Ubezpieczenie OC samochodu zaoszczędź nawet kilkaset złotych

Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie samochodu

30 Towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu

 • Alainz
 • Benefia
 • Compensa
 • Generali
 • Ergo Hestia

Jak szybko uzyskać ubezpieczenie?

Prosto, wygodnie i bezpiecznie ubezpieczysz swój samochód, dom i mieszanie, a także życie bez konieczności spotkania z agentem - formalności załatwisz przez telefon i Internet.

 1. Mówisz

  W trakcie rozmowy opowiadasz Agentowi o swoich potrzebach i o tym, czego oczekujesz od ubezpieczenia.

 2. Otrzymujesz ofertę

  Na podstawie analizy Twoich potrzeb, Agent przeanalizuje oferty 30 towarzystw ubezpieczeniowych i przedstawi Ci najkorzystniejsze na rynku.

 3. Decydujesz

  Abyś mógł podjąć decyzję, mailowo otrzymasz niezbędne dokumenty, w tym OWU oraz instrukcję zawarcia ubezpieczenia.

zdjęcie poglądowe

Znajdź ubezpieczenie, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Ubezo.pl ubezpieczamy bez ograniczeń

 1. Dla oszczędnych

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz zapłacić mniej za ubezpieczenie niż w zeszłym roku. Znajdź najtańsze OC agentem i uniknij przepłacenia.

 2. Dla sprytnych

  Eksperci Ubezo mają dostęp do 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu otrzymujesz listę konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli.

 3. Dla zabieganych

  Nie musisz przeglądać ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Listę najkorzystniejszych ofert na rynku przygotuje dla Ciebie dedykowany ekspert Ubezo.

 4. Dla wymagających

  Współpracujemy z liderami rynku ubezpieczeniowego, aby móc zaproponować Ci korzystne pakiety ubezpieczeń.

 5. Dla planujących

  Dzięki ekspertom Ubezo możesz obliczyć cenę ubezpieczenia samochodu jeszcze przed zakończeniem aktualnej umowy.

 6. Dla dociekliwych

  Ekspert Ubezo będzie do Twojej dyspozycji i dokładnie wyjaśni warunki wybranego ubezpieczenia.

Porady ubezpieczeniowe

 • Ile kosztuje ubezpieczenie AC

  Ile kosztuje ubezpieczenie AC w 2024 roku? Czy warto mieć Autocasco?

  Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Mimo tego, że jako właściciel pojazdu nie jesteś zobowiązany do zakupu AC, to warto wiedzieć, że wielu kierowców korzysta z polisy Autocasco. Wynika to z tego, że AC gwarantuje logistyczne i finansowe wsparcie właściciela, oraz że możesz liczyć na zadośćuczynienie finansowe, gdy Twój samochód ulegnie uszkodzeniu, całkowitemu zniszczeniu lub zostanie skradziony.

  Czytaj dalej
 • Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

  Czy warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

  Nie wahamy się, żeby ubezpieczyć własne mieszkanie i spać spokojnie. Coraz więcej klientów pyta, czy warto ubezpieczyć mieszkanie, które wynajmujemy? Warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność. Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania zapewnia komfort i bezpieczeństwo wynajmującemu i właścicielowi mieszkania. W trakcie wynajmu może się nam przytrafić wiele nieprzewidzianych sytuacji. Zalanie, wybicie szyby w oknie to tylko jedne z nich. Odpowiedzialność za takie szkody spoczywa na wynajmującym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania, żeby nie pokrywać kosztów związanych z usunięciem szkody z własnej kieszeni.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie do kredytu

  Ubezpieczenie do kredytu w 2024 roku - czy warto? Ekspert wyjaśnia!

  Zapytaliśmy ekspertów kredytowych z kredytwroclaw.pl, co sądzą o ubezpieczeniach do kredytu 2024. Czy warto nabyć takie ubezpieczenie? Przed czym może chronić polisa ubezpieczeniowa do kredytu. Temat jest ważny szczególnie teraz, kiedy stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów idą w górę. Co z klientami, którzy mają problem ze spłatą kredytów? Eksperci kredytowi z kredytwroclaw.pl postarają się odpowiedzieć nam na te wszystkie pytania.

  Czytaj dalej
 • Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

  Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy w 2024 roku - ekspert wyjaśnia!

  Dorady ubezpieczeniowi z ubezo.pl mają już informacje na temat średnich cen OC dla młodych kierowców w maju 2022 r. Według tych danych średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat wyniosła 1348 zł. Jest to dużo więcej niż w przypadku doświadczonych kierowców, którzy średnio za polisę OC płacą 702 zł. Jest to o kilkaset złotych mniej! Natomiast młodzi kierowcy, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem, zapłacili za OC samochodu średnio 997 zł. Sprawdziliśmy, skąd się biorą takie różnice w składkach.

  Czytaj dalej
 • Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu

  Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

  Zacznijmy od bardzo ważnej informacji, a mianowicie od tego, że ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe. Ubezpieczenie OC daje gwarancję osobie poszkodowanej z Twojej winy, że otrzyma stosowną rekompensatę za doznane szkody.

  Czytaj dalej
 • Badanie techniczne pojazdu

  Badanie techniczne pojazdu w 2024 roku - wszystko co musisz wiedzieć

  Kiedy i jak często powinieneś robić badanie techniczne samochodu? W tym poradniku odpowiemy na wszystko pytania dotyczące badanie technicznego samochodu. Przede wszystkim musisz wiedzieć to, że badanie techniczne samochodu jest obowiązkowe i dotyczy każdego właściciela pojazdu. Nie masz ważnego badania technicznego i trafiłeś akurat na kontrolę policji? Niestety będziesz musiał liczyć się z konsekwencjami, które mogą być dość dotkliwe. Co ci grozi za prowadzenie samochodu bez badania technicznego? Jakie zmiany weszły ostatnio w życie?

  Czytaj dalej
Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC
z Ubezo bez ograniczeń

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu OC przygotowane przez naszych ekspertów.

Formularz kontaktowy

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym z ubezpieczeń obowiązkowych i dotyczy właścicieli pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC jest regulowane przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co to oznacza, dla właścicieli pojazdów? Dzięki ustawie ceny OC samochodu czy innego pojazdu mechanicznego są takie same we wszystkich Towarzystwach. Tyle mówi teoria, a jak to wygląda w praktyce? Na cenę ubezpieczenia OC wpływają również niskie zniżki, które przysługują kierowcom. Stawka OC, którą ostatecznie zapłacimy, zależy od rodzaju i od liczby zniżek. Najgorzej na tym wychodzą świeżo upieczeni kierowcy, ale i na to jest sposób. Do dowodu rejestracyjnego można dopisać, jako współwłaściciela samochodu osobę, której już przysługują zniżki i tym samy zmniejszyć cenę OC.

Podsumujmy zatem, co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy ono wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC chroni właścicieli ubezpieczonych samochodów osobowych, ciężarówek, motocykli i innych pojazdów oraz ich kierowców. Jakie sytuacje są objęte ochroną? Są to szkody na mieniu i szkody osobowe, które mogą powstać w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu, wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego, bezpośredniego załadowywania i rozładowywania pojazdu, jego postoju lub zatrzymania.

Jak już wspominaliśmy wyżej, podstawą prawną jest ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Czy firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie, gdy pojazdem kierował ktoś inny? Załóżmy, że samochodem kierował Twój brat i spowodował wypadek, w którym ucierpiały inne osoby. W takim wypadku firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie poszkodowanym, nawet jeśli w trakcie zdarzenie nie było Cię w samochodzie, a sprawcą była inna osoba.

Kto posiada obowiązek zawarcia umowy OC?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, motocykle, ciągniki siodłowe, przyczepy, ciągniki rolnicze, motorowery, pojazdy wolnobieżne z wyłączeniem tych użytkowanych przez rolników w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego) jest zobowiązany do wykupu ubezpieczenia OC. Polisę musisz wykupić, czy używasz samochodu, czy też nie. 

Czy można zrezygnować z umowy OC online?

Obecnie masz możliwość zakupu ubezpieczenia OC przez Internet. Kupując OC samochodu online, potwierdzasz zawarcie umowy na odległość. Wtedy masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia. Wzór odstąpienia od umowy powinien być przekazany wraz z umową ubezpieczenia i OWU. Chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczenia OC? Skontaktuj się z ekspertami ubezpieczeniowymi z www.ubezo.pl. Zapraszamy do kontaktu. 

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Chcesz kupić tanią polisę OC? Dowiedz się co zrobić, żeby obniżyć koszt ubezpieczenia:

 1. Porównaj oferty i wybierz tę najatrakcyjniejszą. Możesz skorzystać z pomocy eksperta ubezpieczeniowego z www.ubezo.pl. Na stronie znajdziesz również porównywarki OC.
 2. Wpisz do dowodu rejestracyjnego drugiego współwłaściciela, który ma możliwość skorzystania ze zniżek.
 3. Prowadź samochód ostrożnie i bezszkodowo. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na zniżki przy zakupie polisy OC.
 4. Zapłać całą składkę od razu. Kiedy płacisz składkę w ratach, to sumarycznie jest ona większa.
 5. Zdecyduj się na markę samochodu, do której będziesz mógł nabyć tańszą polisę OC. Zatrzymajmy się na chwilę przy porównywarce i kalkulatorze ubezpieczenia OC. Dzięki tym narzędziom bez problemu porównasz ceny OC i wybierzesz te najtańsze. Zaoszczędzisz pieniądze, ale również swój czas. Szukanie najtańszego ubezpieczenia OC na własną rękę jest żmudne i czasochłonne. 

Co daje wykup polisy OC?

Kupno Ubezpieczenia OC chroni zarówno sprawcę wypadku, jak i poszkodowanego. Ubezpieczenie OC ochroni Twój majątek, jeśli spowodowałeś kolizję oraz jest gwarancją dla poszkodowanego, któremu OC pokryje wszystkie jego straty. Możesz wybrać dowolne Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które ma już swoją renomę na rynku. Pokryje ono za Ciebie koszty związane ze szkodami, które były spowodowane naszym autem. Poszkodowany natomiast ma gwarancję, że otrzyma swoje odszkodowanie. 

Gdzie obowiązuje OC wykupione Polsce?

Na szczęście OC, które wykupimy, jest ważne również w większości państw europejskich. Na podstawie umów międzynarodowych, aż 37 krajów łącznie z Polską, podpisało Jednolite Porozumienie między biurami narodowymi, czyli organizacją zakładów ubezpieczeń na terytorium danego kraju.

Jednolite Porozumienie między biurami narodowymi przyjęły takie kraje jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry oraz Wyspy Owcze.

Jest to duże ułatwienie dla kierowców, ponieważ dzięki ubezpieczeniu OC wykupionemu w Polsce, mogą swobodnie podróżować po wielu europejskich krajach. Nie muszą ponosić dodatkowych kosztów i wykupywać dodatkowych ubezpieczeń, tj. Zielona Karta. 

Jak wysokie są sumy gwarancyjne OC komunikacyjnego?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych była nowelizowana i od 31 grudnia 2018 r. weszły w życie zmiany, które dotyczyły podwyższenia sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach:

 • OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
 • OC Rolnika dla szkód będących następstwem zdarzeń zaistniałych od dnia 31 grudnia 2018 r.
 • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
 • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.  

Kiedy nie przysługuje wypłata odszkodowania?

Warto wiedzieć, że nie za wszystkie szkody, które spowodujesz swoim autem, Towarzystwo Ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie. Oczywiście Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie może sobie odmówić wypłaty odszkodowania na podstawie własnego widzimisię. Może to zrobić tylko na podstawie Ustawy, która przewiduje zaledwie kilka możliwości odmowy wypłaty z ubezpieczenia OC (wyłączenie odpowiedzialności). Odszkodowanie nie przysługuje za szkody:

 • Polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia w przypadku, jeżeli zostały wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu. Oznacza to brak odpowiedzialności z ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w pojeździe kierującego,
 • I gdy posiadacz pojazdu, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem pojazdu, w którym szkoda została wyrządzona – oznacza to brak odpowiedzialności za szkody w pojazdach zarejestrowanych na tego samego właściciela (wyłączenie nie obejmuje pojazdów, które są przedmiotem leasingu lub przewłaszczenia, w których użytkownikami są różne podmioty),
 • Wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, chyba że szkoda została spowodowana przez posiadacza innego pojazdu,
 • Polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych,
 • Polegające na zniszczeniu lub skażeniu środowiska. 

Czy można stracić przysługujące zniżki na OC ?

Odmowa wypłaty odszkodowania to jedno, ale warto również wiedzieć, że w niektórych sytuacjach możemy stracić zniżkę. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe przyznaje i odbiera zniżki na podstawie własnej polityki zniżek. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe jest zobowiązane do oferowania polisy OC, dokładnie w takim samy zakresie, jak inne Towarzystwa. Natomiast w przypadku zniżek panuje już dowolność. Dlatego przed wykupem polisy OC warto się zapoznać z ofertą przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. 

Rynek wtórny, czy można zrezygnować z OC poprzedniego właściciela?

Jest to dość istotny temat. Procedura jest taka, że przy zbyciu samochodu, ubezpieczenie OC zostaje przeniesione na nowego właściciela. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy polisa nie jest dla nas zbyt korzystna? Nowemu właścicielowi przysługuje prawo wypowiedzenia ubezpieczenia OC w aktualnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym i wykup nowej, korzystniejszej polisy.

Art.31.1 Ustawy mówi, że po przejściu bądź przeniesieniu prawa własności pojazdu na innego właściciela polisa OC ulega rozwiązaniu dopiero w dniu ustania ochrony, na który została ona zawarta. Istnieje odstępstwo od tej reguły, a stanowi je sytuacja, gdy nowy właściciel pojazdy wypowie polisę w formie pisemnej. Rezygnacja z umowy ubezpieczenia może nastąpić w dowolnym terminie. Ubezpieczenie wygasa z dniem złożenia wypowiedzenia. Pamiętaj, że jesteś jednak zobowiązany do uregulowania składki za świadczony okres ochrony. Kiedy już wypowiesz umowę, musisz wykupić nową polisę OC w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Jeżeli zależy Ci na taniej polisie, to skontaktuj się z ekspertem ubezpieczeniowym z Ubezo.pl, który pomoże Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie. Korzystając ze wsparcia dedykowanego konsultanta, kupisz tanią polisę OC. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.ubezo.pl. 

Regres do sprawcy

W sytuacjach przewidzianych w Ustawie Zakład Ubezpieczeń będzie mógł dochodzić zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy szkody, gdy doszło do następującej sytuacji:

 • Szkoda została wyrządzona umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu, środków odurzających, itp.,
 • Sprawca wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
 • Kierujący pojazdem nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem, chyba że ratował życie lub wszczął pościg za osobą bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa,
 • Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Jakie są kary za brak aktualnego OC pojazdu?

Na mocy Ustawy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Każda osoba, która nie ma ważnej polisy OC, musi liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Obciążenie finansowe z tytułu braku ubezpieczenia OC jest dużo wyższe niż składka ubezpieczeniowa. Nie ma w takim razie żadnego powodu, żeby oszczędzać na polisie OC, tym bardziej że możemy zazwyczaj liczyć na duże zniżki.

Wysokość kary za brak ważnej polisy OC jest zależna od dwóch czynników, a mianowicie od typu pojazdu i od okresu, przez który nie mieliśmy aktualnej polisy OC samochodu. Przykładowo, jeśli Twoja polisa nie była ważna dłużej niż przez 14 dni i jesteś właścicielem samochodu osobowego, to zapłacisz karę w wysokości aż 5600 zł. Karę płaci się tylko za rok, w którym wykryto brak ubezpieczenia OC, czyli osoba, która nie uiściła opłat za ubezpieczenie OC przez 1,5 roku, zapłaci taką samą karę, jak osoba, która nie płaciła za OC np. od 3 tygodni.

Jak oblicza się odszkodowanie z OC?

Sprawdźmy najpierw co o wypłacie odszkodowań i ich wysokości mówi Ustawa. Art. 36 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno określa maksymalną kwotę odszkodowania, która nie może być większa niż kwota ustalona w umowie sumy gwarancyjnej. Maksymalna kwota w przypadku szkód osobowych to równowartość w złotych 5 210 000 euro i 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. Maksymalna kwota odnosi się do jednego zdarzenia bez względu na liczbę osób poszkodowanych w wypadku. Maksymalna suma gwarancyjna w euro jest przeliczana na złotówki na podstawie kursu średniego, który został ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w dniu wyrządzenia szkody. Wyliczenie następuje oczywiście po zgłoszeniu szkody. A co jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą? Jeżeli jest to kraj, którego biuro narodowe jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, firma ubezpieczeniowa odpowiada finansowo do wysokości sumy gwarancyjnej określonej przepisami danego państwa, ale nie może być ona niższa niż w Polsce. 

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

Również zakres ubezpieczenia OC komunikacyjnego jest określony w art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że jest taki sam w każdej firmie ubezpieczeniowej, co znacznie ułatwia sprawę. Co obejmuje ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych? Są to:

 • szkody, które są następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia,
 • utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Podsumowując: najlepsze OC to najtańsze OC, ponieważ zakres ochrony jest zawsze taki sam i tylko cena świadczy o konkurencyjności oferty. Osoby, które poszukują OC wybierają zazwyczaj te najtańsze. Inaczej natomiast jest w przypadku, gdy poszukujesz ubezpieczenia OC z dodatkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Wtedy warto sprawdzić również zakres ochrony, a nie tylko cenę.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC pojazdu?

Średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 787 zł w maju 2021 r. Dla młodych kierowców od 18 do 25 roku życia cena polisy OC wynosiła dużo więcej, bo aż 1537 zł. Troszkę mniej płacili młodzi kierowcy, którzy mogli skorzystać ze zniżek współwłaściciela, średnio to było 1496 zł, natomiast więcej osoby ubezpieczające pojazd bez współwłaściciela. W tym drugim wypadku kwota ubezpieczenia wynosiła aż 1977 zł. Najtańsze OC, jakie można było znaleźć, wynosiło ok. 200 zł.

A jak to wygląda, jeżeli chodzi o marki samochodu?

Statystycznie na najtańsze OC mogli liczyć właściciele Isuzu (578 zł), Daihatsu (586 zł) i Dacii (589 zł). Osoby, które jeżdżą markami bardziej luksusowymi, zapłaciły dużo więcej. Właściciele samochodów marki Rolls-Royce płacili 1460 zł, marki Lamborghini wydali średnio 1424 zł na OC, a właściciele Bentelyów 1137 zł. Na cenę ubezpieczenia OC można również spojrzeć, biorąc pod uwagę miasto. I tak w Ostrowcu Świętokrzyskim płaciliśmy najmniej, czyli tylko 665 zł, ale już w Gdyni 986 zł. Cena OC rośnie również wraz z pojemnością silnika, na co wskazują nasze statystyki.

Ja uzyskać zniżkę na ubezpieczenie OC? Co może powodować zwyżkę polisy OC?

Przejdźmy do przykładu. Kierowca nrPrzejdźmy do przykładu. Kierowca nrNa zniżkę trzeba trochę poczekać i ją sobie wypracować. Zniżki są najczęściej przyznawane za bezszkodową jazdę. W praktyce wygląda to tak, że za każdy rok bez zgłoszonej szkody z OC możesz otrzymać 10% zniżki na składkę.

Na zniżkę trzeba czekać długo i cierpliwie, ale za to łatwo ją niestety utracić. Dzieje się tak, gdy spowodujesz szkodę, która zostanie następnie zgłoszona do likwidacji w ramach Twojego ubezpieczenia OC. Jak wysoka może być zwyżka? W zależności od systemu bonus-malus ubezpieczyciela zwyżka może wynosić nawet 20% za jedną szkodę w ciągu roku ubezpieczeniowego. Wystarczy jeden nieudany rok, w którym spowodujesz jedną lub kilka szkód, a Twoje ubezpieczenie OC dramatycznie wzrośnie. Każdy zakład ubezpieczeń ustala własny system zniżek i zwyżek. Tabela bonus-malus pokazuje, o ile klas w górę lub w dół przemieszcza się kierowca w zależności od liczby szkód.

Przejdźmy do przykładu. Kierowca nr 1 kolejny rok jeździ bezszkodowo i uzyskuje 10% zniżki, a jego ubezpieczenie jest tańsze o 30%. Z kolei kierowca nr 2 spowodował aż dwie szkody w ciągu jednego roku. W efekcie spada aż 4 klasy w dół w tabeli. Do tej pory jego zniżka wynosiła aż 60%, a teraz będzie wynosić jedynie 20%.

Oczywiście i na to można znaleźć sposób. Najprostszy z nich to znalezienie innego ubezpieczyciela, który zaproponuje tańsze OC. Jest to opłacalne szczególnie po szkodzie.

Płatności za polisę OC

Pieniądze powinny trafić do ubezpieczyciela w wyznaczonym terminie. Za ubezpieczenie możesz zapłacić szybkim lub tradycyjnym przelewem. Jeżeli wybierasz tradycyjny przelew, to zadbaj o to, żeby wykonać go z odpowiednim wyprzedzeniem. Księgowanie przelewów tradycyjnych odbywa się wyłącznie w godzinach pracy banku. Pamiętaj o tym, ponieważ Twoje środki mogą dotrzeć dopiero na następny dzień roboczy lub po weekendzie.

Jak wybrać ubezpieczenie OC w pakiecie?

Kiedy wybierasz ubezpieczenie OC w pakiecie, to kieruj się nie tylko ceną. Najpierw wybierz oferty z największym zakresem ochrony. Dopiero w kolejnym kroku wybierz ofertę, która będzie miała atrakcyjną cenę w stosunku do jakości polisy.

Czy zawsze opłaca się wybierać OC, kierując się tylko ceną?

To zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli interesuje Cię tylko ubezpieczenie OC, to kieruj się ceną. Śmiało wybierz najtańszą ofertę. Jeżeli chcesz kupić dodatkowo assistance lub myślisz o smart casco, to przeanalizuj ceny pakietów ubezpieczeniowych z OC. W takim przypadku, jak już pisaliśmy wyżej, skoncentruj się w pierwszej kolejności na zakresie ochrony dodatkowych ubezpieczeń, a dopiero potem na cenie produktu.

Na pewno warto również wziąć pod uwagę opinie o firmie ubezpieczeniowej, gdy planujesz nabyć ubezpieczenie dobrowolne, np. AC. Sprawdź, jak klienci oceniają obsługę klienta, zwłaszcza przy likwidacji szkody. Część kierowców przedłuża polisę OC i AC u tego samego ubezpieczyciela, ze względu na wysoką jakość obsługi, mimo że mogliby kupić tańsze ubezpieczenie u konkurencji. Satysfakcja klienta z obsługi jest niezwykle ważna.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na raty?

Zdecydowanie lepiej zapłacić za całą składkę od razu. Jeśli zdecydujesz się na raty, to suma rat będzie wyższa, niż jakbyś zapłacił za całą polisę od razu. Klienci, którzy decydują się na zakup OC na raty płacą od 9% do 23% więcej za ubezpieczenie w skali roku. Jest to nieopłacalna opcja, jednak dość często korzystają z niej właściciele pojazdów, których nie stać na duży jednorazowy wydatek. Jedyne wyjście w takiej sytuacji to rozłożenie płatności za polisę OC na co najmniej 2 raty. Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają rozłożenie składki nawet na 12 rat. Informacja o maksymalnej liczbie rat powinna być zawarta w OWU OC, a gdy jej nie ma, to należy tę kwestię uzgodnić indywidualnie.

OC na raty to również dobre rozwiązanie, gdy planujesz sprzedaż pojazdu. W tym wypadku po sprzedaży musisz dopilnować formalności i poinformować ubezpieczyciela o zmianie posiadacza samochodu. Płatność rat za polisę przechodzi na nabywcę samochodu.

Na jaki okres zawiera się umowę ubezpieczenia OC?

Umowę ubezpieczenia OC zawiera się zawsze na 12 miesięcy. OC krótkoterminowe przysługuje tylko m.in. pojazdom historycznym, zarejestrowanym czasowo, do jazd testowych. Jest to jedyny wyjątek.

Jeśli kupisz używany samochód z aktualnym OC, to wtedy przejmujesz ubezpieczenie poprzedniego właściciela auta, które może wygasnąć szybciej, np. po 3 miesiącach. Masz dwa wyjścia. Korzystać z aktualnego OC do końca umowy i ewentualnie ją prolongować lub wypowiedzieć polisę i podpisać umowę z innym ubezpieczycielem. Nową umowę OC musisz zawrzeć na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC
z Ubezo.pl

4,8
31 254 ocen

Dziekujemy za opinię!