Ubezpieczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz ekspertowi o swoich potrzebach i o tym, czego potrzebuje Twoja firma.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Ekspert przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych i dopasuje produkt i jego warunki do indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki prowadzonej działalności.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, ekspert będzie do Twojej dyspozycji oraz mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczamy bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie firmy niż w zeszłym roku.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do Twojej dyspozycji i dokładnie wyjaśni warunki wybranego ubezpieczenia.

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2024 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2024 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2024. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2024 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej

Ubezpieczenia małych i średnich przedsiębiorstw

Założenie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Własna działalność daje poczucie spełnienia, niezależność, a także możliwość dobrego zarobku i rozwoju. Jednak z działalnością gospodarczą wiąże się również ryzyko, którego nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć. Niektóre zdarzenia mogą poważnie zachwiać stabilnością i finansami firmy. Czasami koniecznością jest zawieszenie przedsięwzięcia albo nawet całkowita rezygnacja. Zdarzenia losowe mogą mieć wpływ na:

 • Majątek firmy,
 • Finanse firmy,
 • Pracownicy,
 • Bazy danych,
 • Patenty,
 • Znaki firmowe,
 • Reputację i wizerunek firmy.

Ryzyko jest wpisane w prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Możemy natomiast minimalizować jego skutki poprzez wykup odpowiedniego ubezpieczenia. W tym artykule zapoznamy Was z tematyką ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Firmy prywatne w Polsce

Na początek trochę statystyki. W Polsce zarejestrowanych jest około 2,2 mln przedsiębiorstw. Aż 99,8% z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa, które zajmują się przede wszystkim handlem, budownictwem, transportem, usługami i nieruchomościami. W większości firmy te są prowadzone przez osoby fizyczne, odsetek takich firm wynosi aż 87%. Stanowią one koło napędowe całej gospodarki, mają bardzo duży wpływ na PKB i na rynek pracy. Wystarczy wspomnieć, że MiSP generują co drugą złotówkę naszego PKB. Małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają też 7,01 mln osób. Na jedno przedsiębiorstwo przypada 3,17 pracownika.

Dla Towarzystw Ubezpieczeniowych jest to bardzo duży rynek potencjalnych klientów. Na rynku pojawiło się bardzo dużo ofert ubezpieczeniowych, które są dedykowane właśnie małym i średnim przedsiębiorcom. Wszystkie te oferty są do siebie podobne. Oczywiście każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma swoje własne portfolio ubezpieczeń dla przedsiębiorców. Postaramy się wskazać elementy wspólne ofert rynkowych, ale też wskażemy różnice, które między nimi występują.

Ubezpieczenie dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw – najważniejsze informacje

Ubezpieczenia tzw. „misiów” to zazwyczaj ubezpieczenia dobrowolne. Oczywiście są zawody i firmy, które są zobowiązane do wykupu polisy OC. Co oznacza ubezpieczenie dobrowolne? Przedsiębiorca, który planuje odpowiednio zabezpieczyć majątek firmy, może podpisać umowę zawartą z wybranym Towarzystwem Ubezpieczeniowym, ale nie musi tego robić. Nie ma przepisów prawa, które wymagają od niego zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Właściciel firmy ma pełną swobodę decyzyjną w tej kwestii i może też wybrać ubezpieczenie, które mu najbardziej odpowiada. Oczywiście ubezpieczyciel również może odmówić podpisania umowy, jeśli uzna, że ryzyko jest zbyt duże. Dopiero podpisanie umowy przez dwie strony wywołuje skutki prawne dla każdej z nich.

W jaki sposób przygotuje ofertę doświadczony doradca ubezpieczeniowy? Na samym początku konieczna jest analiza potrzeb i możliwości przyszłego klienta. Jest to bardzo ważne, ponieważ zakres ochrony musi odpowiadać na ryzyka, które mogą wystąpić w danym przedsiębiorstwie. Klient powinien mieć możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie oferty, która w przyszłości pozwoli mu uniknąć ewentualnego rozczarowania produktem ubezpieczeniowym.

Jakie są cele polisy ubezpieczeniowej dla przedsiębiorstw?

Główny cel ubezpieczenia dla MiSP to zapewnienie właściwej ochrony ubezpieczeniowej dla firmy. Ochrona ta polega na wypłacie odszkodowania, którego wysokość jest ustalona w umowie ubezpieczeniowej na wypadek zdarzenia, które spowoduje szkodę w dowolnym mieniu przedsiębiorstwa. Polisa przewiduje również wypłatę świadczenia osobie trzeciej, która doznała szkody w wyniku wadliwego produktu, usługi lub działań przedsiębiorstwa.

Podsumowując: na odstawie umowy ubezpieczenie małych i średnich przedsiębiorstw, zakres ochrony obejmuje majątek firmy oraz odpowiedzialności cywilnej. Na podstawie art.44 k.c. wiemy, że jest to ubezpieczenia majątku, własności i innych praw majątkowych. W znaczeniu ekonomicznym ubezpieczenie chroni nasze aktywa. Jest to na przykład ubezpieczenie od ognia, zalania, kradzieży, szyb, mienia w transporcie. Jest to również zabezpieczenia na wypadek powstania lub powiększenia pasywów, które mogą obciążyć Twój majątek. Do tego służy ubezpieczenie OC.

Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie MIŚ?

Ubezpieczenie MIŚ może mieć węższy lub szerszy katalog wyłączeń, w zależności od tego, którego ubezpieczyciela wybierzesz. Wszystkie wyłączenia znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Pamiętaj, że wyłączenia przedmiotowe nie dotyczą ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Standardem jest, że polisa nie obejmie ochroną następujących szkód:

 • Powstałych w uprawach roślin, drzew, krzewów i hodowli zwierząt,
 • Którym uległy przedmioty zabytkowe, dzieła sztuki, kolekcje,
 • Dotyczących papierów wartościowych, kart płatniczych, kredytowych i debetowych,
 • W aktach, dokumentach, rękopisach, danych zawartych na nośnikach informacji,
 • Którym uległy programy komputerowe - chyba że stanowią środki obrotowe,
 • Powstałe w mieniu, które nie zostało określone we wniosku ubezpieczeniowym albo nie jest przypisane do siedziby - lokalizacji przedsiębiorstwa jako miejsce ubezpieczenia,
 • Powstałe w mieniu pracowniczym,
 • Które powstały w budynkach lub budowlach przeznaczonych do rozbiórki oraz zostały wzniesione bez wymaganego prawem zezwolenia,
 • W budynkach lub budowlach, które trwają, w związku z budową, rozbudową lub przebudową,
 • W pojazdach mechanicznych podlegających rejestracji, chyba że stanowią fabrycznie nowe środki obrotowe.

Dodatkowo podstawowe MiŚ (dotyczy także ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej) nie obejmie szkód, które powstały na skutek:

 • umyślnego działania lub zaniechania,
 • rażącego niedbalstwa ubezpieczonego oraz osób, za które ponosi odpowiedzialność, jeżeli w OWU znajduje się stosowny zapis.
 • wydarzeń, za które odpowiedzialność regulowana jest w prawie górniczym i geologicznym,
 • działania energii jądrowej,
 • naturalnego zużycia lub starzenia się ubezpieczonego mienia w związku z jego normalnym użytkowaniem, lub eksploatacją,
 • zdarzenia skutkującego odpowiedzialnością cywilną w ramach obowiązkowych ubezpieczeń OC,
 • obowiązku zapłaty kar sądowych lub administracyjnych oraz kar umownych,
 • działań wojennych,
 • naruszenia praw autorskich, patentów, znaków towarowych,
 • działania środków wybuchowych, z emisją lub wyciekiem substancji niebezpiecznych,
 • zniszczeń powstałych w związku z terroryzmem, sabotażem, zamieszkami społecznymi, strajkami,
 • niewłaściwego użytkowania środka transportu,
 • niewłaściwego załadowania i przewożenia ładunku lub bagażu - ubezpieczenie cargo,

Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, gdy:

 • rozmiar szkody nie przekroczy określonego w umowie progu odpowiedzialności ubezpieczyciela, jest to tzw. franszyza integralna,
 • za które to szkody osoba objęta ubezpieczeniem, jest odpowiedzialna wskutek umownego przejęcia odpowiedzialności cywilnej osoby trzeciej,

Lista wyłączeń, którą przygotowaliśmy, są to najczęściej spotykane ograniczenia zakresu ochrony w OWU. Oczywiście nie jest tak, że takie wyłączenia znajdą się w każdej umowie ubezpieczeniowej. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to ubezpieczenie możesz sobie skonfigurować tak, żeby było dla Ciebie jak najkorzystniejsze. Przykładowo możesz wybrać wariant podstawowy bądź rozszerzony. Dobierając odpowiednie klauzule umowne, możesz zdecydowanie zwiększyć swoją ochronę. Doświadczony i profesjonalny ubezpieczyciel przygotuje umowę ubezpieczenia w taki sposób, że zapewni najlepszą i najbardziej adekwatną ochronę, biorąc pod uwagę Twoją branżę. Umowa powinna być skonstruowana z najbardziej potrzebnych elementów.

Odpowiedzialność kontraktowa i deliktowa

Ubezpieczenie dobrowolne mają to do siebie, że zakres odpowiedzialności ubezpieczycieli za szkodę jest modyfikowany w treści umowy. Oznacza to, że nie musi się on pokrywać z przepisami kodeksu cywilnego, które regulują zakres odpowiedzialności. Jest to szczególnie widoczne w przypadku odpowiedzialności cywilnej.

Odpowiedzialność odszkodowawcza związana jest z odpowiedzialnością deliktową bądź kontraktową. Jak to wygląda w przypadku odpowiedzialności deliktowej? W tym przypadku działanie sprawcy bądź zaniechanie działania naraża na szwank ogół podmiotów (erga omnes). Jest to zagrożenie o charakterze bezwzględnym. W przypadku wyrządzenia szkody dochodzi do ustalenia osoby dłużnika i wierzyciela. W reżimie kontraktowym charakter roszczenia jest względny. Oznacza to, że już na samym początku wiadomo kto jest dłużnikiem, a kto jest wierzycielem, ponieważ podstawą roszczenia jest umowa podpisana przez obydwa podmioty. W efekcie nienależytego wykonania lub niewykonania produktu, usługi, które były przedmiotem umowy, dochodzi do powstania szkody.

Jakie przełożenie mają te dwa reżimy na odpowiedzialność ubezpieczyciela? Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych proponuje głównie produkty ubezpieczeniowe, którym zadaniem jest zapewnienie ochrony dla reżimu odpowiedzialności deliktowej. W praktyce oznacza to, że w większości przypadków ubezpieczyciele wypłacą odszkodowanie osobie trzeciej, która nie jest związana z podmiotem żadną umową.

Kiedy dochodzi do szkody na osobie trzeciej, to podstawą roszczenia jest odpowiedzialność deliktowa. Sprawa jest wtedy dość prosta. Trochę bardziej skomplikowane są sprawy związane z odpowiedzialnością za szkodę majątkową. Może się zdarzyć, że dojdzie do zbiegu tych dwóch rodzajów roszczeń. Bez wątpienia o wiele łatwiej jest dochodzić roszczenia w tym przypadku w reżimie kontraktowym. W związku z powstałą szkodą można przypisać sprawstwo na podstawie art. 471 k.c. Co mówią przepisy? Otóż kontrahent, który doznał szkody, powinien wtedy wykazać wysokość straty, zdarzenie, które spowodowało uszczerbek majątkowy (czyli niewykonanie bądź nienależyte wykonanie przedmiotu umowy), a także związek pomiędzy zdarzeniem a szkodą. Poszkodowany nie musi już wtedy udowadniać winy sprawcy. Sprawca chcąc uniknąć odpowiedzialności kontraktowej, powinien wtedy wykazać, że do szkody doszło na skutek okoliczności, na które nie miał wpływu.

Co w sytuacji, gdy odpowiedzialność kontraktowa zostanie wyłączona? Poszkodowany może wystąpić z roszczeniem, którego podstawą jest delikt, na podstawie art. 415 k.c. Jednak wtedy na podstawie art. 6 k.c. wierzyciel oprócz szkody musi udowodnić wystąpienie szkody oraz winę sprawcy. Jest to dość duża przeszkoda na drodze do uzyskania odszkodowania. Kiedy oddasz obuwie do naprawy i szewc nie wywiąże się z usługi lub pogorszy stan obuwia, to na pewno łatwiej byłoby dochodzić odszkodowania, gdy masz do czynienia z odpowiedzialnością kontraktową.

Dlatego, gdy do szkody doszło na skutek niewywiązania się z podpisanej umowy (odpowiedzialność kontraktowa), zakres ochrony jest wyłączony lub bardzo ograniczony. Kiedy zdecydujesz się na ograniczony, podstawowy zakres ochrony, to wtedy będziesz zabezpieczony tylko przed odpowiedzialnością deliktową. Jest jednak rozwiązanie tej sytuacji, a mianowicie skorzystanie z dodatkowych klauzul. Wtedy oczywiście wysokość składki wzrośnie, ale będziesz lepiej zabezpieczony. Poszerzysz zakres o możliwość wypłaty świadczenia w przypadku odpowiedzialności kontraktowej.

Umowa z Towarzystwem Ubezpieczeniowym – aspekty prawne

Umowy ubezpieczeniowe zawierane z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, są to głównie umowy, które mają charakter adhezyjny. Oznacza to, że kształt umowy, do której przystępujesz, został przygotowany na długo przed jej podpisanie w tzw. wzorcu umowy. W przypadku ubezpieczeń wzorzec ten stanowią tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Każdy Ubezpieczyciel ma swoje własne OWU, dlatego występuje dużo różnic między ofertami poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Są jednak też podobieństwa, które stanowią o pewnym standardzie takich umów.

Chcąc zapewnić przedsiębiorcy właściwą ochronę, która jest adekwatna do jego branży, należy dobrać właściwe warunki, które znajdą swoje odzwierciedlenie w OWU. Możesz zapoznać się z treścią OWU, nawet zanim zdecydujesz się na współpracę z danym ubezpieczycielem. Obecnie nie ma z tym większego problemu, ponieważ Towarzystwa Ubezpieczeniowe publikują zazwyczaj OWU na swoich stronach Internetowych. Możesz również udać się siedziby ubezpieczyciela, spotkać się z agentem lub doradcą ubezpieczeniowym. Bez problemu uzyskasz egzemplarz OWU. Natomiast nie istnieje przepis, który mówi, że przedsiębiorca powinien otrzymać OWU przed zawarciem umowy. Jest to inna zasada niż w przypadku klientów indywidualnych.

Co jeszcze doradzamy naszym klientom? Podpisując umowę ubezpieczeniową, potwierdzasz jednocześnie, że zapoznałeś się z OWU i kwitujesz jego odbiór. Dlatego koniecznie zapoznaj się z zapisami OWU. Jest to bez wątpienia bardzo obszerny i trudny dokument. Nawet osoby, które mają wykształcenie prawnicze, mogą mieć problem z jego zrozumieniem. Jest jednak pewien zakres informacji, z którymi powinieneś się zapoznać. Niezbędne minimum to:

 • sprawdź jaką ochronę daje Ci ubezpieczenie i jaka jest odpowiedzialność Towarzystwa Ubezpieczeniowego,
 • zapoznaj się wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela,
 • dowiedz się, jak działa system oszacowania wartości szkody,
 • sprawdź stosowany w umowie systemu franszyz oraz udziałów własnych.

Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem tych informacji. Wszystkie ww. tematy stanowią osobne rozdziały OWU, które są odpowiednio zatytułowane. Podpowiadamy, jak najlepiej czytać OWU. Najlepiej zacząć od tyłu. W pierwszej kolejności zapoznaj się ze wszystkimi wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dowiedz się, w jakich sytuacjach nie obejmuje Cię ochrona. W drugim kroku sprawdź zakres ochrony, czyli na skutek, jakich zdarzeń ubezpieczyciel wypłaci pieniądze z polisy. Na podstawie takiej analizy możesz podjąć decyzję o podpisaniu oferty lub możesz rozejrzeć się za innym ubezpieczeniem, które będzie spełniać Twoje oczekiwania.

Zawsze tłumaczymy również naszym klientom, żeby przy podejmowaniu decyzji nie kierowali się stawką składki ubezpieczeniowej. To jaką składkę zapłacisz, nie powinno odgrywać najważniejszej roli. Można przyjąć założenie, że im wyższa składka ubezpieczenia, tym szerszy będzie zakres ochrony. Nie wybieraj ubezpieczenia, tylko dlatego, że jest tanie. Niska cena oznacza bardzo znikomy zakres ochrony, czyli na jakość całej umowy ubezpieczeniowej. Co zatem wziąć pod uwagę, decydując się na ubezpieczenie dla MIŚ? Przede wszystkim porównaj oferty pod kątem zakresu ochrony oraz zasad rozliczania szkody. Klienci pytają, czy warto uiścić wyższą składkę. Zawsze zalecamy, żeby wybrać takie ubezpieczenie, które zapewni właściwą ochronę. Zdecydowanie lepsza dla finansów Twojej firmy będzie sytuacja, gdy to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w całości. Wypłata odszkodowania w celu pokrycia szkody w całości, mogłaby mocno nadszarpnąć finansami firmy.

Jak wygląda zawarcie umowy ubezpieczeniowej?

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia, Towarzystwo Ubezpieczeniowe zobliguje Cię do uzupełnienia wniosku. Wniosek ten zawiera m.in. pytania dotyczące rodzaju działalności, przedmiotu ubezpieczenia oraz potencjalnych zagrożeń, związanych z rodzajem branży, w której działasz. Na podstawie tego wniosku ubezpieczyciel oceni ryzyko i na tej podstawie wyliczy składkę ubezpieczenia. Zalecamy odpowiedzieć na wszystkie pytania bardzo rzetelnie, bez pomijania ważnych informacji. Jakakolwiek niezgodność może być w przyszłości wykorzystana przeciwko Tobie. Ubezpieczyciel może odmówić wtedy wypłaty całego odszkodowania lub ograniczyć znacznie jego wysokość.

Polisa ubezpieczeniowa jest potwierdzeniem, że została zawarta umowa między Twoja firmą a Towarzystwem ubezpieczeniowym. Co zawiera standardowa polisa? Zwykle są to następujące informacje:

 • o podstawowych ryzykach objętych ubezpieczeniem, (może to być wybrany żywioł, np. ogień, kradzież, odpowiedzialność cywilna),
 • wysokość sumy ubezpieczenia, czyli górnego limitu, do którego odpowiada zakład ubezpieczeń,
 • dane podmiotu ubezpieczonego i ubezpieczającego.

Pamiętaj, że polisa nie jest warunkiem istnienia umowy ubezpieczeniowej. Brak wystawienia i dostarczenia polisy nie oznacza, że nie doszło do podpisania umowy ubezpieczeniowej.

Odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej

Czy można odstąpić od umowy ubezpieczeniowej? Przepisy polskiego prawa dają taką możliwość. Muszą być jednak spełnione dwa warunki. Po pierwsze umowa ubezpieczenia powinna być zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Po drugie na odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej masz 7 dni. Wystarczy, że w tym terminie złożysz stosowne oświadczenie. Nie musisz tłumaczyć się ze swojej decyzji. Ubezpieczyciel musi je przyjąć, a umowa zostanie rozwiązana. Będziesz musiał tylko opłacić składkę za dni, w których obowiązywała umowa.

Ubezpieczenia dla przedsiębiorstw z Ubezo.pl

4,8
3 912 ocen

Dziekujemy za opinię!