Ubezpieczenie samochodu firmowego bez ograniczeń

Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie samochodu

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

Prosto, wygodnie i bezpiecznie ubezpieczysz swój samochód, dom i mieszanie, a także życie bez konieczności spotkania z agentem - formalności załatwisz przez telefon i Internet.

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz Agentowi o swoich potrzebach i o tym, czego oczekujesz od ubezpieczenia.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Na podstawie analizy Twoich potrzeb, Agent przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawi Ci najkorzystniejsze na rynku.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczamy bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie niż w zeszłym roku. Znajdź najtańsze OC agentem i uniknij przepłacenia.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do Twojej dyspozycji i dokładnie wyjaśni warunki wybranego ubezpieczenia.

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej

Ubezpieczenie samochodu firmowego

Samochody ciężarowe są znacznie częściej i bardziej eksploatowane niż samochody osobowe. Przede wszystkim z samochodów ciężarowych korzystają różnego rodzaju przedsiębiorstwa, które zajmują się przewozem bądź transportem. Dlatego składka ubezpieczeniowa dla takiego auta będzie droższa niż auta osobowego. Częste korzystanie z takiego pojazdu prowadzi do szybszego zużycia pojazdu, a także zwiększa ryzyko wypadku i kolizji. W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie zagadnienia związane z ubezpieczeniem samochodu firmowego. Dowiesz się m.in. jak ubezpieczyć taki samochód, jaki będzie koszt takiego ubezpieczenia, jak ubezpieczyć całą flotę i gdzie oraz jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie. Co jeszcze? Specjalne dla Ciebie sprawdziliśmy różnicę między podejściem firm ubezpieczeniowych do samochodów firmowych i prywatnych. Podpowiemy Ci, w jaki sposób ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki, a także jak możesz taką składkę odliczyć od kosztów uzyskania przychodu.

Czym jest samochód firmowy i kto może go ubezpieczyć?

Co to jest auto firmowe? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta, ani oczywista. Nie każdy samochód używany przez właściciela firmy, będzie potraktowany przez ubezpieczyciela jako samochód służbowy. Dotyczy to przede wszystkim jednoosobowych działalności gospodarczych, gdzie właściciel pracuje jako samozatrudniony. Różnica między użytkowaniem prywatnym pojazdu a użytkowaniem w ramach tego typu działalności polega tylko na możliwości rozliczania paliwa w kosztach działalności. Większość firm ubezpieczeniowych ubezpieczy pojazd jako firmowy, gdy:

 • jest on używany w celach zarobkowych, czyli np. wystawiasz faktury za przewóz osób i towarów,
 • ma specjalistyczne zastosowanie i wykorzystujesz go do nauki jazdy, czy podczas rajdów, w których bierzesz udział.
 • korzystasz z niego nie tylko Ty, ale również zatrudnieni przez Ciebie pracownicy,
 • w dowodzie rejestracyjnym jako posiadacz wskazana jest nazwa przedsiębiorstwa lub leasingodawcy, a nie osoby fizycznej.

Ważna informacja! Bardzo często Towarzystwa Ubezpieczeniowe traktują taksówkarzy jako oddzielny segment podlegający ubezpieczeniu. Pojazd, który służy za taksówkę, jest źródłem zarobku i dodatkowo w przypadku kierowcy taksówki dużo łatwiej można oszacować, jakie jest ryzyko szkody. Taksówkarz jest postrzegany przez firmę ubezpieczeniową jako sprecyzowany użytkownik pojazdu, który może łatwo udokumentować historię ubezpieczenia. To wszystko pozwala na bardzo dokładne wyliczenie składki przez ubezpieczyciela.

Dlaczego ubezpieczenie taksówki jest drogie?

Niestety składka ubezpieczeniowa w przypadku taksówki jest droga. Wiedza o tym wszystkie osoby, które zarabiają w ten sposób. Głównym powodem tak wysokiej stawki jest to, że taki samochód jest używany praktycznie codziennie. Samochody służące do przewozu osób są bardzo eksploatowane. Stwarza to większe ryzyko wypadku bądź kolizji. To jednak nie wszystko. Taka intensywna eksploatacja powoduje szybsze zużycie podzespołów pojazdu, a co za tym idzie też do częstych awarii. Z kolei awarie mogą być przyczyną wypadku. Taksówki jeżdżą praktycznie cały czas, w tym w godzinach szczytu, co jeszcze bardziej przyczynia się do zwiększenia ryzyka szkody. Dlatego, kiedy oznaczysz swój samochód jako taksówkę, to musisz liczyć się ze składką OC nawet o 20% wyższą. Z jednej strony firma ubezpieczeniowa nie może odmówić zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale z drugiej strony obawiając się ryzyka, może zaproponować wysoką składkę i klient sam zrezygnuje.

Jak ubezpieczyć samochód na firmę?

Kiedy jesteś właścicielem firmy i zakupiłeś samochód na użytek firmowy, to wtedy możesz wpisać swój pojazd do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dzięki temu Twój samochód będzie podlegał amortyzacji. Jest to korzystne dla Ciebie, bo koszty związane z utrzymaniem Twojego samochodu będziesz mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodów. Co więcej, do kosztów zaliczysz także polisę OC i NNW. W celu rejestracji samochodu musisz udać się do wydziału komunikacji właściwego twojemu miejscu zamieszkania. W dowodzie rejestracyjnym zostanie wpisany twój PESEL, a kiedy właścicielem samochodu jest spółka z o.o., do dowodu zostanie wpisany REGON. Jest to dość istotne. Kiedy do dowodu rejestracyjnego wpisany jest Twój PESEL, to ubezpieczyciel wyliczy składkę na podstawie Twojej historii ubezpieczenia, biorąc pod uwagę liczbę lat i szkód. Inaczej jest w przypadku nowej spółki i numeru REGON w dowodzie rejestracyjnym. Wtedy składka ubezpieczeniowa nie będzie uwzględniać historii ubezpieczeniowej. Część Towarzystw Ubezpieczeniowych uwzględnia w swoich kalkulacjach także numer REGON. Wtedy historia ubezpieczenia będzie przypisana do numeru REGON.

Jak wliczyć ubezpieczenie samochodu w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Sprawdźmy teraz, kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczenie samochodu. W koszty uzyskania przychodu możesz wliczyć zarówno ubezpieczenie OC i NNW. Kiedy samochód ciężarowy jest przypisany do firmy, to do kosztów uzyskania przychodu zaliczysz ubezpieczenia OC i AC. Składkę auto casco zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu w całości, tylko pod warunkiem, że wartość samochodu jest niższa niż 150 000 zł. Jeżeli wartość auta przekracza tę kwotę, to nie będziesz miał możliwości odliczenia całej składki. Przyjrzyjmy się nowelizacji ustawy o PIT art.23 ust.1pkt.47. Zgodnie z tą nowelą nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Rozjaśnijmy te zawiłości prawne prostym przykładem.

Przykład: Jan Kowalski ubezpieczył swój samochód o wartości 200 000 zł. Składka autocasco, jaką zapłacił wynosi 5000 zł. Od kosztów uzyskania przychodu Jan Kowalski może odliczyć tylko 3750 zł. Jest to proste działanie. Ustawowa kwota 150 000 zł podzielona przez wartość pojazdu, czyli 200 000 zł i pomnożona przez wysokość składki, czyli 5000 zł, dała właśnie 3750 zł.

Jak obliczyć cenę ubezpieczenia auta firmowego?

Towarzystwa Ubezpieczeniowe bardzo często szacują składki na podstawie informacji o kierowcy pojazdu. Jednak większość aut firmowych w przeciwieństwie do samochodów prywatnych lub taksówek ma problem ze wskazaniem konkretnego kierowcy. Wiele firm będzie oczywiście w stanie zadeklarować jednego konkretnego kierowcy, który będzie kierował pojazdem. Jednak w dużych firmach często występuje duża rotacja pracowników i za miesiąc kierowca może zmienić pracę. Wtedy samochód przejdzie w ręce innego kierowcy. Trochę łatwiejszą sytuację mają mniejsze firmy, gdzie na stanie jest co najwyżej kilka samochodów, a rotacje są rzadsze. W takich przypadkach kierowca jest jasno deklarowany, a ubezpieczyciel może wyliczyć składkę pod konkretnego kierowcę. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku floty samochodów służbowych. W takich wypadkach składka OC jest uśredniana. Nie ma znaczenia wielkość firmy i niepotrzebne są informacje o kierowcach. Składka ubezpieczeniowa jest taka sama dla każdego auta, a ryzyko szkody jest szacowane na podstawie standardowych kryteriów.

W przypadku ubezpieczenia autocasco sprawa wygląda podobnie, ale Towarzystwo Ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę również wartość pojazdu. W ramach floty samochodów stawki za pakiet OC+AC będą takie same. Jednak firma może mieć kilka typów pojazdów. Wtedy składka AC będzie zależała od ceny samochodu, natomiast procent od wartości auta będzie wspólny. Jest to zasada, która premiuje hurtowników. Im więcej samochodów ma Twoja firma, tym niższa marże zaoferuje Ci ubezpieczyciel, czyli niższy procent od sumy ubezpieczenia auta.

Jak ubezpieczyć flotę pojazdów?

Po pierwsze, żeby firma ubezpieczeniowa przygotowała ofertę flotową, to musisz mieć co najmniej 6 pojazdów. Oprócz samochodów osobowych i ciężarowych mogą to być przyczepki lekkie, motocykle czy ciągniki rolnicze. Limit 6 pojazdów dotyczy tylko części firm ubezpieczeniowych, w pozostałych limit zaczyna się od 10 pojazdów. Co przygotować, żeby otrzymać ofertę na ubezpieczenie floty? Wystarczy przygotować tabelę, w której znajdą się takie informacje, jak:

 • nr rejestracyjny i nr VIN,
 • rodzaj pojazdu,
 • marka i model,
 • pojemność silnika,
 • ładowność.

W tabelce wpisujesz również następujące dane:

 • REGON,
 • PESEL,
 • adres i zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia od dotychczasowego ubezpieczyciela (niektóre towarzystwa nie wymagają zaświadczenia).

Niektóre firmy ubezpieczeniowe poproszą o dodatkowe informacje, czyli:

 • zakres terytorialny użytkowania pojazdów,
 • dane kierowców przypisanych do auta,
 • czy pojazdy są używane w czasie wolnym od pracy.
 • oczekiwane stawki.

Kiedy już wyślesz te informacje, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe przystąpi do oceny ryzyka i otrzymasz ofertę. Możesz też zaproponować negocjacje, ponieważ dość często zdarza się, że ostateczna oferta jest korzystniejsza od pierwszej.

Jak wybrać tanie ubezpieczenie auta firmowego?

Podpowiadamy, o czym powinieneś wiedzieć, wybierając najlepszy możliwy pakiet ubezpieczeń dla Twoich pojazdów:

 • kiedy leasingujesz swoje samochody, to Zazwyczaj leasingodawca będzie wymagał wykupienia przez Ciebie ubezpieczenia autocasco z najszerszym zakresem odpowiedzialności, czyi brak udziałów własnych i potrącanej amortyzacji części, możliwość naprawy auta w autoryzowanym warsztacie. Składka ubezpieczeniowa powinna być uregulowana jednorazową płatnością.
 • jeśli korzystanie z samochodów służbowych jest niezbędne do funkcjonowania Twojej firmy, to upewnij się, że firma ubezpieczeniowa zapewnia w ramach ubezpieczenia assistance samochód zastępczy na czas naprawy.
 • Dokładnie sprawdź, jaki jest zakres świadczeń w ramach assistance, szczególnie gdy Twoje pojazdy poruszają się po całej Polsce lub Europie. Limity kilometrowe i maksymalna kwota odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego powinny być dopasowane do potrzeb Twojej firmy.

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu firmowego?

Ubezpieczenie OC dla samochodu firmowego możesz znaleźć na własną rękę, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, a Twój samochód służy Ci jedynie do realizacji prywatnych celów. Wystarczy, że w dowolnej porównywarce wypełnisz prosty formularz. Po wypełnieniu pustych pól pojawi Ci się kalkulacja cen OC w różnych firmach ubezpieczeniowych. Kiedy Twoje auto służy Ci za taksówkę, zajmujesz się przewozem towarów i usług, to zachęcamy do kontaktu z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl. Po rozmowie z Tobą i zapoznaniu się z potrzebami Twojej firmy znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsze oferty ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie samochodu firmowego w 2022 roku - krótkie podsumowanie

 1. Pamiętaj, że kiedy oznaczysz Twój samochód jako taksówkę, to Twoja składka OC może wzrosnąć nawet o 20%.
 2. Firma ubezpieczeniowa uzna pojazd za firmowy, kiedy używasz go w celach zarobkowych.
 3. Ubezpieczenie OC i NNW możesz wliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodu.
 4. Warto zakupić OC + AC w pakiecie, ponieważ takie rozwiązanie jest tańsze.
 5. Chcesz udowodnić ubezpieczycielowi, że samochód jest używany na potrzeby Twojej firmy? Kiedy Twój samochód służy np. do przewozu osób i towarów, wtedy warto wpisać go do ewidencji środków trwałych, albo wpisać w dowodzie rejestracyjnym leasingodawcę zamiast osoby fizycznej. Możesz też okazać przedstawicielowi ubezpieczyciela kilometrówkę lub regulamin użytkowania pojazdu w firmie.
 6. Kolejna istotna informacja jest taka, że kiedy prowadzisz swoją działalność gospodarczą, to nie masz obowiązku zawierania umowy ubezpieczeniowej samochodu służbowego na firmę. Możesz taką polisę wykupić jako osoba prywatna bądź w ramach prowadzonej działalności.
 7. Wielu naszych klientów zastanawia się, czy można zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu. Oczywiście, że tak. Z jednej strony ubezpieczenie samochodu firmowego będzie droższe niż samochodu prywatnego. Wynika to z większej eksploatacji pojazdu i większego ryzyka kolizji i szkód. Z drugiej jednak strony jako przedsiębiorca masz możliwość odliczenia wydatków związanych z użytkowaniem samochodu oraz składek ubezpieczeniowych od kosztów uzyskania przychodu. Kiedy ubezpieczasz całą flotę to masz tez możliwość negocjacji stawek.
 8. Jako doradcy ubezpieczeniowi zawsze doradzamy zakup dodatkowego ubezpieczenia. Znając ryzyka jakie wiążą się z użytkowaniem pojazdu firmowego, doskonale wiemy, że samo ubezpieczenie OC jest niewystarczające, zwłaszcza gdy pojazd jest często używany i jeździ nim kilku pracowników. Wiąże się to z dużym ryzykiem szkody. Warto wtedy kupić cały pakiet OC/AC. Dodatkowe ubezpieczenia assistance przyda Ci na wypadek awarii lub remont pojazdu. W ramach ubezpieczenia assistance otrzymasz wtedy samochód zastępczy.
 9. Część Towarzystw Ubezpieczeniowych nie uzna samochodu jako firmowego, gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Według firm ubezpieczeniowych takie auto nie jest pojazdem służbowym. Są jednak wyjątki. Za samochód firmowy będzie uznany pojazd w leasingu lub wpisany do ewidencji środków trwałych. Wtedy wykupisz ubezpieczenie jak dla auta firmowego.

Ubezpieczenie samochodu firmowego
z Ubezo.pl

4,8
3 212 ocen

Dziekujemy za opinię!