Ubezpieczenie domu w budowie bez ograniczeń

Nieruchomości ubezpieczenia
Nieruchomości ubezpieczenia

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

Prosto, wygodnie i bezpiecznie ubezpieczysz swój samochód, dom i mieszanie, a także życie bez konieczności spotkania z agentem - formalności załatwisz przez telefon i Internet.

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz Agentowi o swoich potrzebach i o tym, czego oczekujesz od ubezpieczenia.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Na podstawie analizy Twoich potrzeb, Agent przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawi Ci najkorzystniejsze na rynku.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczenia bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie niż w zeszłym roku. Znajdź najtańsze OC agentem i uniknij przepłacenia.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do Twojej dyspozycji i dokładnie wyjaśni warunki wybranego ubezpieczenia.

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2024 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2024 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2024. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2024 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej

Ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczeniem możesz objąć dom już w trakcie budowy. Warto zastanowić się nad wykupieniem polisy dla domu w budowie ze względu na różnego rodzaju wypadki, które mogą się zdarzyć podczas budowy. Podpowiemy Ci, co dokładnie obejmuje ochrona w trakcie budowy domu i za jakie zdarzenia otrzymasz odszkodowanie. Kolejna ważna informacja to koszt rocznej polisy za tego rodzaju ubezpieczenie. Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji dla osób, które budują lub planują budować dom i chcą go ubezpieczyć już na tym etapie. Z naszego tekstu dowiesz się:

 • Co to dokładnie jest ubezpieczenie domu w budowie.
 • Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie.
 • W jakiś sposób i gdzie ubezpieczyć dom w budowie.
 • Jaki jest koszt polisy dla domu w budowie.
 • Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?
 • Co należy zrobić, gdy ukończysz budowę, a polisa wciąż obowiązuje?
 • Na jakie odszkodowanie możesz liczyć w przypadku domu w budowie?
 • W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę domu wciąż rośnie. W 2021 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 340,6 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 23,3% w porównaniu do 2020 roku. Deweloperzy otrzymali 213 tys. pozwoleń na budowę domu (wzrost o 23,9% r/r) a inwestorzy indywidualni 123,2 tys., (wzrost o 21,4%). Oznacza to, że temat ubezpieczenia domu w budowie jest bardzo na czasie i może być ważny dla nawet kilkuset tysięcy Polaków.

Czym jest ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie jest to oferta przygotowana przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe, a jej adresatem są inwestorzy indywidualni. Celem takiego ubezpieczenia jest ochrona domu na etapie jego budowy. Oferta jest elastyczna i można ją dostosowywać do poszczególnych etapów inwestycji budowlanej. Przykłady:

 • Już od momentu wylewania fundamentów można ubezpieczyć dom od zdarzeń losowych w tym zjawisk atmosferycznych.
 • Kiedy wstawisz już dach, okna i drzwi na zamek, to wtedy możesz poszerzyć polisę o ochronę materiałów budowlanych i narzędzi na wypadek kradzieży z włamaniem.

Polisę dla budowanego domu możesz wykupić na okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Można ją nabyć w tym samym lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Przy wykupie polisy otrzymasz OWU z zakresem ochrony, limitami i wyłączeniami odpowiedzialności.

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie ma prostą i zrozumiałą konstrukcję, ponieważ ochroną objęte są tylko mury i elementy stałe. Zakres takiej polisy nie przewiduje jak w przypadku ubezpieczenia nieruchomości rozszerzeń związanych z lokatorami jak assisatnce, NNW, czy OC w życiu prywatnym. Nie obejmuje również ruchomości. Polisa ma chronić dom w budowie przed zdarzeniami losowymi, jak:

 • Ogień (np. pożar, wybuch, piorun),
 • Zalanie (deszcz, topniejący śnieg itd.),
 • Powódź (np. deszcz, topnienie śniegu),
 • huragan,
 • wandalizm,
 • przepięcia (narzędzia budowlane podłączone do zasilania),
 • stłuczenia (np. okna, oszklenia),
 • eksplozja,
 • grad,
 • obsuwanie i zapadanie się ziemi.

W podstawowej wersji polisy nie znajdziesz kradzieży z włamaniem. Takie rozszerzenie w przypadku tej polisy dotyczy tylko materiałów budowlanych, narzędzi i elementów składowych, które są pozostawione na terenie domu. Warunkiem ze strony ubezpieczyciela jest odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości, która powinna być co najmniej w stanie surowym i mieć dach, wstawione okna i drzwi zamykane na zamek.

Jak ubezpieczyć dom w budowie?

Kiedy chcesz ubezpieczyć dom w budowie, to musisz wykupić osobną polisę. Dotyczy to sytuacji, kiedy budujesz dom lub przebudowujesz nieruchomość (rozbudowa lub nadbudowa) w sposób istotny naruszając jej konstrukcję. Kiedy natomiast planujesz zwykłe prace remontowe domu, które nie dotyczą np. ścian nośnych, wtedy wystarczy mieć standardową polisę mieszkaniową.

Polisę dla domu w budowie możesz kupić na dwa sposoby:

 • przez porównywarkę ofert ubezpieczeniowych. Jest to możliwe, gdy wybrana porównywarka generuje oferty dla domu w budowie. Korzystając z porównywarki, widzisz oferty ubezpieczeniowe poszczególnych TU z ceną i zakresem ochrony.
 • Z pomocą wybranego doradcy ubezpieczeniowego lub konsultanta, który zaprezentuje Ci oferty dla ubezpieczenia domu w budowie i pomoże wybrać najlepszą opcję.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Kiedy chcesz ubezpieczyć dom w budowie, to musisz wiedzieć, że do każdej sprawy Towarzystwa Ubezpieczeniowe podchodzą indywidualnie. Wynika to z tego, że wycena polisy zależy od wielu elementów. Zaliczamy do nich wartość nieruchomości, konstrukcję domu, lokalizację, rodzaj materiałów użytych do budowy. Dobry przykład to domy drewniane, które są o wiele bardziej zagrożone pożarem. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może nawet podwoić stawkę polisy.

Korzystając ze źródła Rankomat, sprawdziliśmy, ile może kosztować takie ubezpieczenie dla domu o powierzchni użytkowej 90 mkw i wartości 600 000 zł. Polisa standardowa bez rozszerzeń to koszt 355 zł za roczną polisę. Kiedy dołączymy do tego OC w życiu prywatnym, to wtedy najtańsza polisa będzie nas kosztować 399 zł. Najtańsza wersja ALL Risk kosztuje 597 zł.

Koszt rocznego ubezpieczenia domu w budowie o wartości 600 000 zł

TU

dodatkowo w zakresie ochrony

składka roczna

Proama

home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
powódź

355 zł

Proama

home assistance
OC w życiu prywatnym 60 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź

399 zł

Generali

home assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
pakiet medyczny

462 zł

Generali

home assistance
OC w życiu prywatnym 100 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
pakiet medyczny

464 zł

Proama

home assistance
OC w życiu prywatnym 60 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
All Risk

597 zł

Generali

home assistance
OC w życiu prywatnym 100 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
pakiet medyczny
NNW psa i kota
All Risk

659 zł

Benefia

OC w życiu prywatnym 100 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź

1043 zł

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Wszystko zależy od rodzaju finansowania i od rodzaju gruntu. Dla osób, które budują dom, korzystając tylko ze środków własnych, ubezpieczenie będzie dobrowolne. Kiedy jednak korzystasz z kredytu bankowego, będziesz musiał wykupić odpowiednią polisę dla domu w budowie. Minimum stanowi w takim przypadku polisa podstawowa, która zapewnia ochronę na wypadek zniszczenia murów. Zniszczenia mogą być spowodowane przez żywioł lub działania człowieka. Oczywiście polisa dla domu w budowie może mieć o wiele szerszy zakres i obejmować również inne zdarzenia oraz ryzyka, do których zaliczamy np. kradzież z włamaniem. Polisa będzie obowiązkowa również w przypadku gospodarstwa rolnego z zabudowaniami powyżej 1 ha. Jeżeli na terenie tego gospodarstwa będziemy budować dom, to mamy obowiązek wykupić ubezpieczenie dla domu w budowie.

Jednak zawsze zalecamy naszym klientom wykup tego ubezpieczenia, czy jest ono obowiązkowe, czy też nie. Warto za niewielką kwotę chronić mienie, którego wartość wynosi zazwyczaj kilkaset tysięcy złotych.

Co zrobić z polisą, która jest ważna, a budowa została zakończona

Umowę ubezpieczeniową podpisuje się zazwyczaj na 12 miesięcy. Po tym czasie możesz ją prolongować u tego samego ubezpieczyciela lub szukać korzystniejszej oferty w innym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Budowa domu trwa zwykle dwa sezony, wliczając w to odbiór techniczny i przeprowadzkę mieszkańców, jednak zdarza się, że zostanie zakończona, zanim minie termin ważności polisy. W tej sytuacji mamy dwa rozwiązania:

 • Dokonać zmian w umowie ubezpieczeniowej, przekształcając ją w polisę dla domu mieszkalnego, wykupić potrzebne rozszerzenia i pokryć różnice w składce.
 • Złożyć wniosek do ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej składki. To, który wariant będziesz mógł wybrać, zależy od polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Podpowiadamy: Kontynuując polisę, możesz liczyć na zniżki oferowane przez ubezpieczyciela. Jednak czasami warto przejrzeć inne ofert, korzystając, chociażby z porównywarki ubezpieczeniowej. W ten sposób znajdziesz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Ile odszkodowania z polisy dla domu w budowie?

Sposób wyceny szkody przez ubezpieczyciela znajdziesz w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dla domu w budowie najczęściej stosuje się przelicznik wg wartości odtworzeniowej. Wartość odtworzeniowa ustalana jest na dzień zakończenia budowy lub na koniec okresu ubezpieczenia i to niezależnie od stopnia faktycznego zużycia nieruchomości. Wysokość sumy ubezpieczenia jest ustalana przez ubezpieczyciela. Kwota ubezpieczenia powinna odzwierciedlać rzeczywiste szkody. Kwota ubezpieczenia to równowartość mienia na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia, powiększona o przewidywane koszty robót budowlanych, instalacyjnych lub elektrycznych zaplanowanych do wykonania w okresie ochrony ubezpieczeniowej. Suma ubezpieczenia zostaje każdorazowo zmniejszona o wypłaconą kwotę odszkodowania, aż do jej całkowitego wyczerpania.

Ważne! Możesz się ubiegać o taką kwotę ubezpieczenia, która pokryje poniesione przez Ciebie koszty budowy. Bardzo ważne jest przechowywanie faktur za roboty budowlane i zakupione materiały. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy będzie miał zastrzeżenia do jakości budowy, a powstałe szkody będą efektem błędów w sztuce.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za dom w budowie?

Na początek wymieńmy generalne wyłączenia odpowiedzialności, do których należą:

 • osunięcie lub zapadanie się ziemi w związku z pracami ziemnymi, wykopami, przekopami,
 • podczas budowy nie przestrzegano ustawy Prawo budowlane i przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
 • zabrudzenia, osmolenia, przypalenia, które nie są związane z pożarem, uderzeniem pioruna, przepięciem, wybuchem,
 • wibracje i drgania wywoływane przez pojazdy lądowe,
 • naturalne zużycie i starzenie się mienia,
 • braku bieżącej konserwacji mienia,
 • długotrwałe oddziaływanie takich czynników jak wilgoć, temperatura, czynniki elektromagnetyczne,
 • działanie pleśni i grzybów,
 • zniszczenia mienia przez zwierzęta.

Do dodatkowych wykluczeni zaliczamy:

 • Pękanie na skutek mrozu,
 • Szkody w stałych elementach przed ich zamontowaniem, wbudowaniem, zainstalowaniem lub po demontażu (w przypadku nieruchomości w stanie surowym otwartym),
 • Uderzenie pojazdu wykorzystywanego w związku z prowadzoną budową,
 • Zwykła kradzież (bez śladów włamania) budowli, zewnętrznych elementów budynku, ogrodzenia,
 • Zalanie domu w stanie surowym otwartym,
 • Błędy konstrukcyjne, jeśli nieruchomość była wznoszona lub przebudowywana bez projektu zatwierdzonego przez specjalistę, lub niezgodnie z tym projektem.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają wykluczenia w konkretnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, czyli Link4, PZU DOM i Concordia.

TU Szkody spowodowane przez:
Concordia Dom
 • nieprawidłowy montaż,
 • wady konstrukcyjne,
 • rozbudowę i przebudowę domu bez wymaganych pozwoleń nadzoru budowlanego,
 • przez pojazdy mechaniczne związane z prowadzoną inwestycją,
 • przenikanie wód gruntowych,
 • przemarzanie ścian, fundamentów, dachu lub stałych elementów budynku.
PZU Dom  
 •  Zalanie, które powstało na skutek braku zabezpieczenia dachu czy otworów okiennych w domu, który budujesz,
 • Kradzieży, do której doszło w wyniku pozostawienie otwartego okna, czyli gdy nie doszło do włamania.
 • Wiszącą szafkę kuchenną, która spadła podczas montażu i uszkodziła kamienny blat.
Proama Dom
 • pękanie na skutek mrozu,
 • ruchomości domowe,
 • uderzenie pojazdu, który wykorzystywany był w związku z prowadzoną budową,
 • kradzież zwykłą: budowli, zewnętrznych elementów budynku i ogrodzenia,
 • zalanie, jeżeli nieruchomość nie znajduje się w stanie surowym zamkniętym.

Opracowanie własne na podstawie wybranych OWU.

Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej są takie same jak przy standardowych ubezpieczeniach domów i mieszkań. Wyłączenia dodatkowe dla tego rodzaju polisy to te, które powstały na skutek błędów w sztuce budowlanej, niedbalstwa, a także szkód powstałych przez zdarzenia długofalowe, np. przemarzanie budynku.

Najważniejsze informacje:

 1. Dom w budowie możesz chronić już od momentu wylewania fundamentów.
 2. Możesz wykupić rozszerzenie na wypadek kradzieży narzędzi i materiałów budowlanych.
 3. Kiedy skończysz budowę, ale polisa będzie wciąż ważna, to zgłoś tę informację do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Możesz zmienić charakter polisy lub wystąpić o zwrot części składki.
 4. Standardowe Ubezpieczenie kupisz online, na przykład z pomocą porównywarki.

Najczęstsze pytania - ubezpieczenie domu w budowie

Czy ubezpieczenie domu w budowie chroni dom na wypadek katastrofy budowlanej?

Zazwyczaj tak, ale zależy to od konkretnego ubezpieczyciela. Nie każdy zaoferuje taką opcję. Zdarza się, że katastrofa budowlana jest jednym z wyłączeń odpowiedzialności, a czasami wymaga wykupienia wariantu All Risk (od ryzyk wszystkich).

Dlaczego nie można ubezpieczyć ruchomości w budowanym domu?

W trakcie budowy uszkodzenie lub kradzież mienia ruchomego jest bardzo prawdopodobne. Dlatego ubezpieczyciele zazwyczaj odmawiają ochrony wyposażenia domu, w trakcie jego budowy. Część ubezpieczycieli, jak Generali oferuje takie ubezpieczenie, ale do niskiej kwoty, np. 15 000 zł.

W jaki sposób ubezpieczyciel wyliczy wysokość odszkodowania?

W przypadku domu w budowie jest to wartość odtworzeniowa, czyli kwota, która będzie niezbędna do przywrócenia mienia do stanu sprzed szkody.

Jakie inne nieruchomości oprócz domu można ubezpieczyć na etapie budowy?

Możesz również ubezpieczyć mieszkanie w budowie, budynek gospodarczy lub garaż wolnostojący. Dla dwóch ostatnich rodzajów nieruchomości musisz wykupić wcześniej polisę dla nieruchomości zamieszkanej.

Ubezpieczenie domu w budowie z Ubezo.pl

4,9
12 313 ocen

Dziekujemy za opinię!