Ubezpieczenie OC Zawodu bez ograniczeń

Ubezpieczenie OC zawodu
Ubezpieczenie OC zawodu

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

Prosto, wygodnie i bezpiecznie ubezpieczysz swój samochód, dom i mieszanie, a także życie bez konieczności spotkania z agentem - formalności załatwisz przez telefon i Internet.

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz Agentowi o swoich potrzebach i o tym, czego oczekujesz od ubezpieczenia.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Na podstawie analizy Twoich potrzeb, Agent przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawi Ci najkorzystniejsze na rynku.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczamy bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie firmy niż w zeszłym roku.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do Twojej dyspozycji i dokładnie wyjaśni warunki wybranego ubezpieczenia.

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej

Przedmiot ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu

Wykonując określoną dzielność zawodową, narażasz się na odpowiedzialność cywilną. Od konsekwencji finansowych w takim przypadku chroni Cię ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania zawodu. Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna za szkody związane z Twoją działalnością zawodową. Są to szkody rzeczowe oraz straty finansowe (np. poniesienie dodatkowych wydatków lub utrata przychodu), które poniosła osoba trzecia w związku z Twoją działalnością. Ubezpieczenie OC zawodu może wykupić osoba, która prowadzi własną działalność, ale też osoba, która pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej bądź umowy o dzieło. Jest to forma dobrowolnego ubezpieczenia OC. Czy warto wykupić zatem takie ubezpieczenie, gdy jesteś pracownikiem? Przyjrzyjmy się art. 119 Kodeksu Pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może pociągnąć swojego pracownika do odpowiedzialności nawet do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jak widzisz, warto przemyśleć nabycie polisy, która będzie Cię chronić. Ubezpieczenie OC zabezpieczy Cię bowiem przed poniesieniem odpowiedzialności finansowej za nienależyte wykonanie swoich obowiązków zawodowych.

OC zawodu - obowiązkowe czy dobrowolne?

Są pewne grupy zawodowe, które są zobowiązane przepisami prawa do wykupu polisy OC. Sprawę ubezpieczenia poszczególnych zawodów regulują rozporządzenia Ministra Finansów. Dlaczego niektóre zawody mają obowiązek wykupu polisy OC? Są to zawody, które wymagają dużej wiedzy i specjalizacji. Nienależyte wykonanie obowiązków może narazić klienta na duże straty materialne, finansowe, a nawet zdrowotne. Są to na przykład zawody:

 • lekarza,
 • adwokata, radcy prawnego, notariusza,
 • zarządcy nieruchomości,
 • związane z księgowością,
 • komornika sądowego, syndyka.

Zakres odpowiedzialności ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu

Bardzo ważną informacją jest to, że zakres ochrony ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Zakres ten musi się pokrywać z wytycznymi, które znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów. Są tam też określone minimalne sumy gwarancyjne.

Jednak każdy klient, który chce zabezpieczyć się jeszcze bardziej i zwiększyć sumę gwarancyjną, może pomyśleć dodatkowym ubezpieczeniu dobrowolnym. Zachęcamy do kontaktu z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl. W naszej ofercie znajdziesz dobrowolne ubezpieczenia OC dla wielu grup zawodowych. Mogą skorzystać z nich osoby, które muszą wykupić ubezpieczenie obowiązkowe, ale chcą mieć większą ochronę, ale również przedstawiciele zawodów, którzy nie mają takiego obowiązku. Mogą to być zawody medyczne, rehabilitanci, nauczyciele, wychowawcy na koloniach, przewodnicy. Zachęcamy do kontaktu osoby, które wykonują zawód związany z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i życie innych osób. Przykładem może być wypadek dziecka na kolonii, który skutkuje poważnymi obrażeniami. Wychowawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, również finansowej za niewłaściwą opiekę. Ubezpieczenie OC w tej sytuacji pokryje kwotę odszkodowania.

Dla kogo zatem możemy zaproponować dobrowolne OC? Są to następujące zawody:

 • Nauczyciele i wychowawcy na koloniach i obozach trenera sportowego,
 • Ratownicy GOPR i WOPR i przewodnicy turystyki pieszej/górskiej,
 • Trenerzy sportowi,
 • Lekarze weterynarii, farmaceuci,
 • Inspektorzy BHP,
 • Elektrycy, kucharze, konduktorzy,
 • Fryzjerzy, kosmetyczki.

Kto może wykupić OC zawodowe i jak to zrobić?

Ubezpieczenie OC dla zawodu może wykupić klient, który musi mieć uprawnienia zawodowe, które są wymagane przepisami prawa. Powyżej wymieniliśmy przykłady takich zawodów. Może to być np. fryzjer, ale też lekarz weterynarii itd. Natomiast kiedy wykonujesz zawód, do którego nie ma potrzeby mieć uprawnień, to warto odbyć odpowiednie przygotowanie zawodowe. Może to być ukończenie szkoły zawodowej, kursów lub praktyk zawodowych.

OC zawodowe – ile kosztuje, przed czym chroni?

Zawody, które wymagają dużo wiedzy i profesjonalizmu, muszą się liczyć z również z odpowiedzialnością za skutki związane z prowadzoną działalnością. Jak już wspominaliśmy wyżej, są zawody, których wykonywanie wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością. Przedstawiciele tych zawodów mają obowiązek zakupu polisy OC. Są to np. zawody prawnicze, pośrednicy kredytowi, księgowi. Pozytywnym sygnałem jest to, że rośnie świadomość ryzyka związanego z wykonywanym zawodem. Coraz więcej klientów albo wykupuje dobrowolne OC, albo poszukuje dodatkowych klauzul, które jeszcze bardziej minimalizują ryzyko. Pamiętaj, że zawsze warto ubezpieczyć się od odpowiedzialności zawodowej.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczając składkę, bierze pod uwagę przede wszystkim sumę gwarancyjną. Im wyższa suma gwarancyjna, tym wyższa będzie składka. Kiedy zdecydujesz się na rozszerzenia polisy, to na pewno składka też pójdzie w górę. Ubezpieczyciel może wziąć również pod uwagę staż pracy oraz ryzyko zawodowe.

Dla kogo obowiązkowe OC zawodowe?

Obowiązkowe OC pokrywa szkody, które poniosły szkody na skutek naszego błędu. Pamiętaj, nawet mając najwyższe kwalifikacje i mając duże doświadczenie, możesz popełnić błąd, który może narazić osobę trzecią na utratę środków finansowych, zdrowia, a nawet życia. Wykonywanie niektórych zawodów, może się wiązać z bardzo dotkliwymi błędami. Obowiązkowe ubezpieczenie zwiększa zdecydowanie świadomość ryzyka i daje też poczucie bezpieczeństwa. Obowiązkowe polisy są m.in. dla lekarzy, zawodów prawniczych, księgowych, zarządców nieruchomości czy pośredników kredytowych. Obowiązek ubezpieczenia danego zawodu regulują rozporządzenia Ministra Finansów. Do listy zawodów z obowiązkiem wykupu ubezpieczenia OC, co jakiś czas są dopisywane nowe zawody.

Jakie kary są przewidywane za brak OC zawodowego?

Kary za brak ważnego OC zawodowego, zależą od wykonywanej profesji. Jeden z przykładów to kary dla rzeczoznawców majątkowych, pośredników i zarządców nieruchomości. Wynoszą one:

“…od dwukrotnego do pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, w którym stwierdzono naruszenie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych”.

Kara finansowa to co najmniej kilka tysięcy do aż kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na dzień pisania tego artykułu taka kara wynosiła dokładnie od 9 000 zł do 23 000 zł.

Podsumowując: wysokość nałożonej kary finansowej będzie zależeć od rodzaju działalności, jej skali i czasu trwania naruszenia. Inspekcja Handlowa odpowiada za kontrole i kary za brak ubezpieczenia OC. Nie ma jednolitego systemu kar. Pamiętaj też o tym, że nawet jeśli zapłacisz karę, to wciąż masz obowiązek wykupienia OC zawodowego.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Podpisując umowę z klientem, załącz kopię polisy ubezpieczeniowej. Bez tego dokumentu klient ma prawo zerwać umowę. Będzie to szczególnie ważne w przypadku pośredników nieruchomości.

OC zawodowe – zakres ochrony

Przy ubezpieczeniach obowiązkowych o wysokości sumy gwarancyjnej decydują przepisy prawa, a nie ubezpieczyciel. Przypomnijmy, że suma gwarancyjna to górna kwota odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Oczywiście sumy gwarancyjne ustalone przez ustawodawcę różnią się w zależności od wykonywanego zawodu. Przyjrzyjmy się wybranym przykładom:

 • pośrednik kredytowy: 460 000 euro na jedno zdarzenie i 750 000 euro na wszystkie zdarzenia,
 • zarządca nieruchomości: 50 000 euro na jedno i wszystkie zdarzenia,
 • adwokat: 50 000 euro na jedno zdarzenie,
 • architekt: 50 000 euro na jedno zdarzenie,
 • agent ubezpieczeniowy: 1 300 380 euro na jedno zdarzenie i 1 924 560 euro na wszystkie zdarzenia,
 • detektyw: 15 000 euro na jedno zdarzenie,
 • księgowy: 10 000 euro na jedno zdarzenie.

Jednak nie tylko sumy gwarancyjne różnią się w zależności od zawodu. Dotyczy to również zakresu ochrony.

Ubezpieczenie OC zawodowe dobrowolne

Przepisy prawa bardzo ogólnie odnoszą się do tematu ryzyka zawodowego. Dlatego może się okazać, że ubezpieczenie OC niedostatecznie nas chroni. W zawodach, które wymagają dużej specjalizacji, można pomyśleć o wykupie dodatkowych klauzul i zabezpieczyć się na przykład przed konsekwencjami szkody, która miała miejsca poza granicami kraju. Oczywiście możesz wziąć pod uwagę tylko ryzyko określone w ustawie, my jednak doradzamy świadomą ocenę wszystkich ryzyk i odpowiedni dobór rozszerzeń do polisy.

Jesteśmy jednakże świadomi, że są zawody, które wiążą się z ryzykiem, ale nie mają obowiązku wykupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Są to nauczyciele, wychowawcy, trenerzy, elektrycy, lekarze weterynarii. Przedstawiciele tych zawodów mają sposobność nabycia dobrowolnego ubezpieczenia OC.

W jaki sposób wybrać OC zawodowe?

Kiedy wykonujesz zawód specjalistyczny, który wymaga dużej wiedzy i doświadczenia praktycznego, warto zastanowić się, jakie ryzyka się z tym wiążą. Właściwa ocena ryzyka zawodowego pozwoli Ci na wybór najlepszej polisy ubezpieczeniowej i doboru dodatkowych klauzul. Z pomocą przyjdą Ci również doradcy ubezpieczeniowi z www.ubezo.pl, którzy pomogą znaleźć najlepsze i najkorzystniejsze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC uchroni Cię przed wysokimi kosztami nienależycie wykonanej usługi lub błędnej decyzji. Czasami podstawowa polisa OC nie będzie Cię chronić we właściwym zakresie. Dlatego pomożemy Ci również dobrać właściwe rozszerzenia. Polisa OC powinna być dostosowana do rodzaju zawodu i charakteru ryzyka.

Gwarantujemy Ci najlepszą polisę dla Twojego zawodu

Niezależnie, czy szukasz ubezpieczenia obowiązkowego, czy dobrowolnego, to z chęcią zapoznamy Cię z ofertami poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Dowiesz się, jaki będzie Twój zakres ochrony i wysokość składki. Dokonamy szczegółowej analizy Twojego zawodu i przygotujemy listę ryzyk. Pomoże nam to znaleźć ubezpieczenie wraz z rozszerzeniami, które zapewnią możliwie najszerszą ochronę. Skontaktuj się z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl.

OC Zawodu
z Ubezo.pl

4,9
3 415 ocen

Dziekujemy za opinię!