Badanie techniczne pojazdu

Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

Zawartość artykułu

Jak często musisz wykonywać badanie techniczne samochodu?

Zacznijmy od tego, że badanie technicznej pojazdu jest obowiązkowe dla każdego pojazdu, który jeździ po drodze publicznej. Dlatego właściciele samochodów osobowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych i motocykli są zobowiązani do przeprowadzania cyklicznych badań technicznych. To jak często będziesz musiał zrobić przegląd samochodu lub innego pojazdu, zależy od jego rodzaju i wieku. Możesz być jednak pewien, że takie badanie należy przeprowadzić przynajmniej raz w roku. Jak to jednak wygląda w przypadku nowego samochodu. Jeśli Twoje auto wyjechało prosto z salonu, t pierwsze badanie techniczne musisz wykonać dopiero tuż przed upływem 3 lat od jego rejestracji, a drugie badanie przed upływem 2 lat od pierwszego przeglądu. Po tym czasie będziesz zobowiązany jeździć na przegląd techniczny co 12 miesięcy.

Ile kosztuje przegląd techniczny pojazdu?

Przegląd techniczny nie jest drogi i na pewno nie warto na nim oszczędzać. Jest to bardzo nierozsądne i niepotrzebne. Stawki za badanie techniczne pojazdu są następujące:

 • samochód osobowy – 98 zł + 1 zł opłaty ewidencyjnej, czyli 99 zł
 • samochód z instalacją gazową – 162 zł
 • motocykl – 63 zł
 • ciągnik rolniczy – 63 zł
 • motorower – 51 zł.

Ubezpiecz samochód zdalnie

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy dedykowanego agenta. Porównaj oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych!

Zamów rozmowę

Jakie kary obowiązują za brak przeglądu technicznego?

Biorąc pod uwagę dotkliwość kar i wysoki mandat, bez wątpienia odradzamy jazdę bez ważnego badanie technicznego. Jeżeli chcesz uniknąć konsekwencji, to przynajmniej raz do roku powinieneś takie badanie przeprowadzić. Okazuje się, że mandat wcale nie jest najdotkliwszą z kar, choć też do niskich nie należy. Oto co może Cię czekać, gdy Twoje badanie pojazdu nie jest aktualne:

 • Mandat w wysokości 500 zł Zapomniałeś, że minął termin kolejnego badanie technicznego? W najlepszym przypadku czeka Cię mandat, jeśli przypadkowo zatrzyma Cię policja. Taki mandat może zostać nałożony przez policję albo Inspektorat Transportu Drogowego. Kwota mandatu to nawet 500 zł. Jest to jednak ta lepsza opcja, dla tych osób, które spóźniają się z przeglądem tylko kilka dni. Na szczęście nie otrzymasz też za to przewinienie punktów karnych, co najwyżej oprócz mandatu dostaniesz upomnienie. Jednak, gdy jeździsz bez przeglądu od kilku miesięcy bez mandatu, to wtedy musisz liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami.
 • Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego Załapałeś się na kontrolę i okazuje się, że nie masz ważnego przeglądu technicznego. Policja zatrzyma Ci zatem dowód rejestracyjny i wystawi skierowanie na badanie techniczne. Masz na to badanie 7 dni. Dzięki cyfryzacji policja nie zabierze Twojego „papierowego” dowodu rejestracyjnego. Kiedyś policja zatrzymywała dowód i Twojego wystawiała zaświadczenie, które umożliwiało dojazd do stacji kontroli w celu przeprowadzenia przeglądu. Teraz dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany wirtualnie, ponieważ policja ma stały dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK. Tak naprawdę nie musisz ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego. Twoją dokumentację policja sprawdzi w CEPIK. Jeśli okaże się, że nie przeprowadzałeś badania technicznego lub się ono zdezaktualizowało, to policja zablokuje Twój dowód rejestracyjny w systemie. Kiedy dojdzie do blokady, to w Twoim interesie jest jak najszybciej wykonać badanie techniczne, a następnie udać się z aktualnym przeglądem do urzędu lub na policję. Twój dowód rejestracyjny zostanie wtedy odblokowany.
 • Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego bez możliwości dalszego prowadzenia pojazdu Są sytuacje, kiedy policja może zatrzymać Twój pojazd. Może to nastąpić, gdy nie masz aktualnego przeglądu, a policja ma zastrzeżenia co do stanu technicznego auta. Taki pojazd może zagrażać bezpieczeństwu na drodze, więc policja wykorzysta swoje uprawnienia, żebyś nie mógł uczestniczyć w ruchu drogowym. Niestety będzie to dla Ciebie bardzo kosztowne, ponieważ będziesz musiał ponieść koszty holowania samochodu lub innego pojazdu na najbliższy parking. Koszt lawety to kolejna kara za brak badanie technicznego, która może nadwyrężyć Twój budżet.
 • Odmowa wypłaty odszkodowania Jedną z kar, która może Cię szczególnie dotknąć, jest odmowa wypłaty odszkodowania. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, samochód bez ważnych badań technicznych jest pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić Ci wypłaty odszkodowania, gdy podczas wypadku, kolizji lub stłuczki z Twoim udziałem okaże się, że Twój samochód nie ma przeglądu. Roszczenie z tytułu ubezpieczenia AC może zostać zmniejszone lub całkowicie stracisz prawo do niego. Natomiast w przypadku OC, jako sprawca nie poniesiesz konsekwencji oprócz tego, że dostaniesz mandat.
 • Podwójna stawka za badanie techniczne Ustawodawca, chcąc wymusić na kierowcach odpowiedzialność za swój pojazd i bezpieczeństwo na drodze, przygotował kolejną niespodziankę dla kierowców. W przypadku, gdy spóźnisz się z badaniem ponad 30 dni, to czekają Cię kolejne finansowe kary. Otóż w przypadku spóźnienia zapłacisz za przegląd dwa razy więcej. W ten sposób ustawodawca upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony poniekąd zmusza nas przeprowadzania badania technicznego na czas, a z drugiej strony zapewnia dodatkowe wpływy do kasy Transportowego Dozoru Technicznego. To nie wszystkie zmiany. Od 2021 r. diagnosta jest zobowiązany do wykonania podczas przeglądu zdjęcia pojazdu, które są dowodem na to, że taki, a nie inny pojazd faktycznie pojawił się w stacji diagnostycznej.

Jak mogę odzyskać dowód rejestracyjny, odebrany za brak przeglądu?

Policja zablokowała wirtualnie Twój dowód rejestracyjny, ponieważ Twój przegląd okazał się nieaktualny. Twoim zadaniem jest przeprowadzić przegląd techniczny samochodu jak najszybciej. Co dalej? Jak odzyskać dowód rejestracyjny? Kiedy wykonasz już badanie w stacji diagnostycznej i opinia o pojeździe będzie pozytywna, to otrzymasz odpowiednie zaświadczenie, które jest ważne przez 30 dni. Możesz również poprosić o pieczątkę, którą zostanie wbita do dowodu rejestracyjnego. Po otrzymaniu zaświadczenia możesz spokojnie ruszyć w trasę, ale pamiętaj, że i tak musisz udać się do Wydziału Komunikacji lub na policję. Kiedy pokażesz zaświadczenie, że wykonano przegląd, to systemu CEPIK zniknie informacja o zablokowaniu dowodu rejestracyjnego.

Co należy zrobić w sytuacji negatywnego wyniku badań technicznych?

Może się również okazać, że Twój samochód nie przejdzie badania technicznego. W trakcie badania wyjdą różne usterki i diagnosta nie będzie miał możliwości zatwierdzić takiego badania. W Twoim dowodzie rejestracyjnym pojawi się informacja, że przeprowadzono przegląd techniczny, ale nie dał on pozytywnego wyniku. Co wtedy można zrobić? Masz 14 dni na to, żeby usunąć bądź naprawić wszystkie usterki i ponownie pojawić się na badaniu technicznym. Nie musisz wtedy płacić pełnej stawki za badanie techniczne, ale tylko poniesiesz koszty dodatkowe kontroli wykazanych wcześniej usterek.

Czy brak przeglądu w samochodzie zwalnia ubezpieczyciela z wypłacenia odszkodowania w razie wypadku?

Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu polisy AC lub NNW, kiedy Twój samochód uczestniczył wypadku bądź w stłuczce i okaże się, że nie miałeś aktualnego badania technicznego. Ubezpieczyciele w takich sytuacjach najczęściej wyłączają możliwość wypłaty odszkodowania, gdy okaże się, że stan techniczny samochodu miał wpływ na powstanie szkody.

Ubezpieczenie OC samochodu a brak badania technicznego

Na podstawie poszczególnych przepisów prawa, co roku jesteś zobowiązany do wykonania badania technicznego oraz wykupienia ubezpieczenie OC. OC pojazdu jest to rodzaj ubezpieczenie komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku wyrządzenia szkody przez nas konkretnej osobie, ubezpieczenie OC pokryje wszystkie koszty. Uświadamiamy swoim klientom, że jeżeli polisa OC straci ważność, to kary są naliczane już od pierwszego dnia, kiedy ta ważność upłynie. Kara finansowa za brak OC jest bardzo dotkliwa. Musisz w takim wypadku liczyć się z karą w wysokości nawet 5000 zł. Taka opłata dotyczy samochodów osobowych, w przypadku samochodów dostawczych może ona być dużo wyższa. Natomiast brak badań technicznych nie oznacza, że ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty całego odszkodowania. Otrzymasz przynajmniej jakąś jego część. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w przypadku ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie AC samochodu

Nie masz obowiązku wykupywania ubezpieczenia AC. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Jednak doradcy ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl zalecają wykup polisy AC. Polisa AC pokryje bowiem nasze szkody własne, gdy przykładowo nie możemy pokryć naszej szkody z cudzego OC. Ubezpieczenie AC chroni nas również finansowo przed kradzieżą lub uszkodzeniem pojazdu. Kiedy się okaże podczas zdarzenia, że nie miałeś przeglądu auta, to ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty ubezpieczenia lub wypłacić tylko jego część.

Zmiany dotyczące badań technicznych planowane w nowej ustawie

Jakie zmiany wprowadzi planowana ustawa o badaniu technicznym pojazdów? Zmiany dotyczą m.in. funkcjonowania stacji diagnostycznych. Przede wszystkim zmieni się sposób wykonywania przeglądu technicznego w stacji diagnostycznej. Ustawa przewiduje również kilka innych rozwiązań. Postanowiliśmy im się przyjrzeć:

 • Wykonywanie zdjęć podczas przeglądu Jedną z najważniejszych propozycji, jest konieczność wykonywania zdjęć podczas przeglądu technicznego. Diagnosta będzie miał obowiązek wykonać zdjęcie całej bryły samochodu oraz zegarów licznika. Wszystkie zrobione zdjęcia powinny być przechowywane w stacji diagnostycznej przez minimum 5 lat. Rozwiązanie to ma pomóc wyeliminować wątpliwości związane ze stanem technicznym pojazdu.
 • Podwójna opłata za przegląd dla spóźnionych Opłata ta będzie dotyczyć tych osób, które przeprowadziły przegląd swojego samochodu 30 dni po terminie. Wtedy za badanie techniczne przyjdzie zapłacić podwójną stawkę. Jest to dodatkowo i dość dotkliwa kara za brak badania technicznego.
 • Uwzględnienie planowanego terminu przeglądu Jest to udogodnienie dla osób, które przyjadą na przegląd na maksymalnie 30 dni przed terminem upływu ważności badania technicznego. Kolejny termin badania otrzymasz bowiem po roku od planowanego, a nie wykonanego przeglądu technicznego. Przyjeżdżając wcześniej na stację kontroli, nic nie stracisz, jeśli chodzi o liczbę dni do kolejnego, obowiązkowego badania technicznego.

Planowane zmiany dotyczące przeglądów technicznych i ich znaczenie

Stan techniczny samochodu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Wiele wypadków w Polsce jest spowodowanych złym stanem technicznym samochodów. Dlatego nie ma co dziwić się ustawodawcy, że chce wymusić na kierowcach regularne przeglądy. Stąd w nowej ustawie znajdzie się kilka bardzo ważnych zmian, które mogą wpłynąć na postawę kierowców. Konieczność wykonywania zdjęć, większe opłaty za przegląd po terminie to tylko dwie z proponowanych zmian. Wprowadzenie ustawy w życie zostało przesunięte na początek 2022 r. Ministerstwo chce dać więcej czasu stacjom diagnostycznym, do wdrożenia koniecznych zmian.

Jednak my zawsze przypominamy, że nie tylko kary powinny nas motywować do wykonania przeglądu. Przede wszystkim musimy brać pod uwagę nasze bezpieczeństwo i spokojną jazdę. Samochód z usterkami w złym stanie technicznym zagraża nam i innym uczestnikom ruchu drogowego. Co jeszcze możemy zrobić, żeby zapewnić sobie komfort jazdy? Są to polisa OC, która jest obowiązkowa oraz ubezpieczenie dobrowolne jak Auto Casco (AC) lub ubezpieczenie NNW. Chronisz się wtedy nie tylko przed wypadkami, ale również przed kradzieżą i uszkodzeniami.

Chcesz znaleźć odpowiedni dla siebie pakiet ubezpieczeń? Zapraszamy do kontaktu z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl. Pomożemy Ci znaleźć najlepsze i najtańsze ubezpieczenie. Wyliczymy też, ile będzie Cię kosztować składka. Odpowiednie ubezpieczenie oraz aktualny przegląd techniczny to komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze.

contactHero

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

Wiele towarzystw do wyboru, kompleksowa ochrona Twojego auta, pełne wsparcie doradców.

Ocena artykułu
4,9
2 172 ocen

Dziekujemy za opinię!

Data publikacji: Data modyfikacji:

Przeczytaj również

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Jak kupić samochód

  Jak kupić samochód w 2022 roku?

  W tym krótkim poradniku przygotowanym przez eksprtów ubezpieczeniowych z Ubezo.pl, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z kupnem samochodu. Dowiesz się z niego:

  Czytaj dalej