Jeżeli jesteś właścicielem kilku samochodów, to musisz wykupić polisę dla każdego z nich. Umowa ubezpieczenia OC obowiązuje zazwyczaj przez rok. Potem możesz umowę przedłużyć lub zdecydować się na współpracę z innym ubezpieczycielem. Nasi klienci często pytają, ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie OC. O ile zakres OC zgodnie z przepisami prawa musi być taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, to ceny OC mogą się od siebie różnić. Koszt OC zależy od ubezpieczyciela, cech samochodu i cech kierowcy. Cenę OC przygotowuje się dla każdego klienta indywidualnie. Zakład ubezpieczeń określa ryzyko spowodowania szkody lub wypadku, a dopiero na tej podstawie wysokość składki. Dokładna cena OC jest wyliczana na podstawie następujących danych:

 • model i typ samochodu,
 • data produkcji auta,
 • pojemność silnika,
 • stan techniczny pojazdu,
 • doświadczenie właściciela za kierownicą,
 • wykonywany zawód i płeć,
 • historia wypadkowa kierowcy,
 • ewentualne zniżki za bezwypadkową jazdę,
 • wiek kierowcy,
 • miejsce zamieszkania.

Są to najważniejsze elementy, które wpływają na cenę OC, ale jest ich oczywiście znacznie więcej. Jeżeli chcesz ustalić cenę za ubezpieczenie OC na własną rękę, to zazwyczaj musisz wypełnić nawet kilkadziesiąt pól. Trudno jest zatem jednoznacznie określić, ile będzie kosztować polisa OC. Wycena jest zawsze indywidualna.

Przykładowe ceny polisy OC

Ceny ubezpieczenia OC mogą być różne, ale zazwyczaj mieszczą się w konkretnych widełkach. Wszystko zależy od pojazdu i cech kierowcy. Przykładowo, kierowca z wieloletnim stażem, który nie ma na swoim koncie wypadków i stłuczek, poniesie koszt w wysokości kilkaset złotych rocznie. Kierowcy, którzy mają samochód z większą pojemnością i mocą silnika, zapłacą wyższe składki. Jednak z największymi kosztami muszą liczyć się młodzi kierowcy, którzy niedawno otrzymali prawo jazdy. Jeżeli oprócz tego jeżdżą samochodem o dużej mocy, to mogą zapłacić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Składka roczna może wynieść nawet 5000 zł. Dlatego część młodych kierowców dzieli swój samochód z rodzicami. Starszy i bardziej doświadczony kierowca zapłaci niższą składkę ubezpieczeniową. Tacy klienci mogą również skorzystać z systemu zniżek przyznawanych za bezszkodową jazdę i za wieloletnie korzystanie z usług danej firmy ubezpieczeniowej.

Jak widzisz, rozpiętość widełek cenowych za polisę OC jest dość spora. Jeden klient zapłaci np. 800 zł za składkę roczną, a inny aż 5000 zł w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Co możesz zrobić w takiej sytuacji, żeby uniknąć wysokich kosztów? Przede wszystkim skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym z www.ubezo.pl, który porówna oferty co najmniej kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i znajdzie dla Ciebie najtańsze ubezpieczenie OC. Możesz też skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej. Na podstawie danych, które wpiszesz do formularza porównywarka zaprezentuje Ci oferty kilku lub nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje autocasco?

Jak już wspominaliśmy, OC jest to tylko jedna z dostępnych form ubezpieczenia. Oprócz tego możesz skorzystać z bogatej oferty ubezpieczeń nieobowiązkowych. Najbardziej znane i popularne z nich to ubezpieczenie Autocasco. Ubezpieczenie AC będzie chronić Twój pojazd w różnych sytuacjach. Ubezpieczenie OC dział tylko, gdy dojdzie do wypadku. Oto, w jakich sytuacjach zadziała polisa AC:

 • akty wandalizmu,
 • kradzież samochodu,
 • działanie sił przyrody.

Kiedy Twój samochód zostanie uszkodzony na skutek żywiołu, opadów atmosferycznych, to koszty naprawy poniesie towarzystwo ubezpieczeniowe. W takiej sytuacji powinieneś złożyć odpowiedni wniosek w firmie ubezpieczeniowej, w której wykupiłeś polisę AC. Nie wszyscy klienci decydują się na zakup polisy AC. Nasi doradcy ubezpieczeniowi jednak zdecydowanie zalecają zakup takiej polisy. Możesz nabyć pakiet OC/AC i zapłacić mniej niż za każde z tych ubezpieczeń osobno. Ile będzie kosztował zatem pakiet OC/AC? Cena będzie zależeć od podobnie jak w przypadku samego OC od parametrów samochodu i cech kierowcy. Cena pakietu będzie o kilkaset złotych wyższa niż samego OC, ale jak już zwróciliśmy uwagę, będzie niższa niż każdej polisy oddzielnie. Kilkaset złotych w skali roku to niewielka cena za dodatkową ochronę i poczucie bezpieczeństwa. Oprócz AC są też inne formy nieobowiązkowych.

Ubezpiecz samochód zdalnie

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy dedykowanego agenta. Porównaj oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych!

Zamów rozmowę

Koszt dodatkowego assistance

Osobom, które chcą się czuć komfortowo i bezpiecznie proponujemy ubezpieczenie assistance. Takie rozwiązanie polecamy kierowcom, którzy robią długie trasy. Jeżeli na drodze dojdzie do awarii lub innego nieprzewidzianego zdarzenia, to możesz wezwać pomoc drogową i nie poniesiesz w związku z tym dodatkowych kosztów. Pakiet assistance ma dwie zalety. Jest tani np. w porównaniu do AC i gwarantuje Ci skorzystanie z szerokiego zakresu pomocy w Polsce i za granicą. Jeżeli zdecydujesz się na assistance w pakiecie OC, to kwota dopłaty będzie niewielka. Na zwrócić uwagę podczas wybierania pakietu assistance?

 • Przede wszystkim na zakres ubezpieczenia. To właśnie zakresem ochrony różnią się oferty poszczególnych pakietów i towarzystw ubezpieczeniowych.
 • Zwróć również uwagę na obszar działania assistance.
 • Określ sytuację, kiedy będziesz chciał skorzystać z pomocy drogowej, lawety, holowania i auta zastępczego. Niektóre towarzystwa oferują samochód zastępczy na dłuższy okres.
 • Zastanów się, czy będziesz chciał skorzystać z usług tłumacza za granicą, pomocy medycznej i pokrycia kosztów dalszej podróży.

Oczywiście im szerszy zakres polisy, tym większa będzie jej cena. Warto przemyśleć zakup ubezpieczenia NNW. Takie ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu po wypadku. Często firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie NNW razem z polisą OC. Leczenie jest drogie i koszty leczenia mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego warto kupić ubezpieczenie za kilkadziesiąt złotych i zabezpieczyć się na przyszłość.

W jaki sposób obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu?

Cenę ubezpieczenia zawsze można obniżyć. Jest na to kilka sposobów. Za ubezpieczenie OC zapłacisz mniej, gdy wybierzesz samochód o małej mocy i w dobrym stanie technicznym.

 • Najważniejsze okazuje się wybranie pojazdu o małej pojemności silnika, najlepiej w dobrym stanie technicznym, ale takiego, które nie będzie miało zbyt dużej mocy i osiągów. Wówczas za OC zapłacisz zdecydowanie mniej.
 • Jeżeli jesteś młodym kierowcą i jeździsz od niedawna, to możesz wpisać do dowodu rejestracyjnego swoich rodziców jako współwłaścicieli. Jest to dobre rozwiązanie, gdy mają czystą historię jazdy i duże doświadczenie. W takim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje korzystniejszą ofertę.
 • Koszty ubezpieczenia samochodu maleją z czasem. Jeżeli jesteś lojalnym klientem jednej firmy ubezpieczeniowej, to możesz liczyć na cały system zniżek. Dlatego wiele osób decyduje się na stałą współpracę z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zalecamy jednak regularne weryfikowanie ofert rynkowych, ponieważ konkurencja jest duża i pojawiają się nowi ubezpieczyciele. Często się zdarza, że można znaleźć na rynku tańsze pakiety ubezpieczeniowe, albo możesz liczyć na szerszy zakres ubezpieczenia przy tej samej cenie. Różnice w cenie mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC

Warto zadbać o ubezpieczenie ze względów bezpieczeństwa, ale również dlatego, że kary za brak ubezpieczenia są bardzo wysokie i znacznie przewyższają koszty polisy. Każdy pojazd musi mieć polisę OC, a braku polisy nie będziesz mógł ukryć. Właściwy urząd bardzo szybko nałoży na Ciebie karę. Konsekwencje finansowe za brak OC są dość dotkliwe, a wysokość kary zależy od tego, jak długo jeździsz bez ważnej polisy OC. W przypadku samochodów osobowych kary w 2022 roku za brak OC są następujące:

 • 1200 zł – brak ubezpieczenia OC do 3 dni,
 • 3010 zł – brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni,
 • 6020 zł – brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni.

Kara za brak OC to nie jest jedyna przykra konsekwencja, jaka może Cię spotkać. Jeżeli dojdzie do wypadku z Twojej winy, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów związanych z naprawą pojazdu osoby trzeciej. Wszystkie koszty będziesz musiał opłacić z własnej kieszeni. Warto zadbać o wykup obowiązkowego ubezpieczenia i jego przedłużenie. Cena składki jest o wiele niższa niż finansowe konsekwencje za brak ważnej polisy OC. Bez ubezpieczenia OC nie będziesz mógł wykonać przeglądu, rejestracji pojazdu i dokonać złomowania po wypadku. Dotyczy ono wyłącznie zarejestrowanych aut.

Inne formy ubezpieczenia a ich cena

Jeżeli koszty ubezpieczenia mają dla Ciebie duże znaczenie, to zastanów się również nad innymi rodzajami ubezpieczenia. Przykładowo kierowcy, którzy nie robią długich tras i nie korzystają zbyt często z samochodu, zapewne nie mają potrzeby zakupu pakietu assistance. Jednak wiele takich klientów wybiera się na wakacje i bez wątpienia podróż samochodem będzie długa. W takim wypadku warto rozważyć assistance krótkoterminowe. Takie ubezpieczenie nie kosztuje więcej niż kilkadziesiąt złotych. Takie rozwiązanie może być dla Ciebie korzystne, ale warto to sobie przemyśleć i przeliczyć. Może się okazać, że pakiet całoroczny będzie jednak dla Ciebie korzystniejszy.

Chcieliśmy w tym miejscu opisać kolejny, bardzo ciekawy produkt, jakim jest mini AC. Zakres ochrony w przypadku tego produktu ubezpieczeniowego jest węższy, co przekłada się na niższą cenę. Komu polecamy takie rozwiązanie? Jest to dobra opcja dla tych klientów, którzy chcą zabezpieczyć się przed popularniejszymi i bardziej prawdopodobnymi zdarzeniami i jednocześnie chcą płacić możliwie niską składkę. Z naszych obserwacji jednak wynika, że pełna wersja AC cieszy się większą popularnością.

Ważna informacja!
Przy braku tabliczki znamionowej musisz liczyć się nie tylko z mandatem, ale również z wysokimi karami finansowymi. Od 1 stycznia 2022 roku możesz zapłacić mandat w wysokości nawet 1500 złotych, a za jazdę bez przeglądu zapłacisz nawet podwójną stawkę. Policja ma prawo w takim wypadku zatrzymać dowód rejestracyjny oraz odholować auto na koszt kierowcy. Dlatego, jeśli kupujesz używany samochód albo odbierasz swój pojazd z naprawy, to w pierwszej kolejności sprawdź, w jakim stanie technicznym znajduje się tabliczka znamionowa. Upewnij się również, czy zawarte są na niej prawidłowe i aktualne informacje.

W jaki sposób znaleźć tanie ubezpieczenie samochodu?

Niestety nie unikniesz wysokich opłat za ubezpieczenie, ale możesz skutecznie je zmniejszyć. Przede wszystkim porozmawiaj z doradcą ubezpieczeniowym z www.ubezo.pl. Nasi doradcy na podstawie podanych przez Ciebie informacji, znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze pakiety ubezpieczeniowe. Możesz również skorzystać z popularnych porównywarek internetowych. Co prawda będziesz musiał podać dość dużo danych na temat swojego samochodu, który chcesz ubezpieczyć, ale wystarczy, że zrobisz to raz, a pojawią się najlepsze oferty towarzystwa ubezpieczeniowych. Będziesz miał wybór między wieloma propozycjami. Spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym lub skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej jest dużo szybsze i prostsze niż spotykanie się z przedstawicielami różnych towarzystw ubezpieczeniowych i powtarzać wszystko od nowa. Tym bardziej że będziesz musiał sam później zestawić wszystkie pozyskane informacje. Co zyskasz dzięki współpracy z doradcą ubezpieczeniowym lub korzystając z porównywarki internetowej? Podpowiadamy:

 • Poznasz aktualne promocje wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych lub dowiesz się, jakie korzystne pakiety mają w ofercie.
 • Dowiesz się które firmy ubezpieczeniowe proponują najkorzystniejsze cenowo pakiety ubezpieczeń.
 • Oszczędzasz swój czas oraz pieniądze wybierając najlepszą ofertę ubezpieczenia samochodu.
 • W jednym miejscu uzyskasz najważniejsze informacje o ofercie, które zostaną zaprezentowane w przejrzysty i zrozumiały sposób.
 • Zawsze, kiedy potrzebujesz przedłużyć ubezpieczenie samochodu lub szukasz nowego pakietu ubezpieczeniowego, to skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym lub skorzystaj z porównywarki.
Pamiętaj!
Tabliczkę znamionową zastępczą możesz uzyskać tylko, gdy poprzednią zgubiono lub została na tyle uszkodzona, że nie jest czytelna. Może się też zdarzyć się, że aktualne dane nie są aktualne w zakresie identyfikacji pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu

Jeżeli zależy Ci na tanim ubezpieczeniu, ale jednocześnie chcesz czuć się bezpiecznie, to skontaktuj się z doradcami ubezpieczeniowymi z Ubezo.pl. Dla swoich klientów porównujemy oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wybieramy te najkorzystniejsze. Szczególnie polecamy atrakcyjne pakiety OC i AC, które chronią również Twój pojazd. 

contactHero

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

Wiele towarzystw do wyboru, kompleksowa ochrona Twojego auta, pełne wsparcie doradców.

Ocena artykułu
4,7
2 112 ocen

Dziekujemy za opinię!

Data publikacji: Data modyfikacji:

Przeczytaj również

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej
 • Jak kupić samochód

  Jak kupić samochód w 2022 roku?

  W tym krótkim poradniku przygotowanym przez eksprtów ubezpieczeniowych z Ubezo.pl, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z kupnem samochodu. Dowiesz się z niego:

  Czytaj dalej