Ubezpieczenie AC (Autocasco) samochodu na wypadek jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży

Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie samochodu

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

Prosto, wygodnie i bezpiecznie ubezpieczysz swój samochód, dom i mieszanie, a także życie bez konieczności spotkania z agentem - formalności załatwisz przez telefon i Internet.

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz Agentowi o swoich potrzebach i o tym, czego oczekujesz od ubezpieczenia.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Na podstawie analizy Twoich potrzeb, Agent przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawi Ci najkorzystniejsze na rynku.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczenia bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie niż w zeszłym roku. Znajdź najtańsze OC agentem i uniknij przepłacenia.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do dyspozycji i dokładnie wyjaśni Ci warunki wybranego ubezpieczenia.

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2022 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2022 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2022. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2022 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej

Ubezpieczenie AC - czy warto ją mieć?

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Bardzo często pojawia się pytanie, czy warto korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia Autocasco i czy ma to jakiś sens. Ubezpieczenie Autocasco powstało po to, żeby kompleksowo chronić pojazd. Najczęściej jest oferowane osobom, które są właścicielami samochodu lub motocykla. Wielu kierowców uważa, że dobrowolne ubezpieczenie AC to zbędny wydatek i uważane jest za drogie. To nie do końca jest prawda. Doradcy ubezpieczeniowi z Ubezo.pl sprawdzili wiele ofert i obecnie bez problemu można znaleźć tanie ubezpieczenie AC, które daje dobrą ochronę. Najlepsze rozwiązanie dla kierowców to tanie AC z szerokim zakresem ochrony. Na rynku można znaleźć niedrogie oferty ubezpieczenia Autocasco, które dają takie samo zabezpieczenie, co droższe oferty. Musisz wiedzieć, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe obliczają stawkę ubezpieczenia w zależności od wielu czynników, m.in. takich jak dotychczasowa szkodliwość swoich klientów (czyli zyskowność ubezpieczyciela), koszty działalności ubezpieczyciela, czy koszty sieci sprzedaży itd. Droższe ubezpieczenie AC wcale nie oznacza, że będzie lepsze. Dlatego, zanim wybierzesz AC, porównaj oferty biorąc pod uwagę cenę, wariant i zakres ochrony. W ten sposób znajdziesz najtańsze autocasco. Możesz to również zrobić z pomocą doświadczonego doradcy ubezpieczeniowego z www.ubezo.pl.

Polisa autocasco – co to jest?

Na zakup dobrego auta, oszczędza się przez dłuższy czas. Można też skorzystać z kredytu bankowego, a część osób wybiera leasing. Kiedy już kupimy nasz wymarzony samochód lub motocykl, to zaczynają pojawiać się obawy o kradzież bądź uszkodzenie samochodu. W takim wypadku warto pomyśleć o ubezpieczeniu AC, które jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia pojazdu. Masz wtedy pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci ubezpieczenie, gdy coś się wydarzy z Twoim pojazdem. Dzięki środkom finansowym z ubezpieczenia będziesz mógł naprawić swój samochód.

Podsumowując: autocasco należy do ubezpieczeń dobrowolnych, które zabezpiecza nasze auto przed uszkodzeniami, zniszczeniami czy kradzieżą.

Od czego chroni AC?

Dobrowolne ubezpieczenie AC ma nas chronić od skutków zdarzeń, takich jak:

 • zniszczenie,
 • kradzież,
 • czy też uszkodzenie pojazdu.

Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, gdy to Ty jesteś sprawca szkody, a także, gdy samochód zostanie uszkodzony lub zdewastowany przez sprawcę, którego nie jesteś w stanie ustalić. Możesz zdecydować, jaki zakres ubezpieczenia AC, jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Zakres ochrony znajdziesz w Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, odpowiednich dla wybranego produktu. W zależności od Twojego wyboru polisa Autocasco może mieć następujący zakres:

 • Uszkodzenie przez siłę mechaniczną pochodzącą od innego pojazdu, zwierzęcia, osoby czy przedmiotu,
 • uszkodzenie przez osoby trzecie,
 • zdarzenia losowe, takich jak: pożar, wybuch, zatopienie, powódź, zalanie, grad, lawina, huragan czy piorun,
 • nagłe działanie czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu,
 • kradzież pojazdu lub jego części.

Kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania?

Przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), żeby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. W OWU bez wątpienia znajdą się takie sytuacje jak:

 • prowadzenie samochodu bez odpowiednich dokumentów, np. bez ważnego dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, ważnego przeglądu technicznego. Jeśli to miało wpływ na powstanie szkody, to Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania,
 • użycie pojazdu jako narzędzie przestępstwa,
 • wyrządzenie szkody umyślnie, lub pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających,
 • szkody eksploatacyjne np. dotyczące ogumienia,
 • ucieczka z miejsca wypadku,
 • pozostawienie dowodu rejestracyjnego i kluczyków w samochodzie, który został nam skradziony,
 • gdy szkoda nie przekroczy ustalonej kwoty, np. 500 zł (franszyza integralna).

Terytorialny zakres ubezpieczenia AC

Podobnie, jak w przypadku ubezpieczenia OC, dobrowolne ubezpieczenie AC będzie nas chronić nie tylko na terenie Polski. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz zakres terytorialny, na którym będzie obowiązywać Twoje ubezpieczenie AC. Polisa może chronić Twój pojazd na terenie Polski, UE, Europy, a czasem i niektórych państw pozaeuropejskich. Zazwyczaj państwa należące do byłego Związku Radzieckiego, często są wyłączone z odpowiedzialności, bądź towarzystwo nie chce ponosić tylko odpowiedzialności za kradzież pojazdu. Zakres terytorialny możesz poszerzyć o interesujące Cię kraje za odpowiednią dopłatą.

Okres ochrony

Standardowy okres, za jaki sprzedawane jest ubezpieczenie AC to 12 miesięcy. Niektóre z Towarzystw Ubezpieczeniowych oferują również krótszy okres ubezpieczenia AC. Trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że zakres ubezpieczenia będzie węższy. Przy krótszym okresie ubezpieczenia AC z wyłączona jest odpowiedzialność za kradzież samochodu.

Warianty ubezpieczenia

Jak już pisaliśmy wyżej, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Możesz wybierać z wielu wariantów AC, jest również kilka metod likwidacji szkód, jak ASO, warsztat partnerski, czy kosztorys. Oferta ubezpieczeń AC jest elastyczna i możesz wybrać wariant dopasowany do swoich potrzeb. Jest to na pewno duża zaleta ubezpieczenia AC. Z drugiej jednak strony możliwość wyboru wielu wariantów praktycznie uniemożliwia porównanie ofert na podstawie ceny, czy ryzyka OC. Polisę AC możesz poszerzyć o stałą sumę ubezpieczenia, zniesioną konsumpcję sumy ubezpieczenia (czyli pomniejszenie sumy ubezpieczenia), udział własny, zniesienie amortyzacji części, wyposażenie dodatkowe pojazdu. Jak widzisz, wariantów jest dużo i z jednej strony masz wybór, a z drugiej strony ciężko jest oferty porównać.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie AC?

Kiedy zawierasz umowę autocasco, to zwróć uwagę na takie elementy jak zakres ochrony i zakres terytorialny. Dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia oraz sprawdź cenę. Niska cena za ubezpieczenia AC nie oznacza, że zakresem ochrony będzie ubogi.

Przygotowujemy kalkulację składki ubezpieczenia AC

Wymieńmy, co należy zrobić krok po kroku, żeby przygotować kalkulację składki AC:

 • Precyzyjnie określ model samochodu oraz wersję wyposażenia pojazdu. Pozwoli to ustalić wartość samochodu oraz sumę ubezpieczenia. Odgrywa to istotną rolę przy wypłacie odszkodowania.
 • Ustal zakres ubezpieczenia, jaki Cię satysfakcjonuje. Dowiedz się, w jakich sytuacjach ubezpieczenie AC zadziała, czyli np. w przypadku uszkodzenia, przez osoby trzecie lub kradzieży pojazdu
 • Zastanów się, czy chcesz wnieść niższy wkład własny kosztem wypłaty niższego ubezpieczenia.
 • Przy wyborze AC określ, w jaki sposób chcesz zrekompensować daną szkodę. Może to być wypłata gotówki, naprawa we własnym zakresie, czy też oddanie auta do warsztatu na koszt Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Zastanów się, czy szkoda ma zostać wyceniona według części nowych, czy wg części używanych, zgodnie z faktycznym użyciem.
 • Dowiedz się, czy polisa i zawarty w niej koszt AC obejmuje również usługę Assistance.
 • Wyznacz zakres terytorialny, jaki Cię interesuje. Możesz wybrać np. tylko Polskę, całą lub część Europy, a nawet cały świat.

Zniżka na OC a zniżka na AC

Kierowcom za bezszkodową jazdę przysługują zniżki w ubezpieczeniu OC. Przykładowo kierowca, który ma zniżkę na OC 60%, może kupić polisę AC 40% do 60% taniej. Jeżeli przez 3 lub nawet 6 lat jeździłeś bezszkodowo, co oznacza zniżkę na OC 60%, to wtedy możesz otrzymać zniżkę również na AC w wysokości 60%.

Tańsze AC – kiedy nie przysługuje

Nie zawsze jednak zniżka zostaje zaproponowana nawet przy długiej bezszkodowej jeździe. Ze zniżek niestety są wyłączeni młodzi wiekiem kierowcy. Nie mogą oni liczyć, póki co na promocję.

Jaki jest zakres ochrony AC

Kupując AC, sprawdź co dokładnie obejmuje polisa. Głównym zadaniem polisy AC jest ochrona majątku ubezpieczonego od skutków zdarzeń takich jak uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież samochodu lub innego pojazdu. Chodzi o wszystkie szkody, za które by musiał zapłacić właściciel pojazdu sam, gdyby nie ubezpieczenie AC. Głównie chodzi o te szkody, które wyrządza sobie sam właściciel, ale nie tylko. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia, zakres polisy autocasco może obejmować:

 • Zderzenie się pojazdów,
 • Zderzenie się pojazdów z osobami, zwierzętami lub przedmiotami,
 • Uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie,
 • Pożar, wybuch, zatopienie i działanie innych sił przyrody,
 • Kradzież pojazdu lub jego części,
 • Dewastacja pojazdu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy AC?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie ubezpieczenia AC, to skontaktuj się z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl. Na spotkaniu oszacujcie i sprawdźcie:

 • wartość samochodu,
 • udziały własne – ile potrąci ubezpieczyciel z odszkodowania – czy można je znieść,
 • czy Twój pojazd posiada wymagane zabezpieczenia przeciwkradzieżowe,
 • kiedy Towarzystwo nie wypłaci odszkodowania, (wyłączenie odpowiedzialności) lub ograniczy wypłatę odszkodowania,
 • czy na pewno masz ubezpieczony samochód od stłuczek i kradzieży,
 • wykupienie amortyzacji – czy możesz zamontować nowe oryginalne części,
 • czy masz assistance,
 • jaki jest zakres terytorialny, na terenie których krajów oprócz Polski ubezpieczone jest auto,
 • jaki jest termin zgłoszenia szkody z autocasco
 • jakie dodatkowe koszty pokryje Towarzystwo, czyli czy opłaci parking po szkodzie, holowanie pojazdu, zwrot kosztów wymiany zamków po próbie włamania, zwrot kosztów przeglądu technicznego po większej szkodzie itp.
 • czy jest wykupiona konsumpcja sumy ubezpieczenia, czyli pomniejszenie sumy ubezpieczenia o wysokość wypłaconego odszkodowania. Jeśli wykupimy konsumpcję sumy ubezpieczenia, nie będziemy musieli dopłacać do ubezpieczenia pojazdu po wypłacie odszkodowania.

Nadubezpieczenie

Nadubezpieczenie jest wtedy, gdy podasz do zakładu ubezpieczeń wyższą niż rzeczywista kwota majątku do objęcia ubezpieczeniem. Nie ma to większej konsekwencji dla ubezpieczającego. Pamiętaj jednak, że składka ubezpieczeniowa jest naliczana od przyjętej sumy ubezpieczenia, a wypłacone odszkodowanie nie będzie wyższe niż zaistniała szkoda.

Niedoubezpieczenie

Niedoubezpieczenie natomiast jest to zaniżenie sumy ubezpieczenia. Niedoubezpieczenie polega najczęściej na zadeklarowaniu wartości majątku wg wartości księgowej netto i zgłoszenie jej jako wartości brutto. Przykładowo deklarujemy, że samochód jest wart 10 000 zł, zamiast 12 000 zł.

Warto prawidłowo określić wartość ubezpieczanego samochodu lub innego pojazdu. Po pierwsze nie przepłacisz za ubezpieczenie, a po drugie będziesz miał pełną ochronę. Możesz to zrobić wspólnie z doradcą z www.ubezo.pl. Przeanalizujecie wartość danej wersji pojazdu z jego standardowym wyposażeniem.

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych nie ma raczej przypadków nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia. Wynika to z tego, że to nie klient określa wartość pojazdu. Jest ona określana za pomocą programów info expert lub Eurotax podczas kalkulacji stawki ubezpieczenia. Dzięki temu ustalona suma ubezpieczenia odzwierciedla rzeczywistą wartość pojazdu.

Jest jeszcze inna kwestia, która wynika po części z niedoubezpieczenia i jest to zmniejszenie sumy ubezpieczenia w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Żeby to zrozumieć, to przeanalizujmy następujący przykład. Twoje auto jest warte 50 000 zł i na tyle opiewa suma ubezpieczenia. W trakcie trwania ubezpieczenia dochodzi do szkody i towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca ci 25 000 zł. Po wypłacie suma Twojego ubezpieczenia to tylko 25 000 zł. W przypadku kradzieży samochodu otrzymasz tylko tę kwotę, choć jest dużo niższa od wartości Twojego samochodu. Przy drugiej szkodzie nie jesteś w pełni chroniony. Jest to tzw. konsumpcja ubezpieczenia, czyli pomniejszenie sumy ubezpieczenia o wysokość wypłaconego odszkodowania. Co możesz zrobić, żeby nawet po wypłacie odszkodowania być w pełni chroniony? Możesz dodatkowo wykupić konsumpcję sumy ubezpieczenia, tak aby jego suma nie zmniejszała się po szkodach. Jeżeli jednak tego nie zrobiłeś, to po każdej szkodzie masz możliwość doubezpieczenia pojazdu do pełnej wartości. Współpracując z www.ubezo.pl, nie musisz mieć obaw, że Twój pojazd będzie nadubezpieczony, czy niedoubezpieczony. Nasi doradcy ubezpieczeniowi wybiorą dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Nie ma potrzeby przepłacania za polisę AC. Porozmawiaj z doradcą ubezpieczeniowym i wybierz dla siebie właściwy zakres ochrony.

Podsumujmy, kiedy warto mieć ubezpieczenie autocasco:

 • kiedy pojazd zostanie uszkodzony przez siły przyrody,
 • kiedy sprawca szkody nie jest znany,
 • kiedy samochód skradziono,
 • kiedy kierowca jest sprawcą kolizji, w której ucierpiał też jego samochód,
 • kiedy masz samochód w leasingu, wtedy AC jest obowiązkowe.

Płatność za polisę OC i AC

Płatność za polisę OC i AC możesz rozłożyć na raty, jeżeli Twoja sytuacja finansowa nie pozwala Ci na opłacenie całej składki od razu lub jest to dla Ciebie wygodniejsze. Interesuje Cię ubezpieczenie Autocasco? Skontaktuj się z doradcami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl.

Ubezpieczenie AC
z Ubezo.pl

4,9
23 325 ocen

Dziekujemy za opinię!