Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

Zawartość artykułu

Czy ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy - wprowadzenie

Wiele osób traktuje zakup mieszkania jako inwestycję. W tych trudnych i niestabilnych czasach nieruchomości wydają się dobrą lokatą kapitału, która nie straci na wartości. Inwestorzy wybierają bezpieczniejsze formy inwestowania, ponieważ giełda, waluty są coraz bardziej ryzykowne. Część osób, żeby kupić mieszkanie pod inwestycję, zaciąga w tym celu kredyt hipoteczny. Liczą na to, że zarobią na wynajmie, a mieszkanie będzie spłacać się samo. Jednak musimy liczyć się z tym, że wynajęcie mieszkania obcym osobom jest również ryzykowne. Może dojść do szkód i zniszczeń, a koszty remontu będziemy musieli pokryć z własnych środków. Warto się zabezpieczyć i ubezpieczyć mieszkanie, tym bardziej że zalanie sąsiadów, włamanie mogą zdarzyć się każdemu.

Mieszkanie pod wynajem – z jakimi sytuacjami musisz się liczyć?

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja życiowa. Nie ma znaczenia, czy inwestujesz własne środki, czy kupujesz mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego. Mieszkanie kupujemy dla siebie lub na wynajem. Dokładnie analizujemy każdy etap transakcji i nierzadko korzystamy z pomocy profesjonalistów. Kiedy już nieruchomość zostanie do użytku, zajmujemy się wykończeniem wnętrz i zakupem potrzebnego sprzętu. Kiedy planujemy wynająć mieszkanie, warto się zabezpieczyć przed ewentualnymi szkodami. Dlatego pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania. Wtedy nie będziemy musieli wykładać własnych środków na usunięcie szkód, usterek i remont.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Sytuacji, które mogą się nam przytrafić, jest bardzo dużo. Mogą to być szkody wyrządzone przez najemców, ale nie tylko. Zdarza się, że mieszkania znajdujące się przy ruchliwej ulicy, mogą ulec uszkodzeniu z powodu kolizji drogowej. Mieszkanie na parterze może zostać uszkodzone na skutek podtopienia. Znamy klientów, którzy kupili mieszkania na terenie zalewowym, ponieważ cena była atrakcyjna. Jednak w takim wypadku może dojść do pękania budynku na skutek powodzi i niestabilnego gruntu. Są też zagrożenia, które występują dość często, jak zalanie mieszkania lub pożar, który wybuchł z powodu nieszczelnej instalacji. Nie mówiąc już o wichurach, gwałtownych ulewach, uderzeniach pioruna, czy nawet wybuchach.

Ryzyko szkody istnieje zawsze. Cały czas jesteśmy narażeni na różne sytuacje, nawet jeśli wydają nam się one mało prawdopodobne. Dlatego należy zastanowić się nad wyborem dobrego ubezpieczenia z szerokim zakresem ochrony, zwłaszcza gdy chcemy je wynająć.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – czy warto nabyć taką polisę?

Wynajem mieszkania to poważna decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. Bez wątpienia nieruchomość to cenne aktywo w portfelu każdego inwestora. Kiedy wynajmujesz mieszkanie, masz do niego ograniczony dostęp. Nie masz możliwości kontroli stylu życia lokatorów i sposobu, w jaki korzystają z mieszkania. Oprócz tego warto zastanowić się nad zapisami w umowie najmu, a także dobrze wybrać rodzaj umowy. Coraz częściej można spotkać się z umową najmu okazjonalnego. Oprócz należy ustalić wysokość kaucji, która w jakiś sposób Cię zabezpieczy. Jednak nawet dobrze przemyślana umowa nie uchroni Cię w 100% przed stratami. Wystarczy, że dojdzie do pożaru włamania lub zalania. Koszty mogą przerosnąć zarówno Ciebie, jak i najemców. Pamiętaj, że to Ty jesteś właścicielem mieszkania i spoczywa na Tobie odpowiedzialność za mury i elementy stałe w postaci instalacji, drzwi i okien. Odpowiadasz również za szkody wyrządzone sąsiadom i administracji. Może to być zalanie czy zatopienie.

Doradcy ubezpieczeniowi z ubezo.pl zawsze zachęcają do nabycia polisy ubezpieczeniowej. Warto ubezpieczyć mieszkanie w szerszym lub podstawowym zakresie. W ten sposób zyskujesz komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo nie będziesz musiał ponosić kosztów napraw i usuwania szkód, które powstaną w mieszkaniu lub zostaną wyrządzone innym.

Kto powinien ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe. Nie ma więc żadnych przepisów, które by wskazywały jednoznacznie, kto ma taki ubezpieczenie wykupić. Sprawa wygląda trochę inaczej, gdy mieszkanie kupiłeś na kredyt. Wtedy bank zobowiąże Cię jako kredytobiorcę do ubezpieczenia mieszkania. Nawet jeśli kupiłeś nieruchomość za gotówkę, to warto je ubezpieczyć. Wystarczy sprawdzić obowiązki i odpowiedzialność, jakie na Tobie spoczywają. Wykup polisy leży w Twoim interesie. Nawet podstawowa ochrona zabezpieczy Cię przed wieloma szkodami i odpowiedzialnością finansową.

Również najemca powinien pomyśleć o ubezpieczeniu. Polisa wykupiona przez właściciela chroni tylko jego i tylko on może liczyć na odszkodowanie. Jeżeli na skutek zalania lub pożaru, stracisz sprzęt, który należy do Ciebie, to nie będzie Ci przysługiwać żadne odszkodowanie. Firma ubezpieczeniowa wypłaci środki za uszkodzony sprzęt, tylko jeśli był objęty ochroną. Pamiętaj, że Ty również powinieneś zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. Nabycie polisy leży w Twoim interesie, ponieważ będziesz odpowiedzialny za szkody, które wyrządziłeś innym osobom. Tak będzie w przypadku zalania czy pożaru. Wystarczy, że zapomnisz wyłączyć żelazko. Najlepsza będzie dla Ciebie polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego? Takie ubezpieczenie pokryje szkody wyrządzone przez Ciebie, Twoje dzieci i zwierzęta.

Na rynku znajdziesz oferty firm ubezpieczeniowych, które umożliwiają ubezpieczenie mieszkania przez najemcę i właściciela w ramach jednej polisy. Dotyczy to również ubezpieczenia OC. Taka polisa jest wygodna, ale koszt takiej polisy jest wyższy niż standardowej polisy.

Jak wybrać ubezpieczenie dla wynajmowanego mieszkania?

Nie jest to proste zadanie, ponieważ na rynku znajduje się bardzo dużo ofert. Nawet w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym możesz znaleźć kilka różnych pakietów. Niezależnie, czy jesteś najemcą czy właścicielem, to możesz wybrać polisę, która zapewni Ci właściwy zakres ochrony. Możesz wybrać ubezpieczenia all risk, czyli takie, które ubezpieczy Cię od wszelkich ryzyk. Takie ubezpieczenie jest jednak drogie i składka będzie wysoka. Dlatego należy wybrać ubezpieczenie, które będzie rozsądnym kompromisem między ceną a zakresem ochrony. W tym miejscu przygotowaliśmy przykłady ubezpieczeń, które przydadzą się w różnych sytuacjach. Są to:

 • ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania od kradzieży,
 • ubezpieczenie zawierające pomoc prawną,
 • ubezpieczenie zawierające Home Assistance, które zapewnia pomoc fachowca w przypadku drobnych usterek,
 • ubezpieczenie od zniszczenia wynajmowanego mieszkania.

Wyborem odpowiedniego wariantu ubezpieczenia powinien zainteresować się zarówno wynajmujący, jak i najemca. Pożar czy kradzież mogą dotyczyć mienia należącego do jednej i drugiej strony. Zawsze zalecamy pomoc i wsparcie doradcy ubezpieczeniowego z www.ubezo.pl, który znajdzie najlepsze oferty ubezpieczeniowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na wynajem?

Dużo napisaliśmy o zaletach ubezpieczenia mieszkania. Na pewno teraz zastanawiasz się, ile może kosztować taka polisa? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Zacznijmy od tego, że wysokość składki zależy od wielu zmiennych, takich jak rodzaju nieruchomości, powierzchnia mieszkania, data budowy, zakresu ochrony czy suma gwarancyjna.

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – koszt

Poniżej znajduje się tabelka z przykładowymi wariantami ubezpieczenia dla wynajmującego i najemcy. Mieszkanie ma 50 mkw.

Towarzystwo PROAMA GENERALI  INTER POLSKA
Warianty     OC w życiu prywatnym, OC wynajmującego OC od zalania osób trzecich, OC w życiu prywatnym, OC wynajmującego, OC od zalania osób trzecich     OC w życiu prywatnym, OC wynajmującego, OC od zalania osób trzecich
Wysokość składki dla wynajmującego     ok. 160 zł ok. 220 zł ok. 320 zł
Wysokość składki dla najemcy     ok. 110 zł     ok. 160 zł ok. 380 zł

 

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Szczególna odpowiedzialność za mieszkanie spoczywa na właścicielu nieruchomości. Polisa ubezpieczeniowa na pewno będzie w szerokim zakresie chronić Twoją nieruchomość, która jest warta często kilkaset tysięcy, a nawet więcej. Zakup ubezpieczenia leży w Twoim interesie, ponieważ nie jesteś w stanie wszystkiemu zapobiec i wszystko przewidzieć. Uszczerbek na majątku, pokrywanie strat z własnej kieszeni nie jest na pewno miłą perspektywą. Bez wątpienia warto ubezpieczyć tak cenne aktywo, jakim jest nieruchomość, tym bardziej że musiałeś zapewne poświęcić dużą część swoich oszczędności. Polisa ubezpieczeniowa daje Ci nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również chroni Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami. Roczny koszt ubezpieczenia jest dużo niższy niż potencjalne straty. Możesz wtedy spokojnie wynająć mieszkanie i nie martwić się ewentualnymi zniszczeniami lub szkodami. Ta sama zasada dotyczy najemcy, który powinien ubezpieczyć mieszkanie na wypadek szkód, które spowodował.

Szukasz korzystnego ubezpieczenia mieszkania, które zapewni Ci właściwą ochronę? Skontaktuj się z doradcami ubezpieczeniowymi z ubezo.pl.

contactHero

Ubezpieczenie mieszkania - ubezpieczamy bez ograniczeń

Od zalania, pożaru, kradzieży i innych zdarzeń losowych.

Ocena artykułu
4,8
474 ocen

Dziekujemy za opinię!

Data publikacji: Data modyfikacji:

Przeczytaj również

 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej