Ubezpieczenie samochodu zabytkowego bez ograniczeń

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

Prosto, wygodnie i bezpiecznie ubezpieczysz swój samochód, dom i mieszanie, a także życie bez konieczności spotkania z agentem - formalności załatwisz przez telefon i Internet.

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz Agentowi o swoich potrzebach i o tym, czego oczekujesz od ubezpieczenia.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Na podstawie analizy Twoich potrzeb, Agent przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawi Ci najkorzystniejsze na rynku.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczenia bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie niż w zeszłym roku. Znajdź najtańsze OC agentem i uniknij przepłacenia.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do Twojej dyspozycji i dokładnie wyjaśni warunki wybranego ubezpieczenia.

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej

Ubezpieczenie samochodów zabytkowych

Właściciele samochodów zabytkowych z jednej strony mogą cieszyć się pewnymi przywilejami, ale z drugiej strony ciąża na nich pewne obowiązki. Jedną z dogodności jest możliwość nabycia krótkoterminowej polisy OC np. na 30 dni. Przypomnijmy, że zazwyczaj polisę OC trzeba kupić na cały rok. Polisę OC musisz nabyć dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Powinien jednak wiedzieć, że rejestracja zabytkowego samochodu nie zawsze jest opłacalna, ponieważ nakłada na właściciela dodatkowe obowiązki. Przygotowaliśmy tekst o ubezpieczeniu samochodu zabytkowego, z którego dowiesz się:

 • Jakie parametry i cechu musi mieć pojazd, żeby mógł zostać zarejestrowany, jako zabytkowy.
 • Jak wygląda procedura rejestracji samochodu zabytkowego?
 • Ile kosztuje wpis do rejestru zabytków i rejestracja samochodu zabytkowego?
 • Warunki ubezpieczenia samochodu zabytkowego.
 • Gdzie można znaleźć ubezpieczenie dla aut zabytkowych?
 • Jak porównać ubezpieczenie pojazdu zabytkowego?

Artykuł przygotowany przez doradców ubezpieczeniowych z ubezo.pl jest w szczególności przeznaczony dla właścicieli samochodów zabytkowych. Jesteś właścicielem pojazdu z ubiegłego wieku albo jeszcze starszego? Dowiedz się, czy warto go zarejestrować. Przygotowaliśmy również informację o ofertach towarzystw ubezpieczeniowych dedykowanych zabytkowym pojazdom.

Jakie kryteria musi spełnić auto, żeby mogło być zarejestrowane jako zabytkowe?

Nie każde auto zostanie uznane za zabytkowe. Będziesz mógł zarejestrować pojazd jako zabytkowy, musi on spełnić szereg warunków. Chociaż przepisy polskiego prawa, a w tym ustawa prawo o ruchu drogowym nie określa dokładnie tych warunków, to konserwatorzy zabytków przyjmują, że taki samochód powinien:

 • być wyprodukowany co najmniej 25 lat temu,
 • być wycofany z produkcji co najmniej 15 lat temu,
 • mieć większość oryginalnych części,
 • być wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury.

Ważne!

To właśnie konserwatorzy zabytków decydują o tym, czy pojazd zostanie wpisany do zabytków. Jednak nie zawsze tak się stanie. Kiedy konserwator może odmówić zarejestrowania pojazdu jako zabytkowego? Stanie się tak, gdy na terenie, za który odpowiada konserwator, jeździ za dużo tego samego modelu samochodu. Dość istotną informacją jest to, że samochód, który ma mniej niż 25 lat, również można wpisać do rejestru zabytków lub wojewódzkiej ewidencji zabytków. Dotyczy to jednak pojazdów, które są unikalne ze względu na:

 • oryginalną konstrukcję lub niespotykane rozwiązania techniczne,
 • pochodzenie – wyprodukowano niewiele modeli danego pojazdu,
 • użytkowanie przez osoby o wysokiej randze w społeczeństwie.

Zalety i wady zarejestrowanego pojazdu jako zabytkowego

Sprawdźmy jakie korzyści wynikają z tego, że zarejestrujesz samochód jako zabytkowy:

 • podniesienie rangi auta,
 • nie musisz dostosowywać swojego pojazdu do krajowych przepisów, jeśli samochód sprowadzałeś z zagranicy,
 • taki samochód jest zwolniony z okresowych badań technicznych.

Musisz jednak pamiętać też o obowiązkach, które ciążą na właścicielach pojazdów zabytkowych:

 • ustawa nakłada na Ciebie obowiązek jak opieki nad zabytkiem. Twoją powinnością jest utrzymanie samochodu zabytkowego w jak najlepszym stanie. Jeżeli nie będziesz przestrzegał tego zapisu, grozi Ci kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.
 • Nie możesz wprowadzać żadnych zmian, jeśli nie uzyskasz zgody konserwatora zabytków,
 • Kiedy planujesz wyjazd za granicę, to musisz wystąpić o pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Biorąc pod uwagę plusy i minusy rejestracji samochodu jako zabytkowego, nie zawsze będzie to dla Ciebie miało sens i może po prostu być nieopłacalne.

Jak wygląda rejestracja samochodu zabytkowego?

Procedura rejestracji samochodu zabytkowego złożona jest z trzech etapów.

 1. W pierwszym kroku musisz zadbać o wpisanie samochodu do rejestru zabytków,
 2. Następnie starasz się o dopuszczenie samochodu zabytkowego do ruchu drogowego,
 3. W ostatnim kroku rejestrujesz pojazd zabytkowy w wydziale komunikacji.

Uzyskanie wpisu samochodu do rejestru zabytków

O wpisie samochodu do rejestru zabytków decyduje opinia rzeczoznawcy do spraw techniki samochodowej. Listę rzeczoznawców znajdziesz u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kiedy rzeczoznawca wyda opinię pozytywną, to wtedy musisz pozyskać kartę ewidencyjną pojazdu. Nazywamy ją również białą kartą. Jest to dopiero początek procedury. Kiedy już biała karta zostanie wydana, to jeden jej egzemplarz jest wysyłany do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, a drugi do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Konserwator zabytków ma za zadanie zapoznać się z opinią rzeczoznawcy i ponownie ocenić stan auta. Samochód zostanie wpisany do ewidencji zabytków, jeśli konserwator zabytków wyrazi na to zgodę. Otrzymasz wtedy specjalne zaświadczenie, z którym powinieneś udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Badanie techniczne i dopuszczenie do ruchu drogowego zabytkowego samochodu

Jeżeli chcesz, żeby Twój zabytkowy samochód został dopuszczony do ruchu drogowego, to musisz przeprowadzić badanie techniczne. Możesz je wykonać w okręgowej stacji kontroli pojazdów lub w Instytucie Transportu Drogowego w Warszawie. Zanim jednak do tego dojdzie, musisz złożyć wniosek o przeprowadzenie przeglądu w wybranej jednostce. Sam wniosek jest skomplikowany i często trzeba korzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego. Biegły uzupełni dane techniczne samochodu oraz inne informacje. Kiedy Twój samochód przejdzie pomyślnie przegląd techniczny, otrzymasz pisemne zaświadczenie o dopuszczeniu zabytkowego pojazdu do ruchu drogowego.

Rejestracja samochodu zabytkowego w wydziale komunikacji

Samochód zabytkowy powinieneś zarejestrować w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Procedura jest podobna jak w przypadku zwykłego samochodu. Razem ze sobą powinieneś wziąć następujące dokumenty:

 • Wypełniony wniosek o rejestrację. Wzór znajdziesz na stronie urzędu.
 • Dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport. Jeżeli występujesz o rejestrację jako osoba prawna, powinieneś załączyć do wniosku odpis z KRS.
 • Dowód własności pojazdu – może to być umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu.
 • Dokumenty rejestracyjne pojazdu, jeśli już był wcześniej rejestrowany.
 • Ważną polisę OC.
 • Jeśli wniosek składa Twój pełnomocnik, potrzebne będzie pełnomocnictwo.
 • Potwierdzenie wpisania pojazdu do ewidencji zabytków razem z opinią rzeczoznawcy.

Ile kosztuje wpis do rejestru zabytków i rejestracja samochodu zabytkowego?

Sama rejestracja samochodu zabytkowego kosztuje nie więcej niż 200,50 zł. Kwota zależy od tego, czy będziesz wymieniał tablice rejestracyjne. O wiele większą kwotę będziesz musiał przeznaczyć na wcześniejsze etapy. Koszt wpisania samochodu do rejestru zabytków oraz dopuszczenia go do ruchu drogowego i rejestracji to wydatek rzędu 1000 złotych. Jak wyglądają poszczególne koszty? Sprawdziliśmy:

 • przygotowanie dokumentacji oraz wydanie białej karty będą Cię kosztować od 300 zł do 600 zł.

Koszt będzie zależeć od rodzaju pojazdu.

 • wpis do ewidencji zabytków kosztuje 5,50 zł,
 • opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o wpisie do ewidencji zabytków wynosi 17 zł,
 • przegląd techniczny samochodu zabytkowego - 305 zł

Opłaty rejestracyjne to:

 • jeśli wymieniasz tablicę rejestracyjną, to zapłacisz 200,50 zł, z czego opłata rejestracyjna wynosi 198,50 zł, a opłata ewidencyjna 2,00 zł,
 • jeśli nie wymieniasz tablicy rejestracyjnej i zachowujesz dotychczasowy numer rejestracyjny, z wydaniem pozwolenia czasowego, to opłata wyniesie Cię 81,50 zł. Jest to suma opłaty rejestracyjnej 80,00 zł i opłaty ewidencyjnej 1,50 zł.
 • bez wymiany tablic i pozwolenia czasowego zapłacisz 67,50 zł. Opłata rejestracyjna 66,50 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł.

Jakie są zasady ubezpieczania samochodów zabytkowych?

Zasady ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów zabytkowych są inne niż te powszechnie obowiązujące. Można tu mówić o pewnym uprzywilejowaniu, ponieważ właściciele samochodów zabytkowych mają możliwość skorzystania z ubezpieczenia krótkoterminowego, ale nie krótszego niż 30 dni. Przywilej ten zapewnia Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to korzystne rozwiązanie dla właścicieli samochodów zabytkowych, którzy nie używają ich na co dzień, ale sporadycznie lub na specjalne okazje. Taką okazją jest np. zlot pojazdów zabytkowych, tzw. oldtimerów. Jest jedna zasada dotycząca ubezpieczenia krótkoterminowego. Musisz pamiętać, że OC nie odnawia się w tym przypadku automatycznie i wygasa w ostatni dzień umowy.

Wielu klientów korzysta z tej sposobności. Zdarza się, że samochód zabytkowy używany jest tylko raz w roku na zlot zabytkowych pojazdów. Wtedy sens ma takie ubezpieczenie, które będzie możliwie najkrótsze. Nie ma sensu kupować polisy na dłuższy, jeśli przez większą część roku pojazd zamknięty jest w garażu.

Poruszanie się zabytkowym samochodem bez ubezpieczenia po drodze publicznej, nie jest jednak najlepszym pomysłem. Nie tylko możesz otrzymać mandat, ale również w przypadku stłuczki lub wypadku będziesz musiał ponieść spore konsekwencje finansowe.

Gdzie znajdę ubezpieczenie dla aut zabytkowych?

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie OC dla samochodu zabytkowego znajdziesz w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i żadna firma ubezpieczeniowa nie może Ci odmówić sprzedaży polisy. Trudno jednak powiedzieć, żeby firmy ubezpieczeniowe podchodziły ze specjalnym zapałem do ubezpieczenia samochodu zabytkowego. Dlatego często zawyżają składki. Doradcy ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl przygotowali krótkie zestawienie ofert ubezpieczenia OC, oferowanych przez Link4, Wartę, Compensę i PZU.

Firma Ubezpieczeniowa

Oferta ubezpieczenia samochodu zabytkowego

Compensa

 • Oferta została przygotowana dla właścicieli samochodów z żółtymi oraz zwykłymi tablicami i mają co najmniej 25 lat.

 • Propozycja dodatkowej zniżki w wysokości do 70% ubezpieczenia. Jest to zniżka dodatkowa oprócz tej, która możesz otrzymać za historię ubezpieczenia.

 • TU oferuje kolejne 20 proc. zniżki członkom Polskiego Związku Motorowego.

 • Możesz nabyć dodatkowe rozszerzenia jak ubezpieczenie Assistance, NNW, ubezpieczenie opon, BLS i ubezpieczenie utraty zniżki.

Link4

 • Jako właściciel zabytkowego samochodu możesz wybrać ubezpieczenie na 3, 6 lub 12 miesięcy.

 • Ubezpieczyciel do każdego ubezpieczenia OC dodaje Program Pomocy, czyli np. samochód zastępczy, assistance opony.

 • Dodatkowy pakiet obejmuje wymianę koła na miejscu, holowanie do najbliższego warsztatu, samochód zastępczy na 3 dni, jeśli ulegniesz wypadkowi lub dojdzie do kradzieży Twojego pojazdu, infolinię 24h.  

PZU

 • Ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie dla samochodów zabytkowych a składak jest wyliczana dla każdego przypadku indywidualnie.

 • Na ciekawą ofertę mogą liczyć członkowie Polskiego Związku Motorowego bądź automobilklubu, którzy przy zakupie ubezpieczenia OC otrzymają 70% zniżki.

Dodatkowe ubezpieczenie AC - przykłady

Możesz jeszcze bardziej zadbać o swój samochód i wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Przede wszystkim warto zainteresować się ubezpieczeniem Autocasco. Takich ofert jest jednak niewiele na rynku i tylko kilka Towarzystw Ubezpieczeniowych proponuje AC dla oldtimerów. Skontaktuj się z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl w celu znalezienia właściwej oferty. Ofertę Autocasco dla zabytkowych samochodów proponuje np. Warta. Ubezpieczenie nazywa się AC Klasyki, a składka dopasowywana jest indywidualnie w zależności od pojazdu. Kalkulacja przygotowywana jest przez rzeczoznawcę na zlecenie firmy ubezpieczeniowej. Polisa sprzedawana jest w formule all risk. Ochroną są objęte wszystkie zdarzenia, które nie są wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest ważne na terenie Polski i większości państw europejskich.

Ubezpieczenie pojazdu zabytkowego – jak porównać oferty ubezpieczycieli?

Status auta zabytkowego ma dla właściciela wiele zalet. Jednak nie zawsze zarejestrowania samochodu w ewidencji zabytków będzie opłacalne. Z czego to wynika? Obowiązkowe OC może być bardzo kosztowne. Ubezpieczyciel nie może odmówić sprzedaży OC, ale może zaproponować zaporową kwotę. Dlatego część właścicieli starszych pojazdów nie stara się o zarejestrowanie swojego samochodu jako zabytkowego. Wiele osób zostaje przy zwykłych tablicach rejestracyjnych, mimo że są właścicielami starszego auta, które spełnia warunki wpisania go do rejestru zabytków. Poniżej kalkulacja dla samochodu z 1989 r. przy założeniu wzorowej jazdy, marka Mercedes – Benz, pojemność silnika 1997 cm3, właściciel i zarazem kierowca ma 45 lat. Propozycje ubezpieczycieli są następujące:

Firma Ubezpieczeniowa

Zakres ubezpieczenia

Cena roczna

Benefia

OC,

420 zł

Trusti

OC, Assistance, NNW

812 zł

TUZ TUW

OC, Assistance, NNW

825 zł

Uniqua

OC, Assistance, NNW

494 zł

Beesafe

OC, Assistance, NNW

519 zł

Aviva

OC, Assistance, NNW

560 zł

Balcia Insurance

OC, Assistance, NNW

721,35 zł

Wiener

OC, Assistance, NNW

765 zł

Kalkulacja dla 45-letniego kierowcy z Wrocławia na dzień 12 maja 2022 r.

Całoroczne ubezpieczenie dla takiego samochodu możesz kupić już od 420 zł. Jednocześnie możesz skorzystać z dodatkowych rozszerzeń jak Assistance czy NNW. Dzięki temu zapewnisz sobie większą ochronę. Jest to tylko część ofert ubezpieczeniowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z doradca ubezpieczeniowym.

Nie znajdziesz natomiast porównania ofert dla samochodu zabytkowego. Taką ofertę możesz otrzymać, gdy skontaktujesz się z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej. Na pewno zajmie Ci to dużo czasu i jest to bez wątpienia jedna z wad zarejestrowania samochodu jako pojazdu zabytkowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia pojazdu zabytkowego, to powinieneś skontaktować się z wieloma firmami ubezpieczeniowymi. Bez wątpienia zabierze Ci to dużo czasu i energii. Najlepsze rozwiązanie to kontakt z doradcą ubezpieczeniowym z www.ubezo.pl.

Podsumowanie

 1. To konserwator zabytków podejmuje decyzję, czy można uznać samochód za zabytkowy. Oznacza to, że nie każdy samochód, który ma więcej niż 25 lat można zarejestrować jako zabytkowy.
 2. Właściciel zabytkowego pojazdu ma możliwość i przywilej zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia OC na okres nie krótszy niż 30 dni.
 3. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić sprzedaży ubezpieczenia OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Jednak ze względu na ryzyko firmy ubezpieczeniowe nie chcą sprzedawać takiego ubezpieczenia. Cena takiego polisy OC jest często zaporowa.
 4. Jeżeli chcesz porównać oferty ubezpieczenia OC dla samochodów ze zwykłymi tablicami, to skorzystaj z kalkulatora, skontaktuj się z ubezpieczycielem lub doradcą ubezpieczeniowym. O ubezpieczenie OC dla żółtych tablic musisz zapytać ubezpieczyciela lub doradcę ubezpieczeniowego.

Najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodów zabytkowych

Czy ubezpieczyciel może odmówić zakupu polisy OC dla zabytkowego auta?

Zgodnie z ustawą Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie może odmówić sprzedaży ubezpieczenia OC. Wynika to z tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Część firm ubezpieczeniowych niechętnie podchodzi do sprzedaży takich ubezpieczeń i proponuje bardzo wysokie składki. Ma to „odstraszyć” potencjalnych klientów.

Czy pozytywne zaliczenie badania technicznego zwalnia auto zabytkowe z okresowych przeglądów?

Jeżeli Twój samochód zostanie wpisany do ewidencji pojazdów zabytkowych i przejdzie pozytywnie badanie techniczne w okręgowej stacji kontroli pojazdów, to nie musisz już w przyszłości przeprowadzać badań okresowych. Corocznym badaniom okresowym będzie podlegał pojazd zabytkowy, który jest wykorzystywany do zarobkowego transportu drogowego.

Czy trzeba tłumaczyć dowód rejestracyjny auta zabytkowego sprowadzonego z zagranicy?

N podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 1 lutego 2011 r., nie ma potrzeby tłumaczyć na język polski dowodu rejestracyjnego, jeśli samochód został sprowadzony z kraju Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Są jednak wyjątki. Dowód rejestracyjny należy przetłumaczyć w zakresie, który nie jest zharmonizowany z normami polskich oznaczeń. Dlatego część kierowców i tak tłumaczy cały dokument.

Jaki jest najstarszy samochód zabytkowy w Polsce?

Auto marki Adler to najstarszy pojazd zarejestrowany w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Zostało zarejestrowane w 1901 roku w Warszawie. W Polsce jest ponad 450 pojazdów wyprodukowanych przed 1940 rokiem.

Ubezpieczenie OC Motocykla
z Ubezo.pl

4,8
3 991 ocen

Dziekujemy za opinię!