Ubezpieczenie członków władz (D&O)

Ubezpieczenie członków władz (D&O)
Ubezpieczenie członków władz (D&O)

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz ekspertowi o swoich potrzebach i o tym, czego potrzebuje Twoja firma.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Ekspert przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dopasuje produkt i jego warunki do indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki prowadzonej działalności.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, ekspert będzie do Twojej dyspozycji oraz mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczamy bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie firmy niż w zeszłym roku.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do Twojej dyspozycji i dokładnie wyjaśni warunki wybranego ubezpieczenia.

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej

Ubezpieczenie odpowiedzialności członków władz spółek kapitałowych (D&O)

Ubezpieczenia odpowiedzialności członków władz spółki (z ang. Directors & Officers Insurance w skrócie D&O). Tego typu ubezpieczenia funkcjonują na naszym rynku od ponad 30lat i cieszą się rosnącą popularnością. Firmy są coraz częściej zainteresowane nabyciem takiej polisy, chociażby ze względu na jej skuteczność. Od czasu wprowadzenia tego typu ubezpieczenia na polki rynek, wypłacono odszkodowania liczone w dziesiątkach milionów złotych. Warto również wspomnieć, że ostatnie wydarzenia również miały duży wpływ na wzrost zainteresowania takimi ubezpieczeniami. Należy do nich m.in. epidemia koronawirusa, ataki hakerskie i cybernetyczne, liczne upadłości wymuszone pandemią, naruszenia praw pracowniczych (np. dyskryminacja ze względu na orientację, rasę, przekonania czy molestowanie w miejscu pracy). Do tego doszły pozwy zbiorowe w USA. To wszystko spowodowało gwałtowny wzrost zapytań o ubezpieczenia D&O na całym świecie, w tym w Polsce.

Przyjrzyjmy się sprawie firmy ZRUG Zabrze S.A. Sąd I instancji zasądził aż 6 milionów odszkodowania od ubezpieczyciela polisy D&O oraz Prezesa firmy. Na podstawie doniesień prasowych dowiadujemy się, że Spółka ZRUG Zabrze S.A. (obecnie „Stalprofil” S.A. Oddział w Zabrzu) poniosła duże straty w związku z realizacją, w latach 2012-2015, kontraktu na budowę gazociągu Szczecin-Gdańsk. Stalprofit S.A. jako spółka matka notowana na giełdzie, wystąpiła z powództwem przeciwko byłemu Prezesowi ZRUG. Stalprofit S.A. mógł wystąpić z roszczeniem jako akcjonariusz ZRUG Zabrze (roszczenie actio pro socio art. 486 KSH). Koszty dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego wzrosną zapewne o następne kilkaset tysięcy złotych. Są to koszty opłat sądowych, ekspertyz, prawników, ekspertów itd. Ubezpieczenie D&O również pokrywa te opłaty. Oczywiście ubezpieczyciel i Prezes mogą się odwołać od wyroku, ale w razie oddalenia apelacji, koszty jeszcze wzrosną.

Jednak w porównaniu z ubezpieczeniem, jakie musi wypłacić ubezpieczyciel D&O Volkswagena, kwota ta wydaje się bardzo niska. W pierwszej połowie 2021 r. ubezpieczyciele koncernu Volkswagena w drodze porozumienia zobowiązali się wypłacić ponad 270 milionów EUR z tytułu pokrycia części strat firmy w związku ze skandalem związanym z wysokim poziomem emisji CO2 z silników Diesla. Cała kwota odszkodowania wyniosła ostatecznie płatna ok. 288 mln EUR.

Część tej kwoty musieli zapłacić zarządzający z własnych środków jako obowiązkowy udział własny w polisie D&O. Dokładnie mówi o tym art. 93 § 2 pkt 3 znowelizowanej niemieckiej Ustawy o Spółkach Akcyjnych /Aktiengesetz – AktG. Wkład pojedynczego członka zarządu to minimum 10% w każdej szkodzie, ale nie więcej niż 1,5 -krotność rocznego wynagrodzenia zasadniczego.

Ubezpieczenie członków zarządu w Polsce – dla kogo?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które działają na rynku polskim, swoją ofertę ubezpieczenia dla członków zarządu D&O, kierują przede wszystkim do:

 • członków władz spółki (Zarządów, Rad Dyrektorów czy Rad Nadzorczych),
 • kluczowych pracowników spółek kapitałowych (prostej spółki akcyjnej, spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością),
 • niektórych spółek osobowych (komandytowych lub komandytowo -akcyjnych, gdzie komplementariuszem jest spółka kapitałowa),
 • różnego rodzaju spółdzielni, fundacji, stowarzyszeń, a nawet innych osób prawnych.

Taka polisa zostanie przygotowana na specjalnych warunkach uzgodnionych przez dwie strony. Dlaczego członkowie zarządu, kierownictwo spółek korzysta z takiego ubezpieczenia. Wykonywanie strategicznej funkcji w firmie i podejmowanie różnego rodzaju decyzji, wiąże się z ryzykiem i dużą odpowiedzialnością. Taka polisa ma chronić zarząd i inne osoby zarządzające firmą przed różnego rodzaju roszczeniami, które mogą się pojawić w związku z pełnioną funkcją. Takie roszczenie może wystosować Spółka, ale też wierzyciele spółki oraz akcjonariusze i udziałowcy, którzy mogli ponieść straty przez niezbyt trafioną lub błędną decyzję biznesową.

Jak działa ubezpieczenie D&O

Zakres ochrony przy ubezpieczeniu D&O jest bardzo szeroki i zapewnia zwrot kosztów:

 • obrony w sprawach cywilnych, karnych bądź administracyjnych,
 • zarządzania kryzysowego,
 • udziału w postępowaniach prowadzonych przez różnego rodzaju regulatorów, przysługujące nie tylko osobom ubezpieczonym, ale również spółce (w rozumieniu jak wyżej).

Ubezpieczenie D&O jest o tyle ważne, że w polskim porządku prawnym istnieje wiele przepisów, które określają granice odpowiedzialności członków władz spółek i kierownictwa. Znajomość tych wszystkich przepisów jest trudna do opanowania nie tylko przez władze spółki, ale nawet przez prawników. Odpowiedzialność zarządu spółki reguluje m.in.: kodeks cywilny, kodeks spółek handlowych, prawo upadłościowe, ustawa o rachunkowości, ordynacja podatkowa, kodeks karny, kodeks karny skarbowy, kodeks wykroczeń, ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów i wiele innych. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku spółdzielni i fundacji, gdzie zastosowanie mają również przepisy prawa spółdzielczego oraz ustawy o fundacjach.

Bardzo rygorystyczne są przepisy określające odpowiedzialność członków władz spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Dla zarządów takich spółek ustawodawca przewidział konkretne obowiązki wynikające z przepisów ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi, Rozporządzenia MAR, ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Doradztwo ubezpieczeniowe i kompleksowa obsługa klienta

Doradcy ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl mają od dawna silną pozycję na rynku ubezpieczeń. Duża wiedza i doświadczenia doradców pozwala na obsługę różnych grup klientów, w tym osoby, które zarządzają przedsiębiorstwami oraz spółkami giełdowymi. Tym klientom oferujemy specjalne ubezpieczenie członków zarządu D&O. W czym możemy pomóc osobom, które zajmują eksponowane i odpowiedzialne stanowiska? Przede wszystkim na sam początek rekomendujemy właściwe rozwiązania ubezpieczeniowe, które są dostosowane do specyfiki spółki. Bierzemy pod uwagę branżę, ale również podział na segment publiczny i prywatny. Po wyborze odpowiedniej polisy negocjujemy warunki z ubezpieczycielem. Naszym zadaniem jest wynegocjowanie jak najszerszego zakresu ochrony przy stosunkowo niewysokiej składce. Na życzenie klientów uczestniczymy również w likwidacji szkód, wspierając naszą wiedzą na każdym etapie.

Ubezpieczenie członków władz (D&O) z Ubezo.pl

4,9
3 714 ocen

Dziekujemy za opinię!